>
you're reading...
Ajans, Avlaremoz, T24, Şalom

Bakan Veysel Eroğlu; “Gülen Yahudi Mezarlığına Gömülecek” beyanlarını yalanlayınca inanan var mı?

ishakibrahimzadeh

Türk Yahudi Toplumu Başkanı İshak İbrahimzadeh ifadelere açıklık getirilmesini istedi

Gaçan hafta Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun haberlerde aktarılan; “Gülen, ABD’de ölüp gidecek, Yahudi mezarlığına gömülecek” sözlerine, Türk Musevi Toplumu Başkanı İshak İbrahimzadeh’nin açıklık getirmesi davetine aynı sosyal medya üzerinden (14/12/2016 17:23) yanıt geldi. Bakan Eroğlu mesajında, “İshak bey, ben beyanat vermedim. Muhabirler arasındaki bir konuşmam yanlış tevil edilmiş. Bütün vatandaşlarımız saygındır. Selam” Twitte’ledi.
Veysel Eroğlu’nun Meclis’te bazı gazetecilerle sohbeti gazetelere yansımış ve tepkiler yaratmıştı. Bakan Eroğlu’nun gazetelerde aktarılan AA ajans heberinde yer alan; “Şimdi bunların beli kırıldı. FETÖ’nün bir şeyi kalmadı. Suratında meymenet olmayan bir adam. Mendeburun teki. ABD de artık FETÖ ile vedalaşıyor. Öyle görünüyor ki, ABD’de ölüp gidecek. Yahudi mezarlığına gömülecek” sözlerini kaygı ve şakınlıkla karşılayan Türk Yahudi Toplumu Başkanı İshak İbrahimzadeh, sosyal paylaşım platformu Twitter üzerinden mesajında Eroğlu’ndan açıklama beklendiğini söylemişti. “Mezarlıklar kutsal mekanlarımızın başındadır” ifadesini kullanmıştı. Bakan Eroğlu’nun; “O yönde 15122016acaqm7lpazlupb37fiamqlp9vir beyanat vermedim”, açıklamasına inanan var mı? sorusu kafalara takılıyor. Konu Meclis’e de taşındı. HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Eroğlu’nun ifadesi ile ilgili olarak soru önergesi ilemişti. Önergede 3 soru yer alıyor:
1) İfadenizin antisemit olduğunu ve nefret söylemi içerdiğini düşünüyor musunuz?
2) Yahudi toplumunun Türkiye’de defalarca nefret suçlarına maruz kaldığı göz önünde bulundurularak, söyleminizin, Yahudi toplumuna karşı nefret suçlarına yol açabileceğini düşünüyor musunuz?
3) Hükümetiniz, Fetullah Gülen’in ABD’den iadesini talep etmiştir. Siz ise “Gülen ABD’de ölüp gidecek” beyanında bulundunuz. Bu durumda Hükümetiniz Gülen’in iade talebinden vaz mı geçmiştir?”. TBMM çerçevesinde Garo Paylan’nın soru önergesine verilen resmi kayıtlara geçen yanıt var mı? 13 Aralık tarihli T24 konuk yazarı Roni Margulies önemli noktaları vurguladi:
Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu, Fethullah Gülen’in Yahudi olduğunu zannediyor olabilir mi? Orman işleri de, su işleri de önemli işlerdir. Herkesin kolay kolay yapabileceği işler değildir. Taktir edilecektir ki, memleketimizde ağaç da, su da çoktur; bunlara bakmak yetenek, ustalık ve sevgi gerektirir. Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin herhangi bir bakanının geri zekâlı olamayacağı gerçeğine ek olarak, orman ve su işlerinden sorumlu olan kişinin özellikle zeki, çevik ve bilgili olacağı kesindir. Kaldı ki, Sayın Cumhurbaşkanımızın böylesine önemli bir bakanlığa sıradan bir adam atamayacağı da açıktır.
Bu hakikatler sonucunda şu sonuca varmamız gerekmektedir: Hayır, Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu Fethullah Gülen’in Yahudi olduğunu zannediyor olamaz.[…] Sayın Eroğlu’nun inançlı bir Müslüman olduğunu varsayıyorum. Dolayısıyla, kavmiyetçilik yapıyor olamaz, ırkçı olamaz, kötü/habis/darbeci kişilerin Yahudi mezarlığına gömülmesi gerektiğini veya tüm Yahudilerin kötü/habis/darbeci olduğunu düşünüyor olamaz. “Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkek ve bir kadından yarattık ve birbirinizi tanıyıp kaynaşasınız diye sizi milletlere ve kabilelere ayırdık. Şüphesiz Allah katında en üstün olanınız, Allah’a en çok saygı duyanınızdır” diyen bir Allah’a inanan kişinin, başka millet ve kabilelerin mezarlıklarına gömülmeyi ceza olarak düşünmesi tabii ki mümkün değildir.
Yanılıyor olabilirim elbet. Sayın Eroğlu inanmıyor olabilir. Veya en azından Hucurât Suresi’nin 13. ayetini doğru bulmuyor olabilir. Saygı duyarım. Herkesin inanma ve inanmama hakkını savunduğum gibi, Sayın Eroğlu’nun da tüm haklarını savunurum.
Ama tüm bu yazdıklarıma rağmen, son tahlilde, “Yahudi mezarlığa gömülecek” sözlerinin bir ilahiyat meselesinden ziyade, basit bir ırkçılık meselesi olduğu hissini içimden atamıyorum. Nedendir bilmem! Ve Sayın Eroğlu için kaygılanmadan da edemiyorum. Yok, ırkçılık suçlamasıyla bakanlıktan alınır, ormanlarımız ve sularımız kimsesiz kalır diye değil. Zamanlama hatası yaptı, o nedenle başı belaya girer diye korkuyorum. Galiba farketmemiş. “Van minüt” günleri geride kaldı. Sayın Hükümet’imiz artık İsrail’le dost oldu. İmzalanan anlaşmaya ve Türkiye mahkemelerinin kararına göre, herhangi bir Türkiye vatandaşının herhangi bir İsrail kurumu, kişisi veya bitkisiyle ilgili olarak herhangi bir dava açması artık mümkün değil. Aynı anlaşmaya ve mahkeme kararına göre, Mavi Marmara yanlıştı, İsrail askerlerinin gemiye dalıp insan öldürmesi doğruydu. Devletimizin bekası bunu gerektiriyor. Bölgede müttefiklere ihtiyacımız var. Bölgede ticaret yapmamız gerek. Dış politikamız zaten pek parlak durumda değil, kim takar Mavi Marmara’yı? Kim takar Filistinlileri? Kendi hesabıma, o zamanki Başbakan’ımızın sözlerini ben doğru bulmuş ve taktir etmiştim. Ama n’apalım, fikir değiştirmiş.
İşte, Sayın Eroğlu ormanlarımız ve sularımızla ilgilenirken bu önemli gelişmeleri gözden kaçırmış. “Van minüt” günlerinde kalmış; o ise hâlâ zannediyor ki Yahudilere hakaret ederek puan kazanırım. Ve hem Hucurât Suresi’yle hem Sayın Cumhurbaşkanımızın Orta Doğu politikalarıyla ters düşüyor.
Sayın Eroğlu için kaygılıyım. Hem de çok kaygılıyım.” Van minüt Veysel Eroğlu Roni Margulies T24

ishakibrahimzadeh

Türk Yahudi Toplumu Başkanı İshak İbrahimzadeh ifadelere açıklık getirilmesini istedi

15122016acaqm7lpazlupb37fiamqlp9v

Tartışma

Bakan Veysel Eroğlu; “Gülen Yahudi Mezarlığına Gömülecek” beyanlarını yalanlayınca inanan var mı?” için bir yanıt

  1. Palavradan baska isiniz yok mu?

    Posted by Isaac Haskiya | 3 Kasım 2018, 1:34 pm

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: