>
you're reading...
OHA, Ortadoğu Haber Ajansı

FETÖ türü terör odaklarına İsrael’e sızarak destek getiren Orhan Buyruk “Millî Görüş Kahramanı” imal edildi

794500İHH/Türk Haması yörüngesinde. FETÖ terör odaklarına destek getirmek amacında. turizm kılıfında İsrael’e sızmaya çalışırken tutuklanan Orhan Buyruk. Millî Gazete‘ye bazı beyanlarda bulundu:
21 günlük esaretimde şunu iyi anladım ki; İsrail, işgal ettiği 1948 topraklarında zulmettiği Filistin halkına yardım yapılmasını kesinlikle istemiyor. O zaman bize düşen, kendimizi feda etme pahasına Filistinli kardeşlerimizi bu zulümden kurtarmaktır” diyerek derin bir analize giriştikten sonra İsrael’de tutuklanmasına ilişkin kendine özgü bir derlemeyle senaryo sunumu yaptı:
Büyük psikolojik işkencelere maruz kaldığını” anlatan Buyruk, “bir seferinde 9343861103_5224b3bfed_ckesintisiz 35 saat sorgulandığını” vurguladı. Sorguların tamamının kayıt altına alındığını ifade efen Buyruk, “Tüm bunların dışında bizi ajanlıkla suçlayıp, Filistin için yardım çalışması yürüten STK’ların faaliyetleri hakkında bilgi topluyorlar. Türkiye’den Filistin’e giden yardımlardan çok rahatsızlar. Mesela katil Şimon Peres için köpek demişim. Bunun için tam 3 saat sorgulandım” dedi.
İsrael güvenlik güçlerince Ben Gurion havalimanından giriş yaparken tutuklanan Orhan Buyruk gözaltına alındığında neler yaşadığını şöyle anlatıyor:
28 Eylül’de öğlen 1’de havalimanında sorguya aldılar. Havalimanındaki sorgu gece 11’de bitti. Oradan Tel Aviv yakınlarında bir yere götürdüler. Oradaki kısa sorgu ve kayıt işlemlerinin ardından tek kişilik hücreye koydular. Gece 3’te hücreydim. İlk üç gün şok halini atlatamadım.  Saçma olsa bile her şeyi öğrenmek istiyorlar. Mesela Facebook’ta şu adamla neden arkadaş oldun? Nasıl arkadaş oldun? Telefonumdaki bazı arkadaşlarımı soruyorlardı. Nasıl arkadaş oldun diye. Zaten sorguları yazılı olarak cevaplıyorduk. Oradan anladığım, tüm sorgulama cb20kayıt altına alınıyordu. Tüm bunların dışında bizi ajanlıkla suçlayıp, Filistin için yardım çalışması yürüten STK’ların faaliyetleri hakkında bilgi topluyorlar. Türkiye’den Filistin’e giden yardımlardan çok rahatsızlar. Yani “Şu dernek ne iş yapıyor? Burada kaç aileye yardım etti? Mali durumu nedir?” gibi sorular da vardı. Onun dışında sosyal medyada yazdığım bazı mesajları da sordular. Mesela katil Şimon Peres için köpek demişim. Bunun için tam 3 saat sorgulandım. Fiziki bir cb6işkence olmadı. Fakat çok büyük psikolojik işkence gördüm diyebilirim. Sorgulamalar çok uzun sürüyordu. Aynı soruları değişik şekilde soruyorlardı. Ben de nasıl soruluyorsa öyle anlattım. Sonra bağırıyorlar, dün bu olayı şöyle anlatmışsın bugün böyle anlatıyorsun diye. Aslında aynısını anlatıyordum ama ajanlar bir açık bulmak için saçmalıyorlardı. En uzun sorgulama 35 saat sürmüştü. Yani yemek ve namaz dışında hep sorgudaydım. Artık zihnim öyle yorulmuştu ki ne cevap verdiğimi bile bilmiyordum. Suyu sağ elle içtiğini söylemişsin ama şimdi sol elle içtin diyorlar bana. “35 saat sorguda kalan birisinin böyle hareket etmesi normal bir durum değil mi?” dedim. Sildiğim whatsapp ve telefon mesajlarımı geri yüklemişler. Veya telefon numaramdan bir şekilde ulaşmışlar. Bunu sorguda sordukları sorulardan anladım. Çünkü telefondan sildiğim her şeyden sorguya çekildim. Ama telefonumu iade ettiklerinde ilk teslim ettiğim andaki şekliyle aldım. Buna çok şaşırdım.
Sorgulamanın “hem polisin hem de Mossad ajanları tarafından yapıldığını” anlatan Buyruk, “8 farklı Mossad ajanı tarafından sorgulandım. İsrail hukuk 5cbtanımayan bir devlet… Kafasına göre insanları alıkoyabiliyor. Ancak işin ilginç yanı, dünyanın bu zulme sessiz kalması” diye konuştu. Buyruk, “Ben kurtuldum ama orada kendi topraklarında İsrail’in zulmü altında ezilen Müslüman kardeşlerimiz var. Onlar evlerinden, eşlerinden, evlatlarından koparılıyorlar. Esasen onların bu zulümden kurtarılması gerekiyor” dedi ve şu politik beyanları ekledi.
Sorgulamayı hem polis hem MOSSAD ajanları yapıyordu. 8 farklı MOSSAD ajanı tarafından sorgulandım. Onun dışında 3 tane de İbranice- Türkçe tercümanı vardı. Sorgular bazen Türkçe bazen Arapça oluyordu. Hücre iki metrekarelik bir yer. Penceresi yok. Tuvaleti vardı. Yani söyle düşünün bir metrekarelik bir alanda yatak var. Hemen yanında tuvalet var. Yani tuvaletin yanında uyuyorsunuz. Ayrıca üç dört defa da hücre değiştirdim. Daha sonra beni beş kişinin kaldığı 6 metrekarelik bir koğuşa aldılar. Orada kapısı olmayan bir banyo da vardı. Yataklardan birini kapı olarak kullanıyorduk. Hücrenin olduğu yerde sadece Filistinlileri gördüm. Fakat sorguların ortasında beni Mecittu diye bir cezaevine götürdüler. Orada da 3 gün kaldım. Orada bir İngiliz vatandaşı ile tanıştım. 25 gündür sorgudaymış. Hiçbir İngiliz devlet yetkilisi ile görüşemediğini söyledi. Onun dışında Pakistanlı bir öğrenci vardı. O da uzun süredir gözaltındaymış. Bunlar benim şahit olduklarım. Allah bilir onların dışında nice insanlar var. İsrail hukuk tanımayan bir devlet… Kafasına göre insanları alıkoyabiliyor. Ancak işin ilginç yanı, dünyanın bu zulme sessiz kalması… Son 5 gün koğuşa geçmiştik bu 5 gün içinde hiç sorguya almadılar. Sadece yemek yiyor ve Kur’an okuyorduk. Filistinliler çok güzel bir sistem kurmuşlar orada. Namazları cemaatle kılıyorlar. Zaten beni diri tutan da okuduğum Kur’an ve kıldığım namazlardı. Son gün yine aynıydı. Yemek ve namazdan sonra ben her şeyin aynı şekilde devam edeceğini, mahkemenin yine bir hafta erteleneceğini düşünüyordum. Türkiye’de olup biten hiçbir şeyden haberdar değildim. Gardiyan geldi. Bana eşyalarımı verdi ve dışarı çık dedi. Dışarı çıktığımda Büyükelçilik görevlileri karşıladılar. Oradan da havalimanına geçtik. […] Burada önemli olan şahsi bir kurtuluş değil, bütün esaret altındaki insanların kurtuluşudur. 21 günlük esaretimde şunu iyi anladım ki; İsrail, işgal ettiği 1948 topraklarında zulmettiği Filistin halkına yardım yapılmasını kesinlikle istemiyor. O zaman bize düşen, kendimizi feda etme pahasına Filistinli kardeşlerimizi bu zulümden kurtarmaktır. […]”
cb10

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: