>
you're reading...
Ajans, Ortadoğu Haber Ajansı

Haber7’nin “Erdoğan’ın Yahudiler’e sunduğu 8 madde” sunumu sorunu

yahudilere8maddeAKP/Erdoğan iktidarı yörüngesindeki Haber7 manşet ve ara başlığında, “Mutlak Hakimiyetçi” zihniyetle Hürriyet’te  Cansu Çamlıbel’in, “Malcoml Hoenlein röportajı“nı çarşaflıyor:
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yahudi heyetine sunduğu 8 maddelik Gazze planının içeriğinde ne var. Netanyahu’ya yakın isim Hoenlein cevapladı.” Tabi “büyük kudret” ve de “sert lider” hakimiyeti görüntüsü verme kaygısı sonraki satırlarda çelişiyor:
ABD’deki 51 büyük Yahudi kuruluşunun çatı örgütü olan ‘Başkanlar Konferansı’ Ankara’ya geldi” Demekki neymiş? ABD vatandaşları Türkiye’ye ziyarete gelmiş ve bu amerikalılar Musevi dinine mensup kişilermiş. Demekki Haber7’nin başlığında “Erdoğan’ın Yahudiler’e sunduğu 8 madde” genellemesi kötü niyetli gibiymiş. ABD yahudileri tüm musevileri temsil eder gibi gösterilmiş. Nedenini anlamak için Radikal İslamcı medyalardan Vahdet’te aynı gün yayımlanan Mehmet Doğan’nın “Savaş ABD ile!” başlıklı makalesine göz atmak yeterli:
“[…] Zor bir coğrafyadayız, düşmanımız Vahdet’te aynı gün yayımlanan Mehmet Doğan’nın “Savaş ABD ile!” başlıklı makalesine göz atmak yeterlikavî, talihimiz zebun! Fakat bu savaş hiçbirine benzemiyor. Hiçbiri ile kıyası kabil değil. Bu bitmeyen menhus 1. Cihan Harbi’nin devamı… Arada 2. Cihan Harbi oldu. O batının iç hesaplaşmasıydı, birinci harb kesintiye uğramadı, boza1şekil değiştirerek devam etti; ne zaman ki Sovyet sistemi çöktü, su yüzüne çıktı. İşte şimdi dünya 3. Cihan savaşına doğru evriliyor. İngiltere’nin yüz yıl önce inşa ettiği “Ortadoğu” Amerika eliyle yeni bir biçime sokuluyor. Yüz yıl önce İngiliz inşasında İsrail tasavvur olarak vardı. Şimdi gerçek üstü realite! Yüz yıl önce İsrail’i kurmak, Batı emperyalizmi için hedefti, şimdi İsrail’i bölgede dokunulmaz bir güç haline getirmek hedef. Binlerce yıl Yahudi’nin ensesinde boza pişiren, kitleler halinde katleden Hıristiyanlar nasıl oldu da müthiş bir Yahudi/İsrail dostu oldular. Hıristiyanlar Yahudileri keserken, Yahudiler İslâm ülkelerinde rahatça hayatlarını sürdürmek bir yana, Osmanlılar, onların ülkelerine sığınarak katliamdan kurtulmalarına imkân sağlıyordu… Şimdi Yahudiler yüz yıllar boyu kendilerine müsamaha ile davranan Müslümanlara karşı güç kullanıyor,[…]”
fatihyaslı1Yine aynı gün İnternet mecrası Jiyan Birgün Gazetesi yazarı ve akademisyen Fatih Yaşlı ile Türkiye’de siyasetin gidişatını ve muhalif siyasetlerinin durumlarını konuştu:
“[…]
Filistin üzerinden AKP uzun yıllar bir siyasal söylem kullandı. Bugün ise İsrail ve Suudlar üzerinden ciddi bir partnerlik durumunun tekrar gün yüzüne çıktığını ve hatta bunun ilanında çekince görülmediğini gözlemleyebiliyoruz. Bu tabanları üzerinde bir değişikliğe yol açar mı?
AKP tabanının partisini “tutarlılık” üzerinden desteklemediğini biliyoruz, “dün ak dediğinize bugün kara diyorsunuz” şeklinde bir eleştirisi olduğunu da bugüne kadar görmedik, bunun temel nedeni ise güçle “biat” üzerinden ilişkileniyor oluşları ve siyasete atfettikleri “aşkınlık.” Yani AKP tabanının çoğunluğu için siyaset, sıradan insanın aklının ermeyeceği ve liderin dediklerinin sorgulanmayacağı bir nitelik taşıyor. Dahası AKP’nin liderliği için de tabanı için de siyasetle etik arasında herhangi bir ilişki yok, siyaset bütünüyle pragmatik bir eksende icra ediliyor. Örneğin hayatları boyunca Mısır’ın başkentinin neresi olduğunu bilmeye ihtiyacı olmamış binlerce insan, bir gün içerisinde “Rabia” diyerek sokağa fırlayıp 1-1415569232İhvan destekçiliği yapabiliyor ve reel politik değişip Mısır’a dair farklı bir tutum alınınca sanki hiçbir şey olmamış gibi yaşantısına devam edebiliyor, çünkü “bir bildikleri var” diye düşünüyor. İsrail Filistin meselesinde de benzer bir durumun yaşanacağını düşünüyorum ben. Eldeki muazzam propaganda aygıtının da etkisiyle, taban “İsrail bizle anlaşmaya mecbur kaldı, Reis İsrail’i masaya oturttu” diye düşünecekler ve bunun üzerinden herhangi bir tepki geliştirmeyeceklerdir. […] Gezi öncesi de kimse Gezi çapında bir öfke patlaması beklemiyordu ama yaşandı. Bugünden geriye doğru bakıldığında, sayısız eylem ve olayın aslında Gezi’ye doğru aktığını ve bu patlamayı yarattığını görebiliyoruz. Bugünde bir birikim yaşanıyor, yine insanların damarlarına basılıyor, ülkenin ve toplumun sinir uçlarıyla oynanıyor. Ancak bugünün o günden farkı şu: Karşımızda özellikle 7 Haziran seçimlerinin ardından siyaseti “ölüm siyaseti”ne indirgemiş olan ve ülkeyi kanla dizayn eden bir güç var. Suruç’tan 10 Ekim’e ve şimdi de Sur’a, Cizre’ye, ölümcül bir şiddetle karşı karşıyayız. Böylesi bir sindirilmişlik halinde insanların sokağa çıkmaya çekindiklerini, bundan korktuklarını biliyoruz ama bu ezel ebed bu durumun devam edeceği anlamına gelmiyor. AKP rejiminin yakın vadede Türkiye’yi normalleştirme şansı bulunmuyor, aksine birçok başlıkta sayısız kriz ülkeyi bekliyor. Kriz derinleştikçe buna hiç beklenmeyen tepkilerin verilmesi gibi bir olguyla karşı karşıya kalabiliriz. O zaman sokak yeniden bir seçenek haline gelecektir.[…]” Fatih Yaşlı /Jiyan

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: