>
you're reading...
Agos

Hristiyan ve Yahudi toplumlar, Osmanlı’nın son döneminden bu yana % 40’tan binde 1’e daraldı, kimse umursamadı

garoHristiyan ve Yahudi toplumlar, Osmanlı’nın son döneminden bu yana Anadolu’da % 4 0’tan binde 1’e daraldı, geniş toplumda kimse umursamadı. HDP Milletvekili Garo Paylan geçtiğimiz haftalarda TBMM’de yaptığı konuşmada “soykırım” kelimesi kullanınca 3 birleşim ceza aldı, sözlü sataşmalara maruz kaldı sözleri de tutanaklardan çıkarıldı. Paylan konuşmanın öncesi ve sonrasını, konuşmayla ne murad ettiğini Agos için kaleme aldı:
HDP Milletvekili Garo PaylanAgos 2 Şubat 2017 / Geçen hafta Hrant Dink anısına düzenlenen bir konferansa katılmak için Berlin’deydim. Konferanstan sonraki gün Alman Parlamentosu’nda bir grup milletvekili ile görüşmem vardı. Parlamento’nun bulunduğu Reichstag binasına girdiğimde, kulağıma çok hoş bir piyano sesi geldi. Kapıda beni karşılayanlara, sesin nereden geldiğini sordum. “Genel kuruldan” yanıtını aldım. Dayanamayıp genel kurulun izleyici bölümünden içeri bir göz attığımda, o gün Yahudi Soykırımı’nı anma programı olduğunu söylediler. Parlamento doluydu. Tüm vekiller, Şansölye Angela Merkel ve bakanlar, genel kurul salonunda hazırdı. Parlamentonun tümü, Holokost kurbanları anısına olan bu piyano resitalini ve konuşmaları ayakta alkışladı.
Ne diyeyim, imrendim. Alman Parlamentosu, yakın geçmişte Nazi hükümeti tarafından işlenen büyük günahın mağdurlarını anıyordu. Ben ise bambaşka bir atmosferden geliyordum. Dünkü zulümle yüzleşemeyen, bugünkü zulmün fütursuzca sürdüğü ülkemden… Ülkem için hüzünlendim, gözlerim nemli görüşmeye geçtim… Zira çok değil daha bir hafta önce, Anayasa teklifi üzerine söz aldığımda Osmanlı’nın son döneminde halkımın başına gelenlere değindiğim için, Meclis’ten atılmıştım. Ben bir Ermeni vekil olarak, 102 yıl öncesinin günahları hakkında konuşturulmazken, Almanlar, sağcısı, solcusu, iktidarı ve muhalefeti, kol kola ve büyük bir özgüven içinde kendi hatalarıyla yüzleşiyordu. Ve kimse Alman kimliğinin aşağılandığını düşünmüyordu.
Oysa benim de niyetim aslında bu Anayasa curcunasında Meclis kürsüsüne çıkıp ille de ‘soykırım’ demek değildi. Zaten defalarca o kürsüden  “soykırım” ya da “Ermeni soykırımı” dedim. Hiçbir sıkıntı olmadı. Bu kez de konuşmamın doğal akışında halkımın başına gelen felaketi hep yaptığım gibi soykırım olarak adlandırdım.  Ama bu sefer, hakaretler ve kriz… İtiraz edenlere “Peki adını siz koyun” dedim. MHP o gece, AKP’yi “Garo’yu Meclis’ten atmazsanız Anayasa teklifinden desteğimizi çekeriz” diyerek tehdit etti. Böylece AKP, MHP ve CHP’nin oylarıyla Meclis’ten çıkarıldım. Milliyetçi cephenin siyasi lincine maruz kalmıştım. Oysa asıl amacım, polemik değil geçmişten ders çıkarmamız ve bu topraklarda aynı hatayı tekrarlamamamızı sağlamaktı. Osmanlı’nın son dönemindeki Anayasa yapım sürecinin nasıl çoğulcu bir toplumu alıp tekçi bir zihniyete sürüklediği, tek adam rejimlerinin ne tür suistimallere ve facialara yol açtığı ve bunun 2017’de Anayasa yapmaya çalışan bizler için ne anlam ifade ettiğini anlatmak istedim. Ben, dedemin başına gelenlerin ve Anadolu’da yaşanan büyük yıkımın, bizler gibi siyasetçilerin yaptığı hatalardan kaynaklandığını en iyi bilenlerdenim. Meclis’in ortadan kalktığı bir sistem, aynı Meclis’i ortadan kaldıran Talat ve Enver’in yarattığı korkunç iklimi yaratacaktır. Mevcut Anayasa yapım süreci, Türkiye’de idare ve iradeyi, tek bir insana bağlıyor, tekçi bir ideolojiyi dayatıyor. Bu, o gün yaşanan felaketlerin tekrarını getirir. Bunu görüp de söylememek, bu ülkeye, bu topraklara, bir arada yaşadığımız insanlara ihanet değil midir? Kaygılıyım. “Türk’ün anayasasını yapmak” için yola çıkan, işe başlamadan önce Kürt vekilleri büyük bir iştahla cezaevine yollayan ve kendi vekillerine gizli oy verdirecek kadar cesareti bile olmayan bir Meclis’in, yetkileri tek bir kişiye vermesi, hayırlı sonuçlar doğurmayacak.
Bakın, Hıristiyan ve Yahudi toplumlar, Osmanlı’nın son döneminde tekçi bir anlayış yüzünden Anadolu’da yüzde 40’tan binde 1’e düştü. Bizler büyük bedeller ödedik. Ama sadece bizler değil, herkes eksildi, birkaç adamın günahı yüzünden herkes kirlendi Benim açımdan mesele, sadece Meclis’te ifade özgürlüğümün gaspı, seçilmiş iradeye saygısızlık ya da “o kelimeyi” kullanıp kullanmamam değil. Bunlar da önemli. Ama asıl ürkütücü olan, Türkiye’nin tam da kendi tarihinin “Sakın yapma!” diye uyardığı yola girmekte kararlı olması, adeta milli mutabakata dönüşen tahammülsüzlük ve denge-denetim-freni olmayan otoriter bir rejime doğru doludizgin sürüklenme hali…
Yeni dönemin yok saydıkları, ya sessizliğe bürünecek, ya isyan edecek, ya da göç edecekler. Aynı 100 yıl öncesi gibi… Hepsi bu ülkeyi yaralar, hepsi bu ülkeyi eksiltir. Hep beraber kaybedeceğimiz bir döneme girebiliriz. Oysa hep beraber kazanabiliriz. 10 yıl önce Hrant Dink’i verdiğimiz bu acılı topraklar, bugün topyekûn güvercin tedirginliğinde yaşıyor. Bu tedirginlik, haksız değil. Biz Ermeniler, bunu en iyi bilenlerdeniz. O yüzden bilerek sizlere, çoğunluğa sesleniyorum. Gelin, yol yakınken bu tarihi hatadan dönelim. HDP Milletvekili Garo Paylan – Agos 2 Şubat 2017
garo

 

 

 

 

 

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: