>
you're reading...
OHA, Ortadoğu Haber Ajansı

Hitler Almanyasındaki SA’lara benzer “AKsilahlanma” ve Türk Yahudilerinin Son Büyük Göçü …

ca2016-1023Sözcü gazetesi 23 Ekim baskısında Can Ataklı; “Sosyal medyada ‘AKsilahlanma’ başlıklı twitleri gördüğümde ‘Artık bu kadar da saçmalık olmaz’ diye düşündüm diyor ve özetle şşunları ekliyor: Açıkçası inanmadım, çünkü “Aksilahlanma” başlığı ile halk Erdoğan’ı korumak için açıkça ca2016-10-23silahlanmaya çağrılıyor. Daha da ötesi bir terör örgütünün kuruluşu fütursuzca ilan ediliyor.[…] Osmanlı Ocakları 1453 derneği de bu kampanyaya destek verdiğini açıkladı. Demek ki bu bir iktidar projesi. Akıl alır gibi değil. Ancak gizli örgütlerin başvuracağı “silahlanma” çağrısı bizzat iktidar desteği ile açıktan yapılıyor.
Peki, bu silahlar kime karşı kullanılacak?Yeni bir darbe girişimi olacak da halk bu kez silahlarıyla mı sokağa taşacak? Yoksa iktidar içine düştüğü açmazdan kurtulmayı bir iç çatışma ile aşmayı mı düşünüyor? […] Bir iktidarın silahlı milisleri desteklemesi, otoritesinin kalmadığının itirafıdır. Devlet otoritesi olmadığında aysehur2016-01-03anarşi ve kaos doğar.
Siz silahlı milisler kurmaya ve bununla dehşet yaratmaya çabalayarak iktidarınızı korumaya kalkarsanız, size karşı da silahlı milislerin kurulmasının önünün açılmasına neden olursunuz. Hitler Almanyasındaki SA’lara benzer “Aksilahlanma”ya karşı başka “silahlanma” yolları açılırsa, ki bu kaçınılmazdır, sonumuzun ne olacağını yazmayı bırakın düşünmek bile insanın tüylerini ürpertir.
İktidar içine düştüğü bataktan kurtulmanın yollarını milleti “silahla” birbirine düşürme arayışından bir an önce vazgeçmeli, emrindeki maganda CXpytHhU0AEh07ikesimlerin “kovboyculuk oynama” hevesini derhal önlemelidir. Gidiş iyi gidiş değildir. Bugün ülkemizdeki iktidar zihniyeti ile dünyayı kana bulayan Hitler kafası arasında sayısız benzerlikler var.
Hitler’in iktidara gelişi, aldığı oy, kazandığı koltuğu bırakmamak için her yolu denemesi, halkı yollarla, köprülerle, dev binalarla “kimsenin yapamadığı hizmeti yapıyoruz” diye kandırması, yargı, yürütme ve yasamayı tek elde toplaması, Alman halkını sürekli olarak “kendisini devirmek isteyen dış düşmanlara” inandırması, anayasaya “Führer” yani “yol gösterici” kavramını sokmak için dayatması, akla hemen gelen benzerliklerden birkaçı.
Şimdi buna bir de “silahlı milisler” kurma hevesi eklendi.
Hitler 1920’de Sturmabteilung, Türkçesiyle Taarruz Birliği adlı bir gençlik örgütü kurmuştu. Askeri nitelikler taşıyan bu örgüt silahlıydı ve isminin ErdoHitlokısaltması olan SA idi.
Ernst Röhm’ün önderliğinde kurulan bu örgüt Hitler faşizminin yükselmesinde çok etkili olmuştu.
Üyeleri kahverengi gömlekler giydiği için “Kahverengi gömlekliler” olarak anılıyordu.
Örgüt hesapta önce Nazi Partisi’nin toplantılarında güvenliği sağlamakla görevliydi. Ancak daha sonra komünist gruplara karşı saldırılar yapmaya başladı.
Ama bu saldırılar komünistlerle sınırlı kalmadı daha sonra “kendilerinden olmayan” herkese yönelik bir şiddet gösterisine dönüştü. Öyle ki Nazi Partisi’ne katılmayan ve sadece dans edip eğlenen gençlerin müzikli toplantıları bile basılır hale geldi.
SA’ların sayısı Alman Ordusu’nun mevcudunun 100 bin olduğu 1934’te 3.5 milyona kadar çıkmıştı ve artık örgütün elinde makineli tüfekler, ağır silahlar bile vardı.
Aynı yıl Hitler artık iktidar gücünü bütünüyle ele geçirmişti ve gerek sayı gerekse silah gücü olarak çok büyüyen SA’ların kendisine zarar vermeye başladığını gördü.
1 Temmuz gece yarısı SA’ya karşı büyük bir operasyon başladı. Çok sayıda SA üyesi idam edildi. Pek çok kişinin de bıçaklanarak öldürülmesi nedeniyle bu imha operasyonuna daha sonra “Uzun bıçaklar gecesi” adı verildi.
Hitler kendi yarattığı canavardan ancak böyle kurtulmuştu.[…] Makaleyi okumak için Sözcü gazetesi 23 Ekim baskısı Can Ataklı

Türkiye Yahudilerinin Son Büyük Göçü Başladı: 250 kişi son dönemde yurtdışına yerleşti

AGOS gazetesinden Vartan Estukyan’nın haberine göre Türk Yahudi Toplumunun son büyük göçü başladı. Estukyan; “Türkiye’deki siyasi atmosfer ve şiddet ortamı toplumun kimi kesimlerinde ‘gitme’  fikrinin daha çok konuşulmasını da doğuruyor gitgide. Sözkonusu ortamın Türk ve Müslüman olmayan topluluklarda daha fazla yankılanma yarattığı artık daha sık konuşuluyor“, diye vurguluyor ve şöyle devam ediyor: “Geçtiğimiz hafta Türkiyeli … Okumaya devam et

Yahudi ve Komünist düşmanlığı nedeniyle Türkiye’deki Hitler hayranlığı

Ayşe Hür, Radikal’de yayımlanan “İslamcıların ve sağ muhafazakarların Hitler sevdası” başlıklı uzun makalesinde Türkiye’deki Hitler hayranlığına ve‘kafayı Yahudi ile bozan’ yazarlara eğiliyor. Alıntılar: “[…] Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı en çok etkileyen kişilerden ‘üstad’ Necip Fazıl’ın ‘kafayı Yahudi ile bozan’ yazarların başında geldiğini biliyoruz. Necip Fazıl’ın Büyük Doğu mecmuasının 1947’den itibaren değişmez konularından birisi “Yahudinin Cihan Hakimiyeti Ülküsü”ydü. … Okumaya devam et

Sosyal medyada “#AkSilahlanma” başlatılırken VAkit “Siyonist İsrail ‘Ajanı’ Rafael Sadi” ihbarı yapıyor

Sosyal medyada geçtiğimiz günlerde açılan “#AkSilahlanma” başlığına birçok mesaj atıldı. Odatv’de yer alan habere göre, AKP’ye yakın hesaplardan sosyal medyada yapılan silahlanma çağrısı dikkat çekiyor. Son günlerde özellikle sosyal medyada yer alan çağrılarda Ak Gençlik’in silahlanarak milis güçleri oluşturması gerektiği ifadeleri yer aldı. Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek de silahlanma iddialarını doğruladı. Kendisinin Osmanlı Ocakları 1453 Genel Başkanı ve Ümmet … Okumaya devam et

Ayşe Hür: “Bu topraklardaki gayrımüslim düşmanlığının köklerinin ne kadar derinde olduğunu biliyorum”

Ayşe Hür Taraf gazetesinde: “Bu topraklardaki gayrımüslim düşmanlığının köklerinin ne kadar derinde olduğunu biliyorum“, dedi. Ayşe Hür ün başlı başına bir referans teşkil edebilecek ” Cumhuriyetin ‘Azınlık Raporu’ ” başlıklı yazısı: > Hrant Dink Davası’nda çıkan karar aslında beni şaşırtmadı. Çünkü bu topraklardaki gayrımüslim düşmanlığının köklerinin ne kadar derinde, dallarının ne kadar yaygın olduğunu biliyorum. … Okumaya devam et

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: