>
you're reading...
Ajans, OHA, Ortadoğu Haber Ajansı

Edirne Sinagogu Düğününden sonra ADÜ (Aydın) Üniversitesi Rektöründen Antisemit Kinleme

berbatyan1Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Cavit Bircan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Yahudi Düşmanlığı içeren nefret söyleminde bulundu. Twitter’da “Artin Berbatyan” hesabından kopyalanan Cavit Bircan’nın mesajı bir akademisyene, hele hele bir rektöre hiç yakışmayacak çirkinlikte:
Bu siyonist israil köpeği yine ortalığı boş buldu saldırıyor. Tüm dünya müslümanları öldürmekle, müslümanlar ise birbirini öldürmekle meşgul Artin Berbatyan” bu twitte’i kopyalayarak yollarken, rektörler bu mesajları yolladıktan sonra Edirne Sinagogunda yapılan düğünü hedef alan yahudi düşmanlığı tehdit ve küfürlerine ne yazıkki şaşmamak gerekir demekte.
Prof. Dr. Cavit Bircan 2014’te Adnan Menderes Üniversitesi’nde düzenlenen Rektör Adayı Belirleme Seçimi sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından rektör olarak atandı. Cavit Bircan 1128 akademisyenin imzaladığı ‘Barış için Akademisyenler bildirisi’ne imza atan ve aynı zamanda berbatyan2ADÜ (Adnan Menderes Üniversitesi) eski rektörü olan Şükrü Boylu’yu iki ay süre ile görevden uzaklaştırdı. Barış için akademisyenler bildirisi, Türkiye’nin güneydoğu illerinde devam eden çatışmalar ve operasyonlar sonucu ilân edilen sokağa çıkma yasaklarının ve şiddetin son bulmasının temenni edildiği, birçok yerli ve yabancı akademisyen ve araştırmacının imza attığı 11 Ocak 2016’da ilan edilen bildiri.
Aralarında Esra Mungan, Ahmet İnsel, Koray Çalışkan, Nazan Üstündağ, Gençay Gürsoy, Mehmet Efe Caman, Murat Paker, Noam Chomsky, David Harvey, Étienne Balibar, Judith Butler ve Immanuel Wallerstein’in de yer aldığı yerli ve yabancı 1128 akademisyen, “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bir bildiriye imza attılar. Bir an önce “çözüm” çağrısı yapan bildiri metni, Türkçe ve Kürtçe olmak üzere iki dilde hazırlandı.
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Cavit Bircan’nın; Tüm dünya müslümanları öldürmekle, müslümanlar ise birbirini öldürmekle meşgul” komplocu bakış açısı “Politik İslamcılık” yörüngesinde ve antisyonist/antisemit ikilemde. Hamas/Rabia ideolojisinde yoğrulmuş, şartlandırılmış toplumun bir kesiminde; “Siyonist İsrail Köpeği lafı, antisemit bir tavır taşımaz” demeye vardıracak bağnazlıkta. Kırk yıl sonra ilk kez Edirne Sinagogu’nda düzenlenilebilen düğün törenini hedef alan tehdit, hakaret ve küfür silsilesinde iyice belirdiği gibi Türkiye’de”İsrail eşittir Yahudiler” denklemiyle kinlemelerde bir “üçüncü boyut”a ulaşılmış durumda. Bkz. “Artin Berbatyan“nın Twitte’ine yapılan aşağıdaki yorumlar:
berbatyan4berbatyan3

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

RSS Medyada Göze Batan

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

RSS TEL Kaide

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.
%d blogcu bunu beğendi: