>
you're reading...
Ajans, Yeni Asya

Yeni Asya, eski Antisemitizm: “Müslümanların intikamı, Yahudi tefecinin ifade ettiği gibi, ‘alçakça’ olmaz”…

bitmeyenYeni Asya köşe yazarı Davut Şahin; “Yeni sezon Hollywood filmleri fragmanlarının yarısında yine “Nazi” karşıtı filmler yer almış” serzenişinde bulunuyor ve kültürlüymüşcesine ekliyor.
Hatta bir tanesi de Alman yapımı… Ne zaman bu tür filmleri izlesem, aklıma Wilyım Şekspir’in ünlü oyunu “Venedik Tefecisi” veya çok bilinen adı ile “Venedik Taciri” gelir. Önce oyundan kısaca bahsedelim: Olay Venedik’te geçer… Hıristiyan asilzadeleri Yahudilerin ticaret yapmasını yasaklamıştır. Ticaret yapamadıkları için Yahudiler “tefeciliğe” başlamıştır.[…} Zengin armatör Antonio, meteliksiz ve beş parasız dostu Bassanio için Yahudi tefeci Shylock’tan borç ister. Shylock, Antonio’nun hakaretlerine karşılık borç para vermeyi kabul eder. Ancak bir de şart koşar; eğer borcun vadesi geçerse, Shylock, diyet olarak Antonio’nun vücudunun herhangi bir yerinden yarım kilo et ister. Olaylar farklı gelişmeye başlar. Shylock’un kızı genç bir asilzadeye üstelik babasının biriktirdiği paralarla kaçar… Daha beteri, borç verdiği armatör Antonio’nun gemisi batmıştır. Bu yüzden öfkelidir. İşte burada Shylock şöyle söylenir: […] Sizlere benziyor isek, bir Yahudi, bir Hıristiyana haksızlık ederse eğer, cezası nedir? İntikam mı? Bir Hıristiyan bir Yahudiye haksızlık ederse onun cezası ne olur? Hıristiyan: Bir örnek verin. Hadi bir örnek verin bana! İntikam mı? Bana öğrettiğiniz alçaklığı göstereceğim sizlere!”
İşte İsrail’in yaptığı budur aslında. Bütün bir milleti (Filistinlileri) dünyanın gözü önünde aşağılıyor. Kayıplarına gülüyor. Ölüleriyle dalga geçiyor. Uluslar arası anlaşmaların önüne geçiyor. Dostlarını medyanın baskısıyla soğutuyor, düşmanlarını kızıştırıyor. Neden? Müslüman olduğu için. Şekspir gibi sormalı belki de: “Müslümanların elleri yok mu? Bedeni, boyu, duyguları, tutkuları, hisleri yok mu? Aynı yemekle beslenmiyor mu? Aynı silâhlarla yaralanıyor, aynı hastalıklara yakalanıyor, aynı şekilde iyileşiyor… Aynı yazda, kışta, ısınıp üşümüyor mu? Müslümanları kesseniz, kan akmaz mı? Müslümanlara zarar verseniz, intikam almaz mı? Bir Yahudi bir Müslümana haksızlık etse, cezası nedir? İntikam mı?
Kuşkusuz, Müslümanların intikamı, Yahudi tefecinin ifade ettiği gibi, “alçakça” olmaz. Ama Allah’ın “Adl” ismi, zamanı geldiğinde tecelli edecek ve o gün mutlaka gelecektir. Galiba önce vicdanların buna hazır olması gerekiyor. Zira, Yahudilerin kontrolünde olan medya, tek taraflı yayınını sürdürmeye devam ediyor. Yahudilikle ilgili eleştirel yayınlar henüz kısıtlı olarak yer alıyor medyada.
Uzun lafın kısası “Nazi” karşıtı filmlere tahamül edemeyen  Davut Şahin’den Yeni Asya’da eski Antisemitizm, hem de kültürlü türlüsünden…
grafik6

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: