>
you're reading...
Antisemitizm, Diken, Nokta

PKK “çatışmayı” Filistinlerin İsrail’e karşı sürdürdüğünden çok daha etkili sürdürebilir

omer-lacinerrsm56e2e5e54f557Birikim Dergisi’nin kurucuları ve yazarları arasında yer alan Ömer Laçiner, Haziran ayından sonra tırmanan savaşa ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. PKK’nin strateji değişikliğine gittiğini söyleyen Laçiner, “Dağ gerillalarının yerini şehir gerillalarına bıraktığını” ve “PKK’nin işinin daha da kolaylaştığını” savundu. Nokta Dergisi’nden Fatih Vural’a konuşan Laçiner’in konuya dair değerlendirmeleri özetle şöyle:
“[…]“Irak Kürdistan’ı ile Türkiye arasındaki bağlantı, iki yoldan gider. Birincisi, Zaho üzerinden, düz bir yoldan. İkincisi de Hakkâri üzerinden, bıçak sırtı gibi yükselen dağlardan. Diyelim ki Nusaybin’deki Kürtlere yardım lazım. 150 binDiken1603 nüfuslu Nusaybin’in karşısında 1 milyon nüfuslu Kamışlı var. Ses mesafesi… Bunları ayıran bir tane tel örgü var. Gazze’de nasıl ki tüneller açıldıysa, Suruç’ta, Nusaybin’de, Kamışlı’da da inşaat halinde olan en az elli tane tünel var! Önümüzdeki aylarda bunu göreceğiz. Senin devlet olarak bunu engellemen mümkün değil! 100 kilometrelik apaçık bir sınır… O tünellerden başta insanlar olmak üzere malzemeler geçecek.
Sınırların bir anlamı kalmayacak mı?
Hayır, kalmayacak. PKK eğer “Ben çatışmayı sürdüreceğim” derse, Filistinlerin İsrail’e karşı sürdürdüğünden çok daha etkili sürdürebilir. Sadece Silopi’de, devletin gaddarlığı yüzünden 500 çocuğun dağa çıktığı söyleniyor. Ha, bundan sonra dağda gerilla görmeyeceksiniz! O iş bitti!
Nasıl bir tarz benimseyecekler?
Şehir gerillaları olacak. O kadar fazla eğitim almalarına da gerek yok. İyi atış yapmak, nokta hedefi vurmak, iyi kaçmak, iyi bomba hazırlamak… Kriterleri bu. Dağdaki gerilla, bunları bilmesi gerektiği gibi, hayatta kalabilmek için birçok yöntemi de bilmek zorundaydı. Dağa yiyecek, malzeme götürebilmek için büyük bir lojistik seferberlik içinde olmanız gerekir. Şehir savaşı, bütün masrafları yüzde 70 oranında düşürür. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve ordusu, böyle bir savaşa hazır değil! […]
Rejimin Kürt Çıkmazı başlıklı Diken gazetesinde yayımlanan makalesinde (16 Mart 2016) Kadri Gürsel; “Şimdi nesnel manada bir ‘iç savaş durumu’ yaşanıyor ülkede” diyor ve şunları belirtiyor:
“İlçe ve mahallelerin tank ve toplarla yerle bir edildiği, yüz binlerce sivilin göçe zorlandığı, silahlı ve silahsız yüzlerce ve hatta binlerce insanın öldürüldüğü bir çatışma, sözcüğün tanımı itibariyle savaş durumunu işaret eder.Rejim bu savaşta ‘sonuna kadar gitmek’ten söz ediyor. Bundan kastettikleri sanırım KGürselPKK‘PKK’yı bitirene  kadar’ savaşı sürdürmek. İktidarın eldeki bütün imkanlarını kullanarak bu hedefe ulaşması teknik bakımdan mümkün. Güvenlik güçlerinin kağıt üzerindeki kapasitesi buna müsait görünüyor.[…] Sadece Sur, Cizre, Silopi ve Şırnak değil, Kürt çoğunluklu daha birçok il ve ilçe Suriye’yi andırır biçimde harabeye dönecek. Yerinden yurdundan edilmiş sivillerin sayısı milyonu geçecek, Suriye’nin yanı sıra bu kez Türkiye’den de Avrupa’ya doğru mülteci akını başlayacak. Bütün bulguların fail olarak PKK’yı gösterdiği 13 Mart Ankara katliamına benzer terör saldırıları diğer şehirlerde de meydana gelecek. Artan gerilimin sonucunda ülkenin batısında bir Türk-Kürt çatışması muhtemelen patlak verecek.[…] Ayrıca, bu kadar yıkım ve ölümden sonra PKK’nın çıtayı bir hayli yükseğe koyacağı da varsayılmalı. Erdoğan’ın başkanlık gündemi, ‘PKK’ya taviz’ algısı yaratacak her türlü adımın atılmasına engeldir.[…] İktidar bu açmazının oylarına yansımamasını ilelebet nasıl temin edecek? Rejim, kendi politikalarının neticesinde patlak veren tarihi bir krizi ne askeri ne de siyasi yoldan çözebilecek durumda. Çaresiz oldukları için “Terörle yaşamaya alışın” diyorlar.[…] Rejimin Kürt Çıkmazı Kadri Gürsel / Diken

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: