>
you're reading...
Agos, Avlaremoz

Erdoğanizm: Yerli Hamas/Rabia Faşizminin Barometresi Hitler Hayranlığı ve de Özlemi mi?

israil-01İsrail’de günlerce süren yangın felaketinden  kaynak alan Twitter mesajları  “#İsrail Yanıyor” etiketi altından sonra, ikinci etiket “#GAZZEnin Ahı İSRAİLİ Yakıyor” etiketi de Antisemit içerikli kinlemeler silsilesine yol açtı. Geçenlerde Kurtuluş ve Ferkiköy duvarlarında peydahlanan Yahudilere, Hristiyanlara  Nefret Kinlemesi afişlerine eklenen mesajlar; “Yerli Hamas/Rabia Faşizminin Barometresi Hitler Hayranlığı ve de Özlemi mi?“, sorusunu tekrar gündeme getirdi. Avlaremoz.com İnternet medyasında Serdar Korucu  kin ve nefret selini  belgeleyen mesajları tek tek raptiyeledi:
İsrail’de 22 Kasım’da başlayan yangın dün kontrol altına alındı ve soğutma çalışmalarına başlandı. Ancak yangın 6. gününde de Türkiye’de Twitter kullanıcıları arasında en çok paylaşılan etiketler arasına girdi. Bir kez daha antisemit mesajlar paylaşıldı.
Yangının 4. gününde, 25 Kasım’da dünya genelinde #Israel_under_fire, Türkiye’de ise #İsrailYanıyor en fazla tweet atılan etiketler arasına girmiş, bu paylaşımlar arasında çok sayıda antisemit içerikli mesaj yer almıştı.
Yangının 6. gününde Türkiye’de Twitter kullanıcıları arasında bu kez #GAZZEninAhıİSRAİLİyAkıyor en fazla paylaşılan etiketlerden biri oldu. Uzun süre ilk sırada yer alan etiket altında yalnızca İsrail üzerinden değil, Holokost hatırlatmalı antisemit mesajlar da paylaşıldı.
HDP İstanbul milletvekili Garo Paylan, azınlıklara yönelik son dönemde artan yehovayahudi1nefret suçlarının cezasız kalmasını meclis gündemine taşıdı.
AGOS gazetesinin haberine göre Paylan, Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemiyle meclise sunduğu yazılı soru önergesinde, Agos gazetesi ‘siyah çelenk’ davasında ‘bir gece ansızın gelebiliriz’ başlığıyla bildiri yayımlayan şüphelilerin geçtiğimiz hafta görülen davada beraat ettiklerini hatırlattı.
Paylan ayrıca, son bir sene içinde üç farklı Ermeni okulunun duvarlarına ırkçı yazılamalar yapıldığını hatırlattı; Hatay’daki Asri Musevi Mezarlığı ve Adıyaman’daki Mor Petrus Mor Pavlus Süryani Kilisesi’ne bağlı- Süryani Kadim Mezarlığı’nın da tahrip edildiğini vurguladı.
HDP’li vekil, azınlıklara yönelik nefret suçlarını engellemek için nasıl bir çalışma yürütüldüğünü, tehdit altındaki azınlık kurumları için güvenlik önlemi alınıp alınmadığını, nefret suçlarına ilişkin bir soruşturma yürütülüp yürütülmediğini sordu.
Soru önergesinin tamamı şöyle:
“24.04.2015 tarihinde, Agos gazetesi önüne siyah çelenk bırakılmış, çelenki bırakan kişiler, sosyal medya üzerinden “Bir gece ansızın gelebiliriz” başlığıyla bir bildiri yayınlamışlardır. Agos gazetesinin, bu eylemi gerçekleştiren kişiler hakkında “tehdit” gerekçesiyle şikayette bulunmaları neticesinde Milliyetçi Türkiye Partisi İstanbul İl Başkanı 07Bilal Gökçeyurt ve Turan Ocakları Genel Başkanı Ercan Urçar hakkında dava açılmıştır. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede şüpheliler hakkında, “Hakaret ve tehdit” suçlarından 9 aydan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılması talep edilmiştir fakat 17.11.2016 günü gerçekleşen karar duruşmasında sanıklar beraat etmişlerdir.
Ayrıca, 2016 yılında İstanbul’da eğitim veren farklı Ermeni okullarının duvarlarına farklı zamanlarda ırkçı yazılamalar yapılmıştır. Ağustos 2016’da Surp Haç Tıbrevank Lisesi’nin duvarına “Azap Ermeniye”, “Size Kürşat’ın kinini getirdim” ve “Çatlı Reis”, Kalfayan Ermeni Okulu’nun ön cephesine Ocak 2016’da “Azap Ermeniye”, Eylül 2016’da ise “Türk ırkı sağ olsun”, Kasım 2016’da ise Bomonti Mıhitaryan Lisesi’nin duvarına “Bir gece ansızın Karabağ’dayız” yazılamaları yapılmıştır.
Bunların yanı sıra, Haziran 2016’da Hatay’daki Asri Musevi Mezarlığı, Kasım 2016’da ise Adıyaman’daki Mor Petrus Mor Pavlus Süryani Kilisesi’ne bağlı Süryani Kadim Mezarlığı tahrip edilmiştir.
Bu bağlamda;
– Hükümetinizce, azınlıklara yönelik artan ve cezasız kalan nefret suçlarını engellemek için nasıl bir çalışma yürütülmektedir?
– Hükümetinizce, tehdit altında olan azınlık kurumlarının, yapılarının güvenliği için özel bir önlem alınmakta mıdır?
– Milli İstihbarat Teşkilatı’nda azınlıkların yaşamakta olduğu veya bu süreçte yaşayabileceği nefret suçlarına yönelik bir soruşturma yürütülmekte midir?”

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: