>
you're reading...
Ajans

“Nazik” Adolf Hitler’in “Kavgam” kitabı neden yeniden raflarda, süpermarketlerde?

kavgamMarketBir dönem Türkiye’de çok satanlar listesine girerek şaşkınlık ve tepki yaratan Adolf Hitler’in “Kavgam” kitabı bu kez de market raflarında. Kitabın bu şekilde satışa çıkarılmasına tepkiler gecikmedi. Bu kez sadece kitabevleri ya da sahaflarda değil, market raflarında da satışa çıkması karşısında Avlaremoz.com’da yayımlanan yazısında Serdar Korucu; eleştirenler arasında Türk Yahudi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh de bulunduğunu vurguladı. İbrahimzadeh, “‘Kavgam’ mal satmak olunca ‘Kavgam’ da makbul olur!” sözleriyle Twitter üzerinden tepkisini dile getirdi. Türkiye’de 2005 yılında 10’un üzerinde yayınevi aynı anda “Kavgam” kitabını basmış ve kitap ‘çok satanlar’ arasına girmişti.
Adolf Hitler’in Nazi rejimi ideolojisini sunan kitabının Türkiye’deki bu hızlı satış grafiği üzerine telif hakkına sahip olan Almanya’nın Bavyera Eyaleti harekete b_02032016r3aom3tal7tqfmpavzyrjeir6geçmiş, süreç yargı kararı ile durdurmuştu. Ancak Antisemit içeriği nedeniyle yeniden basılması engellenen kitap üzerindeki telif 2016 yılı ile kalktı. Bunun üzerine Münih merkezli Çağdaş Tarih Enstitüsü tarihçilerin bilimsel açıklamalarını içeren “Kavgam: Eleştirel Baskı” adlı yeni baskısını 8 Ocak’ta piyasaya sundu. Kitaba Hitler’in tezlerini çürütecek 3 bin 500 yorum da eklendi. Fakat Türkiye’deki “Kavgam” 2005’teki gibi tezgahlarda yer almaya başladı.
Bu kitabın düşük fiyata, kampanyalarla satılması kötü. Hitler’in düşüncelerinin ne olduğunu bütün dünya biliyor. Kitabevlerine girince ön raflarda bu kitabı görmek beni rahatsız ediyor. Bütün kitabevlerine rahatsızlığımızı ilettik. Kitapçılar bizim rahatsızlığımıza rağmen satışlarını kesmediler. Onlar bu olaya ticari tepki0bakıyor. Bu kitabın satışı antisemitizmin yükseldiğini gösteriyor. Tabii ki bunu her okuyan faşist diye bir kural yok ama kitaba ilgi çekilmeye çalışılması çok kötü.
Serdar Korucu bu sözlerin bir dönem Türk Yahudi Cemaati Başkanlığı’nı da üstlenen Silvyo Ovadya’ya ait olduğunu hatırlatıyor ve ekliyor:. 2005 yılındaki bu ifadelerinin nedeni ise 10’un üzerinde yayınevinin aynı anda “Kavgam” kitabını basması ve böylece çok satanlar arasına girmesiydi…

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: