>
you're reading...
Ajans, Deutsche Welle, Diken

Ermeni Soykırımı çalkantıları: Bugün Türkiye’de yaşayan Hristiyanlara ‘defolun gidin’ deniyor

hedefadamAlmanya ‘Ermeni soykırımı’nı tanıyan 29’uncu ülke oldu. Türkiye’nin henüz Almanya’daki büyükelçinin geri çağrılması dışında somut bir adımı görülmezken, tasarının kabulünde fatura çoktan Almanya Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir’e kesilmiş görünüyor. Oylama öncesi parlamentoda bir konuşma da yapan Özdemir, Almanya’nın ‘soykırım’ demesinden bu yana iktidardan medyaya, muhalefet partilerinden sokak gösterilerine kadar birçok kesimde günah keçisine dönüştürüldü. Cuma (3Haziran) günü DW Türkçe‘den Değer Akal’ının Cem Özdemir’le gerçekleştirdiği, soykırım karar tasarısını neden Federal Meclis’e taşıdıklarına ilişkin olarak yapılan röportajı yayınladı. Cem Özdemir verdiği yanıtlarda;
Bakın, alınan bu kararın temel sebebi şu: Alman arşivlerine bakıldığında, Dışişleri Bakanlığı arşivlerine bakıldığında şunu açık ve net bir şekilde görüyoruz. (O dönemde) Alman diplomatları olan bitenleri takip etti. O zamanki Türkiye’de görev yapanlar bunları söyledi; ‘bir soykırım oluyor, insanlar yurdundan oluyorlar, Suriye’de çöle gönderiliyorlar, bunu engelleyelim’ dediler“, açıklamasını getirdi. Ve şunları ekledi:
Ama Alman hükümeti, yani Reich hükümeti o tarihte ‘asla müdahale etmeyin, Osmanlı İmparatorluğu ortağımızdı, silah kardeşimizdi, dolayısıyla Ermenilerin başına ne gelirse gelsin bizim için önemsiz.’ Böyle bir açıklama yapıldı. sedatmehder.comDolayısıyla burada bizim de omuzlarımıza suç yüklenmekte, bir görev düşmekte. Bundan söz ediyoruz. Yani burada başka bir ülke hakkında karar vermek gibi asla bir niyetimiz yok. Zaten kararı okuyan böyle birşeyi hiçbir yerde bulamaz. Biz, bizden söz ediyoruz. Bunu da kimse -kusura bakmasın ama- yasaklayamaz, engelleyemez.

Ayrıca Yeşiller Partisi Eşbaşkanı, yaşanan son süreç konusunda Agos gazetesi yayın yönetmeninin katlinden bu yana gelinen safhayı özetledi:
Hrant Dink öldürüldü. Açılan kiliseler bugün tekrar kapatılıyor. Heybeli Ada’daki Ruhban Okulu bütün uluslararası sözleşmelere aykırı olarak halen daha kapalı. Yani bugün Türkiye’de yaşayan Hristiyanlara ‘defolun gidin’ deniyor. Dörtte biri Hristiyandı nüfusun, almanya-boykot6bugün yüzde birin altında. Yani başka bir şey söylemeye gerek var mı? Herkes elini vicdanına koysun ve şunu kendisine sorsun: Türkiye’nin kökeninde Enver Paşa, Tâlât Paşa, Sarıkamış’ta Türkleri, 70 bin insanı donduranlar mı köken olarak var, yoksa Kütahya Valisi gibi ‘Benim bölgemde Ermenilerin kılına dokunanlar benim kapımdan geçmek mecburiyetinde’ diyenler mi? Ben onları köken olarak kabul ediyorum. Benim örneğim bunlar. Evlatlarıma bunları örnek gösteriyorum. Mevlevîleri örnek gösteriyorum, Konya Valisi’ni örnek gösteriyorum. Çünkü onlar dediler ki, ‘Ermeniler de bizim gibi bir Allah’a inanıyor, onlara saldıran, bana bir Müslaman olarak saldırmış olur.’ Bir de farklı kişileri örnek alanlar var.. Katilleri örnek alanlar var. Herkes tercihini koymalı. Ben tercihimi yaptım.
‘Ermeni soykırımı’yla ilgili alınan karar için Alman parlamentosuna, [
Yahudi ve gâvur komplosu” teorisi tezi olarak bir süredir yandaş medya desteği ile de ortaya atılan] ‘Üst Akıl’dan talimat geldiğini öne süren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cem Özdemir’i kastederek “Bu tür sütü bozuklar, kanı bozuklar Türkiye’yi de Türk milletini de temsil edemezler. Üst akıldan kendilerine böyle bir talimat gelmiş olmalı ki böyle bir adım attılar. ” dedi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’sa Özdemir dahil tüm Türkiye kökenli parlamenterlere yüklendi: “Bu tür sütü bozuklar, kanı bozuklar Türkiye’yi de Türk milletini de temsil edemezler. Bizim hakkımızda söz söyleyemezler. Onlar ancak Almanya’nın menfaati hakkında söz söyleyebilirler. Biz onları iyi tanıyoruz. Bundan sonra da çok iyi tanıyacağız.”
Her fırsatta çirkin hakaretlerle hedef göstermeyi amaç edinen iktidar destekçisi radikal islamcı basın organı Yeni Akit (eski Vakit), Özdemir’in, Tokat’ın Pazar ilçesine bağlı Kalederesi köyünde yaşayan hemşehrilerinden 86 yaşındaki Osman Özyer’i alıntılayarak; Özdemir’in babası Abdullah Özdemir ile asker arkadaşı olduğunu söylediğini aktarırken “Bu adamın annesini tanımıyoruz” “zarif” sözlerini ara başlık yaptı..:

//platform.twitter.com/widgets.js

Akit, Vakit’tir: Seçim günü “Gâvuru sevindirmeyin” manşeti atınca, AKP borazanı, Irkçı, Demokrasi ve Yahudi Düşmanı mıdır?

AKP yörüngesinde “tetikçi hizmet” veren eski Vakit, Yeni Akit gazetesi, 1 Kasım seçimi için oy kullanacak seçmene “Gâvuru sevindirmeyin” çağrısı yaptı. On yılı aşkın süredir KeHaber’in ırkçı ve yahudi düşmanı yayınlarına defalarca dikkatleri çekmeye çalıştığı, yobaz eğilimli gazete seçim günü birinci sayfasında iri puntolarla verdiği manşette, “Ümmetin seçimi” başlığı altında, (120’nin üzerinde ülkede 35 bini aşkın yayıncıyı … Okumaya devam et

ÜST AkP Akılı Seçimlerde Kurtarmak için Paçayı Taktı Yahudiye, Ermeniye Kafayı

Son dönemde AkP iktidarına yörüngesindeki yayın organlarında ve seçim mitinglerinde, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş aleyhine yapılan karalama propagandası kampanyasına bir yenisi daha eklendi. Akşam Gazetesi Demirtaş’ın planlarını Yahudi lobisinin yaptığı iddiasını ortaya attı. Gazetenin manşetinde, Diyanet ve Kabe ile ilgili çıkışlarıyla gündeme gelen Demirtaş’ın seçim stratejisini Yahudi lobisine yakınlığı iddia edlen Benenson Grubu’nun … Okumaya devam et

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: