>
you're reading...
Avlaremoz, Ortadoğu Haber Ajansı

Avlaremoz: Yahudi Toplumunun kanıksadığı sessizliğin aksine özellikle gençleri konuşmayı seçiyor

avlaremoz

Avlaremoz “Afedersin Antisemit” etiketi altında antisemitizm içeren vakaları büyüteç altına serdi

Yahudi Toplumunun yeni nesillerinin oluşturduğu Avlaremoz.com İnternet platformu geçenlerde birinci yılını aşma onurunu “Avlaremoz 1 Yaşında…” başlığı altında paylaştı. Onlarca yıldır “böyle şeyler söylenmez” kanısından kaynaklanan ses seda çıkarmama perhizinden bıkan Yahudi gençlerin önemli girişimlerinden biri 1977’lerde “Beklenen İLGİ” dergisi oldu. Yahudi Cemaati yöneticileri o dönemde girişimi susturmayı daha temkinli buldu.  2002’de ırkçılığı, yahudi ve “gâvur” düşmanlığı içeren yayınları İnternet kanalında takip etmek amacında, medya gözlem çalışması içeren KeHaber.org ses çıkarma gayretini yeniden  gündemde kenetledi. Bu açıdan Avlaremoz.com İnternet platformunun birinci yılını başarıyla doldurması, 15 yıldır bu çabayı sürdüren  KeHaber için önemli bir kilometre taşı. 2002 yılı AKP’nin iktidara geliş tarihi, 2017 ise Saltanatın yerleştirildiği “darbe” senesi.
Avlaremoz.com bu kritik dönemde demokrasi özeniyle hasas sorumluluklar üstleniyor.  İyi ki konuştuk! / Bueno Ke Avlimoz! diyerek bir yılın bilançosunu vurgulayan platformda 29 Ocak tarihli Süheyla Yıldız’ın “Selen Anlatıyor” başlılı yazısı bu görevin gençlerce bilinçlediği kanıısını güçlendiriyor. Söyleşiden alıntılar: “Hem Sefarad hem de Aşkenaz kökleri olan Selen’in ailesinin bir bölümü Cumhuriyet’in ilk yıllarında önemli bir Yahudi nüfusa sahip Çanakkale’den İstanbul’a göç etmiş. Ortaokulu Musevi okulunda tamamladıktan sonra onra eğitimine özel bir lisede devam eden Selen, bugün 28 yaşında bir tıp öğrencisi.

avlaremoz1

Avlaremoz 1 Yaşında…

Onunla görüşmemizi 2016’nın Aralık ayında gerçekleştirdiğimizde, artık büyük çoğunluğu İstanbul’da toplanmış Yahudi cemaatinin kanıksadığı sessizliğin aksine özellikle gençlerin eşit haklar ve eşit yurttaşlık kabulunun yanı sıra aynı zamanda kimliklerini tanıtmak ve kimlikleri ile tanınmak konusunda daha ısrarcı olduklarını bana gösterdi. O, bugünün Yahudi gençlerinin geçmiş kuşaklara göre daha cesur olduğunu, “Sanırım biz gençler şimdi biraz daha cesuruz, kimliğimizle biraz daha barışığız, daha az korkuyoruz. Belki daha fazla korkmamız gereken bir dönem ama daha az korkuyoruz.” sözleri ile anlattı.[…] Sence Yahudiler arasında Yahudiliğe bakış konusunda kuşaklar arasında fark var mıdır? Varsa bu farklılıklar nelerdir? Nedenleri hakkında ne düşünüyorsun?
Dönem dönem değişiklikler olmuş. Mesela anneannem üzerinden ya da aile bireylerim üzerinden anlatırsam onların kimliklerini daha fazla saklamaları gerektiği bir dönem olmuş. Savaş dönemlerinde özellikle onlar daha fazla kimliklerini saklamışlar.
Sanırım biz gençler şimdi biraz daha cesuruz, kimliğimizle biraz daha barışığız, daha az korkuyoruz. Belki daha fazla korkmamız gereken bir dönem ama daha az korkuyoruz. Ama yine de azınlık olmak özellikle Türkiye’de şu şartlar altında günümüzde hala sıkıntılı bir durum.
Yahudi kimliğinden ötürü dışlandığını hiç düşündün mü? Kurum ya da kişilerden baskı gördün mü?
Hayır. Musevi Lisesindeyken yani orta okuldayken tabi çok daha kapalı bir toplumda yaşıyordum. Sonra lise için özel bir okula gittim. Yine belirli bir sosyoekonomik ve sosyokültürel seviyenin üzerindeki insanlarla muhatapsınız vesaire… Ama şimdi şu an? Bir vakıf üniversitesinde öğrenciyim ve son sınıf öğrencisiyim, tıp öğrencisi olmamdan dolayı sürekli hastalarla muhatap olmak durumundayım. Üniversiteden önceki dönemde Yahudi olduğumu hiç gizlememiştim çünkü hiçbir zaman dışlanma korkum yoktu ki. Ama şu an biraz daha çekinerek yaşıyorum… Din konusu olduğu zaman, hani “hepimiz Müslümanız değil mi” tarzı bir cümle duyduğum zaman “tabi tabi” falan gibi bir cümle çıkıyor ağzımdan otomatik olarak. İnşallahlar maşallahlar havada uçuşuyor.[…]
Peki senin için “500 yıl” ne ifade ediyor? 500. Yıl Vakfı ve müzesi hakkında düşüncelerin nedir?
500 yılı geçtik artık da… Orada şöyle bir şey düşünüyorum; ben bu 500 yılın sadece 28 yılında vardım. Kim bilir bundan önceki 400 yıl kusur senede neler oldu, neler yaşadılar? 500 yıl bir toprakta tutunmak hiç kimse için kolay değil. Yahudiler için hiçbir zaman kolay olmadı. O yüzden bence bu bir başarı öyküsü. Kültürel olarak asimile olmadan kalabilmek! Her ne kadar %100 uymuyor olsak da her şeye en azından Yahudiliğimizin bilincindeyiz, Yahudi olduğumuzun farkındayız ve içten içe de kültürümüzle, dinimizle veya dünyaya bakış açımızla gurur duyuyoruz. Her ne kadar bunu yüksek sesle dile getirmesek de çoğu zaman… O yüzden 500 yıl büyük bir başarı bence.[…]”
Avlaremoz 1 Yaşında…
yazısında; Galatasaray Meydanı’nda Holokost Anması’na katıldık, 21 Şubat Ana Dil Günü için Bianet’in düzenlediği #anadildebarış kampanyası için Judeo-Espanyol dilinde “Barış” yani “Paz” dedik. “Yılın En Antisemit Vakası” anketi ile Afedersin Antisemit köşemizde yer alan olayları takipçilerimizin oylarına sunduk, yıl içerisinde yaşanan antisemitizme bir kez daha dikkat çektik. Şişli’nin Feriköy ve Tatavla semtlerine yapıştırılmış olan antisemit ve ayrımcı afişleri söktük, Şişli Belediyesi’ne “afiş temizliği” için baskı yaptık. 27 Ocak Holokost anması için dayanışmamızı gösterdik, #weremember kampanyasına katıldık.Hak mücadelemizi “sahada” da sürdürdük,” diyor Avlaremoz platformu ekibi. Evet “Hakkıdır Hakka Tapan Toplumumun İstikbal”…
avlaremoz3

 

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: