>
you're reading...
OdaTV

1917’nin anısına İsrael Posta idaresinin yayınladığı “Hatıra Pul”u Türkiye’yi yankılıyor

pulllRafael Sadi ODAtv’de yayınlanan haberinde 1917’de son bulan savaşın anısına İsrael Posta idaresinin yayınladığı “Hatıra Pul”u Türkiye’yi gündeme getirdiğini belirtiyor: “1917 Birinci Dünya savaşında İngilizlerinPalestineTürkçesi “Filistin cephesihem de Filistinli dostlarımızın (!!!) bizleri İngilizlere satmaları sonucu düşmüştür. Ve Osmanlı ordusu bu topraklardan çekilmek durumunda kalmıştır” diyen Rafael Sadi ayrıca şunları belirtiyor:
“[…] “Palestine” veya “Filistin” bu bölgenin adıdır. Yani coğrafi bir bölge adıdır. Bir devlet ve millet adı değildir. Sonra da bu şekil değiştirecek ve belki de bir millet adı halini alacaktır ama kökeninde bu coğrafyanın adı.[…]”
Sadi 1917 ile ilgili olarak “Hicaz Yolu” tren hattı “her ne kadar Mekke ve Medine’ye kadar uzanan bir Hacı taşıma trenyolu olarak bilinse de” esas işlevinin özellikle “savaş yıllarında Osmanlı ordusuna silah ve asker taşımakta” önemini hatırlatıyor. İsrael bu tren yolunun istasyonlarını “Milli Koruma altına almış ve restore etmiştir. Kudüs, Hayfa, Yafo ve Beer Sheva ilk restore edilen istasyonlardır“, diye ekliyor.
1917 hatırası pulun çıkış noktasını belirlemek için; “Osmanlı izleri ile dolu olan İsrail’de bu eserler birer mücehver gibi saklanmakta, korunmakta ve bakımı yapılmaktadır. Yafo Türk Tren istasyonu restore edilen bütün istasyonlar arasında en görkemli ve sevimli olanı bana göre. Çünkü işyerime sadece 3 dakika yol mesafesinde. Şaka bir yana oldukça güzel bir gezi yeri haline getirilmiş. Tel-Aviv’i ziyaret edecek olanların mutlaka gezmesi gereken bir mekandır. İşte bu tren istasyonu ve de 1917’de son bulan savaşın anısına İsrail Posta idaresi bir hatıra Pul’u yayınladı” diyor ve ekliyor:
“Beer Şeva tren istasyonu ve Osmanlı askerleri ile cephedeki Osmanlı Subayı ise İsrael’in ikinci Başbakanı Mosher Sharett. Moshe Sharet İstanbul’da Hukuk okumak için gitti. Savaş nedeni ile eğitimi yarım kaldı ve Birinci Dünya savaşında Üstteğmen rütbesi ile tercümanlık yaptı ve Çanakkale savaşında Osmanlı ordusu ile birlikte çarpıştı.”

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: