>
you're reading...
OHA, Ortadoğu Haber Ajansı

GırGır dergisinde Yahudileri aşağılayıcı karikatürden sonra Sosyal Medyada “Tevrat’ın toplattırılması” önerildi…

girgiryGırGır dergisinin son sayısında Seyfi Şahin küşesinde yayınladığı Yahudileri aşağılayıcı karikatürle tepkileri üzerine çekti. Kızıl Denizin Musa Peygamberce bir değnekle yarılması ve geçit vermesi efsanesini küfürlemelerle kalemine dolayan Seyfi Şahin Türk Musevi Toplumu Twitter hesabından esefle kınandı: “Mukaddesatı aşağılayarak yapılan mizahı kınıyor, yazı veya mizah ile yapılan nefret suçlarına devletimizin etkili önlem almasını bekliyoruz“. Aynı kanalla Şalom gazetesi köşe yazarı Karel Valansi Gırgır’a tepki gösterdi. K. Valansi “Seyfi Şahin’in espiri anlayışı küfretmekten ileriye gidemiyor demek bu saygısızlık için bir açıklamanız var mı?” diye sordu. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İbrahim Kalın‘dan da Twitter’dan eleştiri geldi. Kalın yayınladığı mesajda,  “Bunun adı mizah ve ifade özgürlüğü değil, ahlaksızlık ve nefret suçudur. Mukaddesata yönelik bu saygısızlığı şiddetle kınıyorum.” ifadelerini kullandı.
Türk Musevi Toplumu başkanı İshak İbrahimzadeh’nin; “Nefret söylemleri ile gg2mücadele ederken bu söylemleri bahane ederek provokasyon yaratanlara da tahammül edilmemeli.. onun için Eğitim & Hukuk” tepkisine de antisemit içerikli mesajlar postalandı. Sosyal Medyada Levent Dalkılıç (@leodalkilic) tarafından “Tevrat’ın toplattırılması” önerildi. Dalkılıç (@leodalkilic) “Nefret söylemine ben de karşıyım ve bu nedenle Tevrat’ın toplatılmasını ben de destekliyorum” diye buyurdu. Mukaddes kitap Tevrat’ı kastederek; “Hatta yaşıyor olsalardı kitabın yazarları hakkında halkı kin, nefret ve düşmanlığa tahrik suçundan dava açılmalıydı” ya kadar vardırdı. İbrahimzadeh bu gönderimi; “iyi bir antisemit söylem şekli bu tweetiniz …” şeklinde yanıtladı.
Arda Süar isimli hesaptan şu hakaretler sıralandı: @ishak5723 @karelvalansi sizin ışidden tek farkınız dininiz. Kafanız aynı. Hepinize unf. gidin mal mal tapının
gg7HuzurVerenŞey rümuzlu hesaptan TMT başkanınına “
@ishak5723 Ne hümanist bir şeysin sen öyle. Çok şirinsin. Tam boğmalık” tehditi savruldu.
Gırgır Dergisi çirkin karikatür ile ilgili olarak özür diledi. Karikatür için dergi ‘berbat’ ifadesini kullanırken herkesten özür dileriz diyerek bir sosyal medya mesajı paylaştı.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

 

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: