>
you're reading...
Agos

Türkiye Yahudilerinin Son Büyük Göçü Başladı: 250 kişi son dönemde yurtdışına yerleşti

agos-2016-10-20AGOS gazetesinden Vartan Estukyan’nın haberine göre Türk Yahudi Toplumunun son büyük göçü başladı. Estukyan; “Türkiye’deki siyasi atmosfer ve şiddet ortamı toplumun kimi kesimlerinde ‘gitme’  fikrinin daha çok konuşulmasını da doğuruyor gitgide. Sözkonusu ortamın Türk ve Müslüman olmayan topluluklarda daha fazla yankılanma yarattığı artık daha sık konuşuluyor“, diye vurguluyor ve şöyle devam ediyor:
Geçtiğimiz hafta Türkiyeli Yahudilerden 250 kişinin yurtdışına yerleştiği ortaya çıktı. Ermeni toplumunda henüz bu sayıya ulaşılmadığı tahmin ediliyor ancak “göç” gündemdeki yerini maalesef bir kez daha koruyor.
Türkiye’den yurtdışına gidenlerin sayısı her gün artıyor. Özellikle 15 Temmuz’daki darbe girişimi, son döneme damga vuran şiddet ortamı ve siyasi atmosferin keskinleşmesinin ardından Avrupa başta olmak üzere Batı ülkelerine göç ivme kazandı. Hayatını yurtdışında sürdürmeyi planlayıp Türkiye’den ayrılan MG1042016gayrimüslimlerin sayısında kayda değer bir artış görülüyor. Gitmeyi planlayanların ve yakın zamanda ülkeyi terk etmeyi gündemine alanların sayısı hızla artıyor. Son olarak Yahudi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh, son dönemde yaklaşık olarak 250 Türkiyeli Yahudi’nin yurtdışına yerleştiğini ifade etti. Benzer bir eğilimi Ermeni toplumunda da gözlemek mümkün. Biz de, özellikle son bir yıl içinde yurtdışına yerleşen gayrimüslimlere Türkiye’den neden ayrıldıklarını sorduk.
Yaklaşık bir ay önce ailesiyle birlikte Avrupa’ya taşınan ve ismini paylaşmak istemeyen bir eğitimci, henüz yurtdışında yaşayıp yaşamama konusunda kesin bir karar vermese de, Avrupa’da geçireceği süre zarfında elde edeceği deneyimin, bu konudaki kararında etkili olacağını söylüyor. Eşine gelen bir iş teklifini değerlendirmek üzere bir süreliğine yurtdışına yerleşen eğitimci, özellikle çocuğunun eğitim hayatının, hayatlarının kalanını Avrupa’da geçirmeleri konusunda önemli rol oynayacağı görüşünde. Eğitmen, günümüzde birçok ailenin, çocuklarını, eğitim için yurtdışına gönderdiğini de söylüyor.
Bir süredir yaşamını Fransa’da sürdüren bir satış yönetim uzmanı ise, kişisel gelişimi için yurtdışına yerleşmeye karar verdiğini söylese de, Türkiye’nin geleceğinin parlak olmadığını, umudu her zaman korumak gerektiğini fakat mevcut durumun da endişe verici olduğunu söylüyor.[…]
Türkiyelilerin son dönemde hayatlarını yurtdışında sürdürmeyi planlamasını, Agos yazarı Ohannes Kılıçdağı değerlendirdi: “Bir buçuk senedir Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu kanlı, istikrarsız süreç birçok kişide geleceğe dair bir umutsuzluk yarattı ve dolayısıyla ülkeyi terk etme fikri doğurdu.
Kapsamlı ve hedefe yönelik bir istatistik yok ama anekdot düzeyindeki bilgiler, bu eğilimin laftan ibaret olmadığını, birçok ailenin yurtdışına yerleştiğini veya bu doğrultuda hazırlık yaptığını gösteriyor. Tabii, bu eğilimin sınıfsal bir boyutu da var. Gidenler daha ziyade eğitimli, üst-orta gelir grubuna mensup, meslek sahibi profesyoneller ve kendi işinin sahibi olanlar. Bunların içinde akademisyenlere özel bir parantez açmak gerekir; genişçe bir kesimi iktidarın doğrudan hedefi olduğu için akademisyenler arasında yurtdışına çıkanların oranı daha yüksek. […]” Haberı okumak için tıklayın.

Denizli Valisinden Yahudileri Odaklayan “Üst Akıl” Kaçırmalarından Sonra Özür Geldi

Denizli Valisi Ahmet Altıparmak, Anadolu Ajansı haberine göre Pamukkale Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki “15 Temmuz Darbesi ve Toplumsal Etkileri” panelinde konuştu. ‘FETÖ’ darbe girişimi analizinde şunları söyledi: “Bu akıl, tam Amerika’da yetişmiş İngiliz genleri taşıyan bir Yahudi’nin aklıdır diyorum. Bu, burada bitmeyecek diye düşünüyorum. Bu elbette devam edecektir. Belki oyuncular zamanla değişir ama kurbanları … Okumaya devam et

FETÖ türü terör odaklarına İsrael’e sızarak destek getiren Orhan Buyruk “Millî Görüş Kahramanı” imal edildi

İHH/Türk Haması yörüngesinde. FETÖ terör odaklarına destek getirmek amacında. turizm kılıfında İsrael’e sızmaya çalışırken tutuklanan Orhan Buyruk. Millî Gazete‘ye bazı beyanlarda bulundu: “21 günlük esaretimde şunu iyi anladım ki; İsrail, işgal ettiği 1948 topraklarında zulmettiği Filistin halkına yardım yapılmasını kesinlikle istemiyor. O zaman bize düşen, kendimizi feda etme pahasına Filistinli kardeşlerimizi bu zulümden kurtarmaktır” diyerek … Okumaya devam et
enkahraman

 

 

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: