>
you're reading...
Ajans, Sputnik

Cem Özdemir ‘Ermeni Soykırımı’ tasarısı konusunda Almanya’daki Hristiyan dini cemaatlerden destek istedi

1014408313Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, Federal Meclis (Bundestag) gündeminde bulunan ‘Ermeni Soykırımı’ tasarısı konusunda Almanya’daki Hristiyan dini cemaatlerden destek istediğini söyledi.Cem Özdemir, Yabancı Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği bir toplantıda ‘Ermeni Soykırımı’ tasarısının Federal Meclis’in gündemine nasıl geldiğini anlattı.
Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier‘in geçen yıl tasarının fazla yankı uyandırmadan geçmesini istediklerini belirten Özdemir, ancak bugün gelinen noktada bunun tam tersinin yaşandığını ve yoğun tartışmaların yapıldığını ifade etti.
673px-spd-cubeSöz konusu tasarı konusunda ilk önce meclisteki komisyonlarda görüşmelerin yapılmasının istenildiğini ancak burada tasarının sürekli ertelendiğini hatırlatan Özdemir, bunun üzerine kendisinin bu kadar ciddi bir konuda bir meclis grubu yerine, diğer partilerin meclis gruplarının bir tasarı hazırlanmasını önerdiğini kaydetti.
Bunun iyi bir düşünce olarak görüldüğünü ve uzun süren görüşmeler yapıldığını anlatan Özdemir, sonunda Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile ortak bir metin hazırladıklarını söyledi.
Daha sonra tasarının Meclis gündemine alınması için beklenildiğini ancak meclisten geçme olasılığı olmadığından bu tasarının ‘öldüğünün’ ifade edildiğine aktaran Özdemir, “Bunun üzerine ben de ‘siz böyle oynuyorsanız, bu tasarıyı Yeşiller Partisi olarak alıyorum’ dedim ve tasarı Federal Meclis’te görüşüldü. Burada da zamanlama yanlış dediler” şeklinde konuştu.
Özdemir, bu görüşme sırasında yaşanan tartışmalardan ortak bir önerge çıkması yönünde diğer partilerle anlaşıldığını anımsattı.
bild_02_3c8080c1f1Bu arada tasarının desteklenmesi hususunda Katolik ve Protestan kiliselerinin temsilcilerine mektup yazdığını açıklayan Özdemir, Tüm Hristiyan dini cemaatlere mektup yazdım ve destek vermelerini istedim. Onlar da şunu yaptı, Hristiyan Birlik partilerine ve SPD’ye, özellikle de isminde C (christlich) taşıyan Hristiyan Birlik partilerine mektup yazarak bu konuda Yeşiller Partisi’nin önergesine destek vermelerini istedi” ifadesini kullandı. Özdemir, tüm Hristiyan dini cemaatlerin yazılı ve başka yollarla CDU/CSU partileriyle görüşmelerinin nasıl bir etki yaratacağının düşünülmesi gerektiğine işaret etti.
Almanya’daki Türklerin nasıl bir reaksiyon göstereceğine ilişkin bir soru üzerine de Özdemir, şöyle konuştu:
Elbette Türkiye’nin büyükelçisi şimdi işini yapacak. Bunu da yapmak zorunda. Türk organizasyonlarının protestoları var. Ancak bir şey söylemek istiyorum. Burada Sünni Müslümanların en büyük organizasyonu olan Türkiye’nin dini işlerden sorumlu dairesinin (Diyanet İşleri Türk İslam Birliği) bir listeyi imzalayarak Federal Meclis’e protesto olarak göndermesi aklımda kaldı. Bu konu daha konuşulacak. DİTİB’in gelecekte Almanya’da Sünni Müslümanların temsil etme konusunda nasıl bir rol oynayacağı hususunu çok iyi hatırlayacağız.
Gündemde olan tasarıdaki metnin söz konusu meclis gruplarına ait olduğuna işaret eden Özdemir, Başbakan Merkel’in milletvekillerinin kendi düşüncelerini ortaya koymasını engellemeyeceğini kaydetti. Almanya’da 2 Haziran’da ‘Ermeni Soykırımı’yla ilgili tasarı Federal Meclis gündemine gelecek.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: