>
you're reading...
Duvar

Boğaziçi Üniversitesi’nde ilk akademisyen ihracı! Doç. Dr. Noemi Levy-Aksu’nun işine son verildi

noemi_levyGazete Duvar‘ın verdiği habere göre Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Noemi Levy-Aksu’nun işine son verildi. Levy-Aksu’ya 22 Şubat’ta YÖK’ten gönderilen yazıda sözleşmesinin uzatılmadığı bildirildi.
Barış İçin Akademisyenler bildirisine imza atan Noemi Levy-Aksu, bu bildiride imzası bulunup Boğaziçi Üniversitesi’nden gönderilen ilk imzacı akademisyen oldu.

Doç. Dr. Noemi Levy-Aksu’nun Osmanlı’da ‘Asayiş, Suç ve Ceza (18.-20. yy.)’, ’19. Yüzyılda Osmanlı’da Kamu Düzeni Konusunda Çalışmak’, ‘Yakından Korunan Düzen: Abdülhamid Devrinden II. Meşrutiyet Dönemine Bekçi Örneği’ başlıklı çalışmaları bulunuyor.
2010 yılında Paris’teki Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales’daOsmanlı’nın son döneminde İstanbul’da asayişkonulu doktora tezini savundu.
İlgi alanları arasında Osmanlı toplumsal ve siyasi tarihi ile karşılaştırmalı hukuk tarihi bulunuyor.

Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde polis, kamu düzeni ve ordre-et-desordres-dans-l-iistanbul-ottomanehukuk üzerine makaleleri ve kitap bölümleri yayımlandı. European Journal of Turkish Studies dergisinin yayın kurulundadır. 2011 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde çalışıyordu.

Paris VIII Üniversitesi öğretim üyesi Nora Şeni bu ihraç karşısında şaşkınlığını sosyal medyada dile getirdi:

  • Bilgi Üniversitesine saldırıyla Noemi Lévy-Aksu’nun Boğaziçi’ndeki işine son verilmesi aynı güne rastladı… Benim söyleyeceğimi kolaylaştırıyor. Bugün dahil şaşkınliığım sürüyor. Zira sanılıyor ki bazı kurumlar, işte biraz evvel saydıklarım, son yildaki zulmün dışında kalabilecekler, cici cici üniversitede derslerine, kampüslerinde aktivitelerine devam edebilecekler. Ve dolayısıyla diğer üniversitelerde eğitim personeline yapılanlara, öğrencilere zulüme karşı bir duruş sergileme, genel üniversitenin işleyişini felç etme gereğini yerine getirmeyebilirler. Ancak bu onları da kurtarmayacaktir

BİBLİYOGRAFİ
“Between Order and Disorders: Istanbul kabadayı at the end of the 19th century”, TSAJ, à paraitre.
Noémi Lévy, Alexandre Toumarkine (eds.), Osmanlı’da Asayiş, Suç ve Ceza (18.-20. yy.), Istanbul, Tarih Vakfı, 2008.
“Modalités et enjeux de la circulation des savoirs policiers: un modèle français pour la police ottomane?”, Revue d’Histoire des Sciences Humaines, 2008, 19, p. 11-27.
“Une institution en formation: la police ottomane à l’époque d’Abdülhamid II”, EJTS, Decembre 2008.
“Savoirs et savoir-faire dans la police ottomane”, in Vincent Milliot (ed.), Ëtre policier. Métiers de police en Europe (XVIIIe-XXe siècles), Rennes, Presses Universitaires de Rennes, 2008.
“Salonique et la guerre gréco-turque de 1897, le fragile équilibre d’une ville ottomane”, Mesogeios, n°34, 2008, pp. 29-47.
“19. Yüyılda Osmanlı’da Kamu Düzeni Konusunda Çalışmak », “Bibliyografya üzerine Bir Değerlendirme”, in Noémi Lévy, Alexandre Toumarkine (eds.) Osmanlı’da Asayiş, Suç ve Ceza (18.-20. yy.), Istanbul, Tarih Vakfı, 2008, pp. 55-67.
“Yakından Korunan Düzen : Abdülhamid Devrinden II. Meşrutiyet Dönemine Bekçi Örneği”, Noémi Lévy, Alexandre Toumarkine (eds.), Osmanlı’da Asayiş, Suç ve Ceza (18.-20. yy.), Istanbul, Tarih Vakfı, 2008, pp. 135-145.
“La police ottomane au tournant des XIXe et XXe siècles : les mémoires d’un commissaire d’Izmir”, RHMC, n° 54-2, 2007, p. 140-160
Bogazıçı.PNG

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: