>
you're reading...
Ajans, Avlaremoz, Millî Gazete

Milli Gazete’den “Yahudi’nin Lobi Sevinci” Manşeti Nefreti Daha Bir Kinlemek İçin mi?

MG1042016Milli Gazete Erdoğan’ın ABD ziyareti sırasında belli başlı Amerikan Yahudi Kuruluşları ile yaptığı görüşmeyi büyük puntolarla; “Yahudi’nin Lobi Sevinci” manşeti atarak verdi. “Yahudinin” yazılışını “Yahudi’nin” şeklinde manşete taşıyarak özelleştiren, politik islamcılığın Erbakan yadigârı, “Millî Görüş”çü yayın organı Antisemit hedeflemeyi hemen tescilliyor. Avlaremoz İnternet medyası kısa bir aüre önce 15 Mart 2016 tarihli haberinde “Çanakkale’yi de istismar edecekler…” zihniyetinin “Sergi üzerinden antisemitizm” olduğunu vurguladı:
Milli Gazete, Ankara’da açılan 1. Dünya Savaşında Çanakkale’de ölen Yahudi erler hakkındaki sergi üzerine antisemit bir haber yaptı. “YAHUDİ 500’ÜNCÜ YIL VAKFI, OSMANLI YAHUDİLERİNİ ANLATAN SERGİYİ TBMM BÜNYESİNDE AÇIYOR…” haberinintamamını okumak istemeyenler için kısa bir özet:

y2-004“ÇANAKALE’Yİ DE İSTİSMAR EDECEKLER… [Yahudiler kastediliyor]”
“BU GÜNE KADAR KİMSE DÜŞÜNMEMİŞTİ…!”
“Mavi Marmara olayının üzerinden 7 yıl geçmesine karşın yaşananlar ve gelinen nokta ise vatandaşı derinden üzüyor.”
“ÇANAKKALE ŞİMDİ AKILLARA GELDİ”
“GÜNÜMÜZ SİYASETİNE ALET EDİLİYOR”
“Program için hazırlanan davetiye Ankara’da devletin en üst düzey kurumlarına gönderildi bile.”
“Sergi ile Osmanlı için savaşlarda vefat eden Yahudiler’in anıları günümüz siyasetine alet edilerek, o dönemde askerlerin yaşadığı zorluklar, ilginç hikayeler ve askeri başarıları vatandaşa bir ajitasyon mesajı olarak verilmeye çalışılacak.”
Avlaremoz Bu haber neden antisemit? sorusuna cevap getiriyor:
Çanakkale’de Yahudilerin ölmesi bir vakıa. Uydurulmuş bir şey değil. Tarihî bir olay hakkında müze açmak, bu olayın öznesi olan Yahudilerin hakkı. Çanakkale hakkında birçok sergi, müze, toplantı, merasim varken Yahudilerin bundan muaf tutulması antisemitizmdir.Bugüne kadar belki çok istendi, ama mevcut antisemitizmden kaynaklı olası provokasyonlardan ötürü cesaret edilememiş olabilir. Antisemitizmin, bu haber gibi komplo teorileri ile beslenmesi de alışıldık bir durum.Mavi Marmara ile ilgili bir haberde akıllara Türkiyeli Yahudilerin gelmesi de antisemitizmdir. Çünkü hiçbir Yahudi İsrail’in politikalarından mesul tutulamaz, bu konuda görüş belirtmeye zorlanamaz.
MG1042016
Çanakkale, I. Dünya Savaşları ve Osmanlı Yahudileri Sergisi, 15 Mart’ta Ankara TBMM Mustafa Necati Kültür Evinde açılıyor. Öyle ki Çanakkale ve I. Dünya Savaşlarında Osmanlı ordusunda savaşan ve şehit olan 558 gayrimüslim neferden 78’i Yahudi idi. Şalom gazetesi ilk kez düzenlenen sergide tarihin bilinmeyen ya da görmezden gelinen bir yönüne ışık tutan çalışmasını yansıttı.
sehit-olan-yahudilerin-hikayesi-ezber-bozacak-0903161200_m2

23032016rrhlc9jk42ij6rudregngasuu

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: