>
you're reading...
Ajans, Haberdar

Erdoğanizm’in İflası Ne “Üst Akıl” Ne “Faiz (Yahudi) Lobisi Kumpası” Sadece Yerli Hamas Faturası

ataReisicumhur Erdoğan AKSaray’da muhtarlara hitap etti. Konuşmasının başında ekonomik gelişmelere değinen Erdoğan “Piyasada bir durgunluk olduğunu biz de görüyoruz. Bunun Somut sebeplerden çok spekülatif nedenlerde kaynaklandığı biliyoruz. Bu millet varsa parasını TL’ye çevirmeye başladı. Bu konudaki kararlılığın devam edeceğine inanıyorum” dedi. Türk ekonomisine “güvenin” çağrısı yapan Cumhurbaşkanı “Vatanını seviyorsan dolarını bozdurup Türk lirasına geçeceksin” diye konuştu. Reisicumhurun “Döviz spekülasyonuyla ekonomimiz çökertilmek isteniyor. Yastık altındakileri TL’ye, altına çevirme çağrısı yaptık. Vatandaşımız, elinde ne varsa TL’ye çevirmeye başladı. Ekonomimizin çarklarını yavaşlatmaya çalışanlara inat, bu hqberdqrçarka omuz verelim. […] Dünyayı hâlâ 1918 şartlarında yönetmeye çalışanlar, elimizdekileri bile alma amacında. Ama Türkiye 1918’in Türkiye’si değil bunu böyle bilin. Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. Bu satıh bütün vatandır”, beyanları krizin derin ve çok ciddi boyutlarda olduğunu gösteriyor. Haberdar’da Ece Cankurt son ekonomi çalkantılarını mercek altına alarak; “Finas toplumun tüm dinamiklerini ve herkesi ilgilendirdiginden bu sorunun herkesin gündeminde olması son derece doğal. İçinde bulunduğumuz durumun biraz olsun anlaşılması için ülkenin haline ve içinde bulunduğu duruma kısaca bir göz gezdirirsek, şunları rahatlıkla söyleyebilirizdiyor ve yehovayahudi7ekliyor:
“Hazine, garanti vermiş olduğu özel firmalara artık yurt dışından kredi bulamıyor.
Yükümlülüklerini gerçekleştiremiyor. Her ne kadar Merkez Bankası döviz rezervi 99 milyar $ olsa da kullanılabilir net rezerv 30 milyar doların altında. Tehlike çanları çalıyor.
SGK’nın parası, işsizlik fonu, bireysel emeklilik vb fonların tamamına yakını kullanılmış. Elde kullanacak TL de kalmamış.Kamu binaları, değerli gayrimenkul mallar Araplara satılıp sukuk usulüyle (İslami tahvil) kiralandı. Bunların paralarından haber yok. NOT: Sukuk Usulu nedir? İslam tahvili adını alan sukuk, faizsiz olmasıyla İslami esaslara uygun menkul bir kıymet olarak kabul ediliyor. Kullanabilecek ek ödenek bütçesi %2 yi geçmemeliyken %9’u geçmiş. Sayın Burhan Kuzu’nun dediği gibi israf ‘anam, anam, anam’ düzeyinde.
Hasarlı paraların yerine koymak için hasar bedelinin belki de 10 katı kadar para bastığımız tahmin ediliyor. Üç kağıtçılık her yerde. OPEC kararıyla petrol üretimi azaltıldı.Petrol fiyatları 50 doların üzerine çıktı ki bu da bütçeye yük ve cari dengeye ciddi zarar demek. Suriye ve Irak’taki askeri operasyonlara fiilen iştirak etmek yatırımcı nezdinde ülkeyi ‘savaş olan ülke kategorisine’ sokmuş vaziyette. Yaz aylarına bir referandum gelecek olmasının açıklanması, istikrarsızlık algısı oluşturuyor.
OHAL süresinin sürekli uzatılıyor olması yatırımcı da korku oluşturdu. Yeni yatırımcı gelmediği gibi eskiler de bir şekilde kaçıyor.
Türk lirası konvertibilitesini kaybediyor. Türk lirasını yurt dışında yerel paraya veya dövize çevirmek artık çok zor olacaktır. Dövizlerinizi bozdurun kampanyası devletin müdahale gücünün kalmadığını, durumun felakete evrildiğini ve kara düzen olduğunu gösteriyor. Kamunun borcu çok yüksek olmamakla beraber bu sıfırı tüketmiş bir devlet için altından kalkılmaz bir yük oluşturuyor. Özel firmalar ve şahısların kredi borçlarının çokluğu da eklenince aslında krizin etkisinin çok yüksek olacağı görülüyor. Nedir durum diye soruyorsunuz ya, cancağızlarım.Sizce şimdilik bu kadarı yeterli mi?” Haberdar’da Ece Cankurt

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: