>
you're reading...
Ajans

Türkiye’nin Nazi devrinin başlangıcını hatırlatması ve Edirne Sinagogunda ‘Ayçiçek’ sergisi…

edirneayc%cc%a7ic%cc%a7ek1Vakıflar Bölge Müdürlüğünün ev sahipliğinde, Türkiye Hahambaşılığı Vakfı ile ortaklaşa gerçekleştirilenDoğanın Sarı Çiçeği: Ayçiçeksergisi geçen hafta açıldı. Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği bünyesindeki Enver Şengül Ayçiçeği Atölyesi sanatçılarının, ayçiçeğinin tarlaya ekimi, hasat edilişi ve sofralara gelene kadarki sürecine ilişkin fotoğrafları bu sergide yer alıyor.
Aynı günlerde Stuttgart’ta Can Dündar
, 88 yaşındaki Edzard Reuter’le karşılaşmasını dile getirdi: “Edzard Reuter, çocukluğunun düş ülkesine yaptığı bir geziden yeni dönmüştü. Gördüklerinden dehşete kapılmıştı. Kulağıma eğildi: Türkiye’de şu anda olup bitenler, bana Almanya’da Nazi devrinin başlangıcını hatırlatıyor dedi.  Çevremizde, o rejimden kaçıp gelmiş Türk akademisyenler vardı. Babasını Ankara’ya getiren trenler, 80 yıl sonra, 1-1415569232bir tarih tekerrüründe ters yöne dönmüştü. Şimdi faşizmi yenme sırası, Türkiye’deydi.[…] Babası Ernst Reuter, Magdeburg’un sosyal demokrat belediye başkanıydı. 1930’ların başında Alman demokrasisi krize girdiğinde “Gericilerin Almanya’yı ele geçirmesine izin vermeyelim. Hücum, hep hücum!” diye yazan adamdı. Almanya, sağın iki lideri, Hitler ve Von Papen’in anlaşmasıyla, 30 Ocak 1933’ten itibaren Hitler’e devredildiğinde, Reuter, en yakın arkadaşına şöyle demişti: “Yeni rejim bir intikam savaşı verecek, ama kazanamayacak. Sonunda kaçınılmaz olarak doğu bölgelerini kaybedecek. Biz belki 10 yıllığına çöle gideceğiz. Ama günün birinde yine döneceğiz.”
1 Kasım 2015 seçimlerinin ardından, ortaya çıkan görünüm;  “İstikrar için oy isteyen” AKP’nin bir yıl sonra Türkiye’yi 1933’ler Nazi Almanya’sı seviyesine getirmesi oldu. Kadına Şiddet ve Yahudilere Düşmanlık artışı gözlemlenen ülkeler, Faşizm girdaplarına girme işareti veren toplumlar özelliği taşır. Türkiye’nin “Erdokratik Totaliter Rejim” bataklıklarına nasıl saplandırıldı? BirGün Gazetesi yazarı, siyaset bilimci yrd. Doç. Dr. Yaşlı,“Türkçü faşizmden ‘Türk-İslam’ ülküsüne” kitabını geçen hafta yayınladı.
Kutlu Esendemir GazetePort için 1 Kasım seçimlerinden bugüne Türkiye’yi ve olan biteni Fatih Yaşlı ile konuşmuştu okumak için tıklayın.
Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, Edirne Sinagogu “Doğanın Sarı Çiçeği: Ayçiçek sergisi açılışının ardından yaptığı konuşmada; Türk Musevi Cemaati ile yaptığımız istişareler neticesinde yeni sergi takvimini belirlemiş oluyoruz. Böylelikle altı sergiyi takvimimize koyduk. Bugünkü sergimize katkıda bulunan fotoğraf sanatçılarını teşekkür ediyorum. Tabii bu yapı Musevi ibadethanesi. Edirne’de malumunuz Musevi vatandaş çok az. Biz bu yapıyı bu ve benzeri etkinliklerle canlı tutuyoruz. Bu sergimiz de yaklaşık 45 gün açık duracak. Akabinde yeni sergiler yer alacak” , dedi.
Türk Musevi Cemaati Başkan Vekili Moris Levi de Edirne Büyük Sinagogu’ndan uzak kalmak istemediklerini ifade eden Levi, “İstanbul’daki Musevi dostlarımız fırsat buldukça Edirne’ye geliyor. Bu sinagog bizleri sevindiriyor. Burası devletimizin bize yapmış olduğu bir hediye, bir armağandır. Burasını bir avantaj olarak görüyoruz. Büyük Sinagog’u uzun yıllar inşallah kullanmak istiyoruz. Bölge turizmine, ekonomisine, kültür ve sanatına destek olmak amacıyla Musevi cemaati olarak karınca kararınca elimizden geleni yapmak arzusundayız.” diye konuştu.
den810aGeçtiğimiz Ekim ayında Denizli Valisi Ahmet Altıparmak, Pamukkale Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki “15 Temmuz Darbesi ve Toplumsal Etkileri” panelinde; “Yahudiliği de hedef gösteren nefret söylemi” içeren bir konuşma yapmış ve ‘FETÖ’ darbe girişimi ardında Yahudilerin bulunduğunu ifade etmişti:
Bu akıl, tam Amerika’da yetişmiş İngiliz genleri taşıyan bir Yahudi’nin aklıdır diyorum. Bu, burada bitmeyecek diye düşünüyorum. Bu elbette devam edecektir. Belki oyuncular zamanla değişir ama kurbanları yine Türk ve Müslüman olacak.” Denizli Valisi Ahmet Altıparmak ayrıca 15 Temmuz’un büyük bir oyun olduğunu, oyun kurucuların bundan vazgeçmeyeceklerini belirterek, bu oyunu bozmak zorunluluğu taşıdıklarını belirtti:
“Bu akıl, ne bir Amerikalının aklı ne bir kendi başına bir İngilizin aklı ne de İsrail’in aklı. Bana göre günümüze evrilmiş bir Haçlı seferidir.
İkince kez Devlet temsilcisi bir validen nefret söylemi karşısında, Edzard Reuter’in çocukluğunu geçirdiği Türkiye’ye yaptığı son yolculuktan sonra; Türkiye’de şu anda olup bitenler, bana Almanya’da Nazi devrinin başlangıcını hatırlatıyor”, sözlerini akıllardan çıkarmamak, Edirne Sinagogu “Ayçiçek sergisi açılışından sonra da geçerli kalmakta.

Yeni Türkiye: Edirne Valisi İsrael’e kızınca restore edilen Büyük Sinagog’da ibadet yapılmasını yasakladı

Edirne Valisi Dursun Şahin, İsrael’de Mescid-i Aksa çerçevresinde çıkan gerginliklere kızınca şehirde restore edilen sinagogun kullanımıyla ilgili “kısıtlama” yâni ibadete kapatma kararı aldı. 2010 yılından bu yana restore edilmekte olan tarihi Edirne Büyük Sinagogu için Musevi Cemaati, bitmek üzere olan yenilemeden sonra sinagogda gerektiği gibi ibadet ve düğün töreni yapmak için valiliğe başvurma zorunluluğu karşısında … Okumaya devam et

 

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: