>
you're reading...
Agos

T.C. Kimlik Fişlemesinde Soy Kodu mu? İşte Belgesi

soykoduAgosSon Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında başkanın HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan’dan istediği yazılı “Soy kodu Fişlemesi” belgesi 2013’te AGOS tarafından yayınlanmıştı. Her koyun kendi bacağından asılır diye diye mi bugünlere gelindi? Yıllardır nüfus cüzdanlarında kartın üzerinde yer alan din hanesinin, yeni teknolojik kimlik kartlarında ‘çip’te yer alacağı son günlerde gündemde. Din hanesinin de çipe yazdırmanın isteğe bağlı olup olmayacağı, Soy Kodu Fişlemesi konusu ile katmerlenip İçişleri Bakanlığı bütçesinin tutanaklarına kadar yansıdı. Aslında Soy Kodu tartışması’ bazı vatandaşlara karşı ayırımcılık politikasının, gayrimüslimlerin koyun gibi tasnif edilmesi skandalı. Bunu resmi bir şekilde “Devlet mühürü” ile tasdik eden soykoduİçişleri Bakanı Efkan Ala, son Plan ve Bütçe Komisyonu’nun hafta sonu maratonu tutanaklarından şunları söylediği yansıyor:
“İÇİŞLERİ BAKANI EFKAN ALA (Bursa) – Ama, bana şu anda arkadaşlarımın verdiği bilgi, bu kodlama tahmin ettiğiniz ya da dile getirdiğiniz şekilde bilgiler içermiyor.
BAŞKAN – Şu yazılı cevap yanınızda mı Sayın Paylan?
GARO PAYLAN (İstanbul) – Değil.
BAŞKAN – Genelde her şey sizin yanınızda olur da.
GARO PAYLAN (İstanbul) – Hayır, bu yok.”
Din hanesi bilgisine dayalı Soy Kodu Fişlemesi yazılı belgesi AGOS gazetesinin 2013 yazında yayımladığı “Nüfus Kayıtlarında Soy Kodu Damgası” başlığı altında verilen haberde kamuoyuna sunulmuştu:
Çocuğunu bir Ermeni anaokuluna yazdırmak isteyen anneye verilen resmi bir yazı, vukuatlı nüfus kayıtlarında gizli ‘soy kodu’ kullanıldığını ortaya koydu. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kaleme alınan resmi bir yazı, vukuatlı nüfus kayıtlarında gizli “soy kodu” kullanıldığını ortaya çıkardı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu 1923 yılından bugüne ‘vukuatlı’ nüfus kayıtları gizli olarak ‘soy kodu’ taşıyor. Agos gazetesinden Ferda Balancar’ın haberine göre; bu kayıtlarda Ermenilerin soy kodu 2 sayısıyla ifade ediliyor. Nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerinde gizli tutulan “soy kodu”, talep eden devlet kurumlarına resmi bir yazıyla bildiriliyor. Nüfus kayıtlarında ‘soy kodu’ ile fişleme; Rumlar “1”, Ermeniler “2”, Yahudiler “3” olarak beliriyor.
Ermeni kimliğine geri dönen bir annenin, yasal hakkını kullanarak çocuğunu Ermeni anaokuluna kaydettirme mücadelesi ve resmi damgalı belge sayesinde Cumhuriyet’in “soy esasına göre fişleme” geleneğinden hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde haberdar olunduğu haberde belirtiliyor. Ferda Balancar haberinde şu soruları soruyor:
Şimdi, TBMM’nin, hükümetin, İçişleri Bakanlığı’nın, Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün sorulara cevap vermesini bekliyoruz. Soy kodu uygulaması hangi amaçla yürürlüğe konmuştur? Bugüne kadar hiçbir hükümet neden bu uygulamaya son vermemiştir? Hangi vatandaşlar, hangi soy kodu ile tanımlanmıştır? Bu soy kodu uygulaması yargı kurumları tarafından da dikkate alınmış mıdır? Alınmışsa, yargı süreçleri bundan ne şekilde etkilenmiştir? Yeni anayasayı tartışan TBMM ve hükümet, bu uygulamanın sona erdirilmesi için girişimde bulunacak mı?” Öte yandan, AGOS gazetesinin manşetten duyurduğu haberde yer alan fişleme uygulamasının, 24 Temmuz 1924’te imzalanan Lozan Anlaşması’na kadar uzandığı ortaya çıktı.
Radikal’den İsmail Saymaz’ın görüştüğü bir nüfus idaresi yetkilisi, “soy kodu” uygulamasının Lozan’da azınlık statüsü tanınan Rum, Ermeni ve Yahudiler için söz konusu olduğunu, Rumlara 1, Ermenilere 2, Yahudilere de 3 kodunun verildiğini söyledi. Yetkili, soy kodunun daha çok, Lozan Antlaşması ile tanınmış haklardan yararlanacak o azınlık grubuna mensup yurttaşları ayırt etmek için kullanıldığını savunuyor. Örneğin, 2 koduyla kaydedilmeyen bir yurttaşın Ermeni okuluna kayıt yaptıramayacağını vurguluyor. Yetkili, bu kodların başka amaçlarla kullanılıp kullanıldığı hakkında bilgi sahibi olmadığını, üç grup dışındaki topluluklara kod verilmediğini söylüyor.
kaymakamlik_yazisi_550_1509

 

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: