>
you're reading...
Ajans, Diken

Holokost ile Ermeni soykırımı ve Türkiye asıllı Alman milletvekillerinin taşıdığı ‘bohça’…

alman-die-welt-gazetesi-turkiye-temsilcisi-deniz-yucel-silivride-umut-002Alman Die Welt gazetesinin Türkiye temsilcisi Deniz Yücel, 3 Haziran günü Die Welt’te bir makale yayınlandı. Türkçe versiyonu bazı değişikliklerle yazar tarafından Diken gazetesi için hazırlandı.
“[…]
Başkaları adına konuşamam. Ama kendi adıma, pek çok Türk siyasetçinin, gazetecinin veya sivil toplum örgütü temsilcisinin, soykırım kararına tepki verirken, Almanya’da yaşayan 2,5 milyon Türkiye asıllı insan adına konuştukları iddiasına itirazım var. Hayır, onlar benim adıma konuşmuyor, pek çok başka insan adına da konuşmadıkları gibi. Böyle düşünen bizler azınlık olabiliriz. Berlin sokaklarında gösteri yapmayıp sosyal medyada saçmasapan kampanyalar başlatmıyor olabiliriz. Ama bu bizim üç beş DenizYücelkişiden ibaret olduğumuz anlamına gelmez.
Görebildiğim kadarıyla, soykırım gerçeğini kabul eden insanların bir kısmı, günümüze kadar haksızlığa, hatta şiddete maruz kalan toplumsal kesimlerden gelmekte: Aleviler, Kürtler, eşcinseller… Alevilerin bazıları, “Ermenilere yardım eden birileri olduysa, onlar da yine Alevilerdi” diyor. Kürtler arasında ise zamanında pek çok Kürdün soykırıma suç ortağı olduğu biliniyor. ‘Türk-Sünni’ diye tanımlanan kesimde de resmi tarihi benimsemeyen insanların olduğu aşikâr. Tüm bu insanların önemli bir kısmı kendini ortanın solunda diye tarif ediyor. Buna rağmen soykırımı kabullenmeyen insanların arasında da kendini solcu diye tanımlayanların sayısı da az değil.
Bu arada yurt dışında alınan böylesi kararların Türkiye toplumunun tarihiyle yüzleşmesine faydalı olup olmayacağı konusunda hemfikir olmayabiliriz. Türkiyeli Ermenilerin ve Süryanilerin bu konuda hemfikir olmadıkları gibi. Kimse geldiği ailenin tarihinden ve bireysel sorumluktan –suç demiyorum– kaçamaz ve kaçmamalı. Örneğin ben, Kudüs’teki Yad Vaşem Müzesi’ni ziyaret ettiğimde DWdeniztyücelAlman toplumunun her ferdinin Holokost için taşıdığı sorumluluğu kendi içimde hissettim.
Ama emin olduğum bir şey vardı: Oradaki katillerin fotoğrafları arasında dedemin ya da bir akrabamın fotoğrafının olmadığını biliyordum. İmha dokümanları içinde de onların imzalarına rastlamayacağımdan emindim.
Duvarlarda soykırımın büyük fotoğraflarının asılı olduğu Ermeni mahallesinde ise aynı güvencem yoktu. Bildiğim tek şey, akrabalarımın soykırım esnasındaki yağmalamadan pay almadığı, zira onların yaşadıkları topraklar kısa süre önce Osmanlı İmparatorluğu’ndan kopmuştu. Ama Balkan Harbi’nden sonra Osmanlı ordusunda kalan, Birinci Dünya Savaşı’na katılan atalarımın bizzat soykırıma katılmadıklarından emin değilim, tam tersine.
Bunların hiçbiri Holokost ve Ermeni soykırımını aynı kefeye koyduğum anlamına gelmiyor. Yahudi Soykırımı’ndaki imhanın benzeri yok. Daha önemlisi: Holokost, ortada herhangi bir çatışma yokken, sadece bir ideolojik saplantı sebebiyle yapılmış bir soykırımdır. Türkiye’de son günlerde iddia edilenin aksine, Alman toplumunun ezici çoğunluğu, kendi suçunu kabul etmektedir. Bu noktaya uzun ve acılı bir yüzleşme sonunda gelinebildi. Sadece sokakta, üniversitelerde, Meclis’te atılan adımlarla verilmedi bunun mücadelesi; 68 hareketiyle başladı. Evlatların kendi babalarına, annelerine “Sen o günlerde ne yapıyordun?” diye sormasıyla başladı. Israrla geçmişini sorgulamasıyla devam etti. Ankara ve İzmir’in merkezinde Talat Paşa bulvarları, Şişli’de anıtvari mezarı dururken, bugün Berlin’in merkezinde, ünlü Brandenburg Kapısı’nın hemen yanında büyük bir Holokost anıtı bulunmakta. Almanya’da Nazi dönemindeki rolü araştırılmamış kurum kalmamıştır. Ve milyarlarca mark tazminat ödenmiştir. Elbette bu sürecin eksikleri, yanlışları var ve bunlar tartışılabilir. Lâkin Almanya’da doğmuş, büyümüş biri olarak söyleyebileceğim, Ermeni soykırım tasarısından dolayı “Siz önce kedinize bakın” gibi laflar söylenmesinin cahillik olduğudur.Herkes kendi ‘bohça’sını taşır. Ve benim ‘bohça’m, Cem Özdemir’in ‘bohça’sına, diğer Türkiye asıllı Alman milletvekillinin taşıdığı ‘bohça’ya benziyor.[…]” Diken Gazetesi
DWdeniztyücel

 

 

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: