>
you're reading...
Agos

Gayrimüslimere Yönelik Gayri Resmi Soy Kodu Uygulaması Agos’a göre ‘şifahen’ kalktı

Agos25022016Agos gazetesinde Vartan Estukyan, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın HDP Milletvekili Garo Paylan’a teyit ettiği bilgiye göre bu Soy Kodu uygulaması, Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü’nün sisteminden de kaldırılarak son bulduğunu bildirdi:
Gayrımüslim okullarında eğitim görmek isteyen öğrencilerin belirlenmesinde soy kodunun kullanılması uygulaması, geçen yıl yayınlanan bir genelgeyle sonlandırılmıştı. Nüfus İşleri Genel Müdürü Ahmet Sarıcan’nın HDP Milletvekili Garo Paylan’a verdiği bilgiye göre bu uygulama, Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü’nün sisteminden de kaldırıldı.
Devlet kayıtlarındaki soy kodu uygulaması, Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü’nün sisteminden kalktı. Son olarak Plan ve Bütçe Komisyonu kapsamında HDP Milletvekili Garo Paylan’ın İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya sorarak gündeme getirdiği soy kodu uygulaması, Bakan Ala ve Nüfus İşleri Genel Müdürü tarafından kaldırıldı. Paylan’ın verdiği bilgiye göre Nüfus İşleri Genel Müdürü kaymakamlik_yazisi_550_1509Ahmet Sarıcan bu açıklamayı 23 Şubat günü TBMM’de bir oturuma verilen ara sırasında Garo Paylan’a şifahen yaptı. Sarıcan uygulamanın İçişleri Bakanı Ala’nın talimatıyla kalkığını söyledi. Ala Paylan’ın kendisine soy kodu uygulamasını sorması üzerine önce “Herkes için uygulanıyor” cevabını vermişti.
[…] Yapılan açıklamaya göre gayrimüslimler, 90 yıldır var olan uygulamanın kalkmasıyla birlikte Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü tarafından fişlenmeyecek. Ancak yine de Paylan, uygulamanın yalnızca Milli Eğitim Bakanlığı ve Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü’nün sisteminden kaldırıldığını hatırlatarak, uygulamanın devlet nezdinde başka kurumlarda olabileceğine dikkat çekerek uyarıda bulundu ve soy kodu uygulamasının her anlamda kalkması gerektiğini vurguladı.
Konuyla ilgili Agos’a değerlendirmelerde bulunan Garo Paylan, soy kodu uygulaması hakkında önceki hafta TBMM Plan Bütçe Komisyonu toplantısında geçen görüşmeyi hatırlattı.[…] Soy Kodu Uygulamasının tüm devlet makamlarınca kaldırılması gerektiğini söyledi: “Bu bilgiler başka hangi bakanlıklarda var diye sorgulanabilir. Örneğin Milli Savunma Bakanlığı’nda bu bilgiler var mı, bilmiyoruz. Elbette gerek MEB gerek Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde kaldırılması, çok olumlu bir adımdır. Biz cemaatler olarak zaten örgütlüyüz, kayıtlarımız patrikhanede mevcut, bu kayıtları devlet tutmamalı.
Avukat Cem Halavurt ise soy kodu uygulamasının hukuki bir yaptırımı olmadığı için ancak bir genelgeyle önlenebileceğini söyledi: “Soy kodu zaten gayri resmi bir uygulama olduğu için, bu uygulamanın son bulmasına ilişkin herhangi bir hukuki düzen olmaz, ancak bir genelgeyle uygulanmayacağı belirtilir. Soy kodu uygulamasından, bir çocuğun Ermeni okulunda kaydolmak istemesi sonucu ‘soy kodu 2’ olmadığı gerekçesiyle kabul görmeyince haberdar olmuştuk. Bu gibi bir olayın yeniden yaşanmayacak olması elbette sevindirici. Fakat bence devlet bu gibi bilgilere her zaman sahip, dolayısıyla bir daha asla ayrımcılık uygulanmayacak diyemeyiz.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

RSS Medyada Göze Batan

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

RSS TEL Kaide

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.
%d blogcu bunu beğendi: