>
you're reading...
Ajans, Cihan

Video: Struma Faciası 74. yıl dönümünde İstanbul Valiliği tarafından düzenlenen törende Yahudi Cemaati ile birlikte anıldı

strumma2Struma gemisi faciasının 74üncü yıldönümü, Türkiye Denizcilik İşletmeleri Sarayburnu Limanında İstanbul Valiliği tarafından düzenlenen resmi bir töreni ile anıldı. 74.yıl dönümü törenine; İstanbul Valisi Vasip Şahin, Türk Musevi Cemaati Başkan İshak İbrahimzadeh, Türkiye Hahambaşısı İsak Haleva ve çok sayıda davetli katıldı. Törende konuşan Türk Musevi Cemaati Başkan İshak İbrahimzadeh, bu olayların tekrarının önlenebileceğini söyledi.
Konuşmalardan sonra T.C. Hahambaşısı İsak Haleva eşliğinde yapılan duaların ardından Hahambaşı Haleva ve Vali Şahin, denize bir çelenk attı.

O dönemin şartlarını ve bu olayın ne için yaşandığını hatırlatan İbrahimzadeh, “
Struma olayı felaketinde tarafların hepsinin kendilerine göre kutsal doğruları vardı. İngilizler yayınladıkları belge ile Yahudilerin Nazilerden kaçabilecekleri tek yer olan Filistin’e gidişlerini bölgeyi kontrol altında tutabilecekleri düşüncesiyle engellemişlerdir. Romenler, kurtuldukları Yahudilerini geri istemiyorlardı. Amerikalılar konuya duyarsız kalmayı tercih ettiler. Ruslar, Karadeniz’de dost, düşman, sivil bakmadan herkesi bombalıyorlardı, Struma’yı da bombaladılar. 500 yıl evvel bizleri Engizisyon’dan kurtarmak için gemilerini İspanyalara gönderen, bugün milyonlarca mülteciye kapılarını açan Türkiyem ise birkaç metre ötemizde demirlemiş, ölümüne terk edilmemek için sığınacak bir yer arayan 768 Yahudiyi kurtaracak dirayetli adımı bu sefer tarafsız kalarak, savaştan korunabileceği gerekçesiyle atmadı. Geçmişin gerçekleri tüm çıplaklığıyla ortaya çıktığında artık onlarla yüzleşebilmeliyiz. Yüzleşebilmeliyiz ki, o günlerin sübjektif doğrularının bugün evrensel suçluları olarak onları taşıyanlar olmayalım.” diye konuştu.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç; “Struma faciasından çıkartılacak derslerin gelecek nesillere aktarılarak, hafızalardaki yerinin korunması anlayışıyla, bu sene de 24 Şubat 2016 tarihinde İstanbul’da bir anma töreni düzenlenecek ve Struma’da hayatını kaybedenler anısına denize çelenk bırakılacaktır. Bu vesileyle, tarihin en büyük felaketlerinden biri olan Holokost’ta ve Holokost’tan kaçarken, 24 Şubat 1942 tarihinde yaşanan elim olayda hayatını kaybedenleri saygıyla anıyoruz“, açıklamasını yaptı.
Vali Vasip Şahin de, “Bugün bizlere düşen suçlu aramak değil, tarihte yaşanan trajedilerden ders çıkararak ve hafızalarda yer etmesini sağlayarak bu hadiselerin tekrar yaşanmasını önlemektir.(…) Struma ve benzeri facialardan gerekli derslerin alınmadığını gözlemliyoruz. Bugünlerde yaşadığımız mülteci krizi bunun en güncel örneği olarak önümüzde durmaktadır. 74 yıl önce 768 kişinin sığınma hakkı tanınmaması neticesinde Karadeniz’in karanlık sularında hayatlarını kaybetmeleri gibi bugünde Suriye’deki zulümden kaçanlar sonu çoğu kez ölüm olan umut yolculuklarına çıkmaktadır. Ülkemiz geçmişte olduğu gibi bugün de topraklarına sığınanları kapılarını açmaktadır ve her türlü yardımı yapmaktadır”, diye konuştu.
Sarayburnu’nda yapılan törene Hahambaşı Rav İsak Haleva, Türk Yahudi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh’nin yanı sıra; İstanbul Valisi Vasip Şahin, IHRA Türkiye Heyeti Başkanı Tunç Üğdül ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Levent Murat Burhan da törende hazır bulundular. Törende İsrail, Almanya, Belarus, Endonezya, İspanya, Polonya, Romanya, Türkmenistan, Venezuela, Panama, Slovenya, Ukrayna, Brezilya, Hollanda, Avusturya’nın İstanbul başkonsolosları bizzat yer alırken, Gürcistan, Macaristan, ABD, Bulgaristan ve Rusya konsolosları da yardımcıları aracılığıyla törende temsil edildiler.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: