>
you're reading...
Ajans, OHA, Ortadoğu Haber Ajansı

Sedat Memili: “Ortadoğu’da Müslüman’ın beceriksizliği, Yahudi’nin sigortasıdır”…

memiliadaanaAdana Medya gazetesinde köşe yazarı Sedat Memili; “Neyini seveyim senin?” merkezli, “Sen Sünniliğin kutsiyetinde kendini Allah’a yakın hissediyorsun; Olsun Sen de Alevilik ile Allah ile gönül köprüsü kurmuşsun; O da olsun…“, diyerek mezhep kavgalarına 1 Haziran baskısında değiniyor.
Sadece yeryüzü toprakları ve zenginlikleri her kese yetmiyor” gözleminden yola çıkarak nedense konusunu gelip dayatıp Yahudilere yüklüyor:
“[…] “Yahova’nın vahyi ile” kendini “Üstün ve seçilmiş ırk” olarak gören Yahudiler arasında neden etnik köken ve mezhep kavgası yoktur?[…] Bir coğrafya düşün ki, sınırın bir tarafında etnik köken ve mezhep ayrılığı yüzünden Müslümanlar birbirini boğazlıyor; Sınırın hemen öte yanında aralarında etnik ve mezhep ayrılığı olmayan Yahudiler kazanıyor. Ortadoğu’da Müslüman’ın beceriksizliği, Yahudi’nin sigortasıdır.[…]”
Bu varsayımdan yola çıkan köşe yazarı Sedat Memili, “Ne senin Sünniliğinin bir önemi var ne benim adanamedyaAleviliğimin. Bindiğimiz kompartımanın yolu mezbahaya doğru“, şeklinde mezhep çatışmalarının “ortak düşman” Yahudilere yaradığı kanısını sunmaya çalışıyor. Bu bakış açısında mevcut mezhep çatışmalarından sıyrılabilmek için “düşman” gösterilerek Yahudiler öcüleştirilerek, kötü adam rolü yüklenerek Sünni ve Alevi cepheleşmesinin önüne geçileceği ümit ediliyor:
“[…] Sen bana bir düşmanmışım gibi bakarken, birlikte sahip olduğumuz ortak değerlerin nasıl çalındığını göremeyecek kadar körsün… Sen zihinsel kör olduğun için kaybettiğinin / kaybettirdiğinin farkında değilsin… Kendini başarılı zannediyorsun ve mutlusun… Ben kör olmadığım için görüyorum ve sadece kendim için değil senin için de üzülüyorum. Neyini seveyim senin? Gör ki, ortak düşmanımız yani insanlık düşmanlarının elindeki silahlar, insanlığı bir anda yok edecek güçtedir. Yapmıyorlar. Ölümümüzün onlara bir faydası yok; henüz ölüyü sömürecek bir sistem bulamadılar. Bizim yaşamamız onları çıkarı için daha uygundur. Üretmediğimi tüketeceğimi yollarında yürüyeceğim, tohumlarından üretilen sebze ve meyveyi yiyeceğim, sattıkları içecekleri içeceğim, ürettikleri elbiseleri, makineler, programları alacağım… Bastığım her tuş, attığım her adım, aldığım her nefeste onların kar hırsını tatmine hizmet edeceğim. Senin –benim yaşamamız, onları geleceği için gereklidir. Uçtan uça gösterilen ölümler, sana – bana bir hatırlatma ve tehdittir. Ne senin Sünniliğinin bir önemi var ne benim Aleviliğimin. Bindiğimiz kompartımanın yolu mezbahaya doğru. Mağrur olma. Senin boynun benimkinden değerli değil… O yüzden yaşamamıza izin veriyorlar. Ölünün kefeninden başka neyi var ki sömürülecek? Aramızdaki kavga, onların kar makinelerinin yakıtıdır. Bunu da göremiyorsun… Neyini seveyim senin?” Sedat Memili; “Neyini seveyim senin?

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

RSS Medyada Göze Batan

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

RSS TEL Kaide

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.
%d blogcu bunu beğendi: