>
you're reading...
Ajans, Avlaremoz

Musevilere dua edecek yer yok, “Yahudiler Atatürk Havalimanında ayin yaptı” haberi çok

56e15abd18c7733588de16cdİhlas Haber Ajansı’nın (İHA) 10 Mart’ta yayınladığı haber sonrasında bir kez daha  medyada; “Yahudiler Atatürk Havalimanında ayin yaptı”, “Atatürk Havalimanı’nda ayin” gibi başlıklar ortaya atıldı. İhlas Haber Ajansı’nın (İHA) 10 Mart’ta yayınladığı haberde şöyle:
ABD’den de aktarmalı gelip İstanbul’dan da İsrail’e gidecek olan Ultra-Ortodoks Yahudi [koyu dindar] kafilesi, Atatürk Havalimanı’ndan uçağa biniş öncesi yaptığı ayin diğer yolcular tarafından ilgiyle izlendi. Türk Hava Yolları’nın tarifeli uçağıyla İstanbul’dan Tel Aviv’e gitmek için Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali 212 numaralı salonun önünde bekleyen, aralarında çocukların da olduğu bir grup Ultra-Ortodoks Yahudi yolcu, önce grup başının çağırmasıyla toplanmaya başladı. Tevrat okuyarak ibadet etmeye başlayan grubu diğer yolcular da meraklı gözlerle izledi. Daha sonra kafile uçaklarına geçerek İsrail’e uçtu.”
w576Bu “Ayin Sorunu” havalanmasında Serdar Korucu’nun, Avlaremoz.com‘da vurguladığı nokta şu:
Ana akım medya bu haberi “Yahudiler Atatürk Havalimanında ayin yaptı”, “Atatürk Havalimanı’nda ayin” gibi başlıklarla duyurdu. Asıl ilginç olansa haberde yer alan bir ayrıntıydı. Atatürk Havalimanı’nın “dünyanın önemli aktarma merkezlerinden biri haline geldiği” vurgulansa da hiçbir gazete ya da internet sitesi Yahudiler için havalimanında ibadet yerinin bulunup bulunmadığını sorgulamıyordu. Konuyu gündeme getiren Türk Yahudi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh oldu. ataturk_havalimani_032016İbrahimzadeh Twitter’daki mesajında “Maalesef dünya markası olmuş Atatürk Havaalanımızda bir “dua mekanı” yok” diyordu.
Atatürk Havaalanı ibadet alanı olarak sadece mescitlere sahip. İnternet sitesinde yer alan bilgiye göre havaalanının çeşitli noktalarında 8 mescit bulunuyor: “Atatürk Havalimanı’nda Dış Hatlar Terminali kara tarafında 2, arındırılmış salonda 2 ve İç Hatlar Terminalinde ise geliş katında 2, arındırılmış salonda 2 adet olmak üzere toplam 8 mescit bulunmaktadır.” 

Ancak Yahudiler ve Hristiyanlar için de “dua yeri” eksikliği uzun zamandır bilinen ama giderilmeyen bir sorun. Bu ihtiyacın Türkiye’de bir havalimanında airportmescitilk kez giderildiğini Sabiha Gökçen Havalimanı 2013 yılının Ocak ayında yayınladığı basın bülteni ile duyuruyordu.
Türkiye’de ilk kez bir havalimanında, üç dine mensup yolcuların rahatça dinî görevlerini yerine getirebilmeleri amacıyla ibadet alanları hazırlandı” denilen basın bülteninde mescidin yanına şapel (küçük kilise) ve sinagogun açıldığı ifade ediliyordu. Hemen ardındansa yan yana açılan ibadet alanları için “hoşgörü” vurgusu yapılıyordu: “İç Hatlar Terminali’nde, ‘barış, huzur ve hoşgörüyü’ temsilen yan yana hazırlanan mescit ve ibadet odaları, yolculardan büyük ilgi gördü
Aradan 3 yıl geçmiş olmasına rağmen havalimanının internet sitesinde ibadet yeri olarak sadece mescit yer alıyor. Şapel ve sinagog ise sadece basın bültenleri bölümünde yer buluyor. O duyuruda Yahudilik ve Hristiyanlık “Diğer Dinler” olarak ifade ediliyor:
Mescidin yanındaki 12 metrekarelik bölümün kapısına, ‘Diğer Dinler’ yazısı ile Museviliğin sembolü Davut yıldızı ve Hıristiyanlığın sembolü haç işaretli tabela yerleştirildi. Sabiha Gökçen Havalimanı’nda bulunan dua odasındaki Musevi inancı için ayrılmış bölümde kullanılmak üzere gerekli dini obje ve kitaplar (On Emir ve Musevilerin kutsal kitabı Tevrat) Türk Musevi Cemaati Başkanlığı tarafından gönderildi.
Sadece İstanbul değil Türkiye’nin diğer turizm şehirlerinde de durum benzer. Mesela Antalya Havalimanı’nın internet sitesinde de 4 mescidin bulunduğu ifade ediliyor. Hatta kullanılan görselde “prayer room” yani “ibadet yeri”, “mescit” olarak Türkçe’ye çevriliyor ve bir cami logosu kullanılıyor.[…] 
Serdar Korucu, Avlaremoz.com

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

RSS Medyada Göze Batan

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

RSS TEL Kaide

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.
%d blogcu bunu beğendi: