>
you're reading...
OHA, Ortadoğu Haber Ajansı, Sözcü

One Minute Türkiye’si: İzmir Kemeraltı Esnafı Yarım Asırlık Basmacı Yosef Hoba Giderken İnsanlık Da Öldü

hisarcamiiOne  Minute and Welcome / Hoşgördün Yeni  Türkiye’ye: İzmir Kemeraltı esnafı, yarım asırlık Hisarönü esnafı basmacı Yosef Hoba için, cami hoparlöründen vefat anonsu yaptıramadı. İzmir’de tarihi Kemeraltı Çarşı’nın eski ve sevilen yarım asırlık esnafı Yosef Hoba, 11 Nisan pazartesi günü bu dünyadan göçtü. Hisarönü Camii yakınındaki manifatura dükkanının bir yıl önce devreden ama düzenli olarak çarşıya gelmeye devam eden Hoba’nın vefatını öğrenen komşusu ve yakın arkadaşı olan kumaşçı Ercan Leka, ölen komşunun vefat duyurusunun Hisar Camii minaresi ses sisteminden yapılması için İl ve İlçe Müftülüğü, Diyanet İşleri Cami İşleri Başkanlığı’nı telefonla aradı ancak sonuç alamadı. Yosef Hoba’nın çocukları, akrabaları, ölümünü duyan yusuf-hoba-ortaMüslümanların da katıldığı törenle Altındağ Musevi Mezarlığı’nda toprağa verildi. Ortadoğu Gazetesi’nden Fikri Atılbaz, “Yosef Hoba Giderken İnsanlık Da Öldü” başlıklı yazısında (15.04) bu konuyu ayrıntılarıyla yazıp dışlamaya tepki gösterdi. Konu Sosyal Medyada çalkalanınca tartışmaları da beraberinde getirdi. Yılmaz Özdil de İzmir’deki bu olayı bugünkü [20.04] köşesine taşıdı:
[…] Kemeraltı esnafından bir başka vatandaş vefat etti. Yusuf Hoba. Museviydi. 78 yaşındaydı. 50 senedir çarşıdaydı. Yarım asır… Basmacı Yusuf lakabıyla tanınırdı. Gençliğinde sırtında tablayla mahalle mahalle dolaşarak kumaş satardı. Çalışmış didinmiş, Hisarönü’nde kiracı olarak girdiği 25 metrekarelik yilmazdükkanı satın almıştı. Tabelasına gururla yazmıştı: Yusuf Tuhafiye.
İnsani arkeoloji yapabileceğiniz eşsiz adrestir Hisarönü, cıvıl cıvıl yaşayan tarihtir. Şambalicisiyle söğüşçüsüyle, tespihçileriyle Kızlarağası’ndaki kahvecisiyle, hastası olduğum muhittir. Gelinlikçiden peynirciye, kuyumcudan ayakkabıcıya, insan selidir, İzmir’in kalbidir. Kemeraltı esnafı olmak, Hisarönü esnafı olmak, övünç kaynağıdır. Orada yetişmek, pişmek, esnaflığın üniversite diplomasını almak gibi bi şeydir. İşte bu geleneğin profesörlerindendi basmacı Yusuf… Sözü senetti. Namuslu, ticari ahlakta örnek insandı. 50 sene bu memlekete tıkır tıkır vergi ödedi, kuruş aksatmadı.
Doğma büyüme İzmir çocuğuydu. Ailesi 500 senedir İzmir’deydi. 36 ay askerlik yaptı. Sivas ve Erzurum’da. Şöyle çavuştum, böyle nöbet tuttum filan, hepimiz gibi ömrü boyunca askerlik hatıralarını anlattı. Bir kızı bir oğlu vardı, yedi torunu oldu, torunları için deliriyordu, torununun çocuğunu bile görebilme şansını yakaladı.
Cuma günleri Hisar camisi dolar taşar, Cuma namazı sokaklarda kılınır. Gidin sorun, Hisarönü’nde herkes anlatır… Basmacı Yusuf, seccadelerin altına sersinler diye, karton biriktirirdi, özenle katlar, deposunda saklar, Cuma namazına gelenlere dağıtırdı, namazdan sonra toplar, özenle katlar, bir sonraki Cuma namazı için deposuna kaldırırdı. 50 sene… Komşularına güleryüzle “selamün aleyküm, hayırlı işler” demediği bir sabah bile olmadı. Esnafın ağabeyiydi.
Vefat etti.
Hisarönü esnafı, yarım asırlık Hisarönü esnafı basmacı Yusuf için, Hisar camisinden vefat anonsu yaptırmak istedi. Sela filan değil… Kısacık bir anons… “Çarşımızın esnaflarından Yusuf Hoba vefat etmiştir, cenazesi saat 16’da Altındağ Musevi Mezarlığı’nda defnedilecektir.”
İstenen sadece buydu.
Tüm Hisarörü esnafı adına, yan komşusu Ercan Leka devreye girdi, Konak müftülüğüne telefon etti, anlattı, herkes birbirine devretti, üç kişiyle konuştu, neticede il müftülüğünü arayın dediler. İl müftülüğünü aradı, anlattı, fetva verebilecek hocaya aktaralım dediler, ona da anlattı, hoca başkasına aktardı, ona da anlattı, biz size yarım saat sonra dönelim cevap verelim dediler, bekle bekle, dönen olmadı. Bunun üzerine Ercan Leka, diyanet işleri başkanlığına telefon etti, sabırla, üç kişiye tek tek anlattı, sadece anons yaptırmak istiyoruz dedi, din hizmetleri başkanına bağlayalım dediler, ona da anlattı, din hizmetleri başkanı cevap veremedi, bu mevzu cami konusuna giriyor, cami hizmetleri başkanıyla görüşün dedi, peki dedi, ona da anlattı. Ercan Leka saatlerdir telefonda mücadele ediyordu.
Neticede, cami hizmetleri başkanı, benim bu mevzuyu diyanet işleri başkanına sormam lazım, yarım saat sonra size dönerim dedi, kapattı. Tekrar bekleyiş başladı. Bir saat sonra il müftülüğünden Ercan Leka’yı aradılar, “Ankara’yı aramışsınız, isteğinize olumsuz cevap verildi” dediler. Hisar camisinden anons yaptırmadılar.
Bu ülkenin namuslu yurttaşı basmacı Yusuf, İzmir’de doğdu, İzmir’de yaşadı, İzmir’de toprağa verildi. Biz İzmirliler, onun hemşehrileri, komşuları, arkadaşları, kardeşleri… Utancımızdan yerin dibine girdik.[…] Yılmaz Özdil
Fikri Atılbaz da, “Yosef Hoba Giderken İnsanlık Da Öldü” başlıklı yazısını (15.04) şu şekilde noktalıyordu:
[…]
Dinlerarası diyalog yapıp Belek’te ve daha başka yerlerde aminlerle amenlerin karışacağı, çan sesinin fon olacağı üçlemeler yapıyorsunuz. En üst düzeyde hahamlarla, papazlarla birlikte yemek yeniyor. Papazlar din adamlarını kutsuyor hiçbir mahsuru yok, iş bizim garip Yusuf Amcaya dayandı mı, bir anons ya bir anons o zaman Musevi olduğu herkesin aklına geliyor, insanlık öldürülüyor. Alaçatı’da bir camiyi kilise olarak ziyarete açanlar. Namaz vakitlerinde duvarları otomatik perdeyle kapatanlar, insanlık adına istenen bir arzuhal karşısında sessiz kalıyorlar. Olsun be Yusuf Amca, belki sana yapacağımız son görevimizi yapamadık; ancak Hisar’ın önünde her sokakta secdeye vardığımızda ister istemez sen geleceksin aklımıza. Bakara Suresinin 62. Ayeti hep usumuza gelecek: “Şüphesiz şu, iman etmiş kişiler, Yahûdileşmiş kişiler, Nasrâniler ve Sabiîler/doğal dindarlar; her kim Allah’a ve âhiret gününe iman eder ve sâlihi işlerse, artık Rableri katında bunlar için ecirleri vardır. Bunlara bir korku yoktur. Bunlar mahzun da olmayacaklar. Şüphe yok ki, iman eden kişiler, Yahudi, Nasranî ve Sabiî kişiler; bunlardan her kim Allah’a ve ahiret gününe iman eder ve salih amel işlerse onlar için Rabbleri katında bunların ecirleri vardır, bunlara bir korku yoktur, bunlar mahzun da olmazlar.
Ve belki bize oradan gülecek, hayırlı Cumalar diyeceksin. Biz yapamadığımız insani hareketten eziklik duyarak yaşayacağız, onlar hahamlarla kol kola gezerken, diyalog budalası olduklarını gördükçe, kahrolacağız.[…]
hisarcamii

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: