>
you're reading...
Ajans

Türkün Kürdü, Alevisi, Yahudisi, Ermenisi ve Demokrasisi facianın mı eşiğinde?

06-2

Payitah Abdülhamit dizisi ve Antisemit taşkınlıklar

Evet Türkiye facianın eşiğinde. 16 Nisan yoklamasında “Hayır” çoğunlukta çıkmazsa kaygılı dünlerden, soykırımlı  günlere geçileceği işaretleri haftalardır verilmekte. Başdanışmanlar ve Rütbeli Yandaşlar kabilesinden gelen “Batı”ya, Gayeimüslimlere. Demokrasiye inananlara yönelik  tehdit dolu beyanlar “pogrom” dalgalandırıyor. Politik Analiz uzmanı gazeteci Erol Özkoray konuyu son makalesinde, binbir dereden su getirmeden, net bir şekilde Artı Gerçek‘te uyarıyor: “Eğer plebisitten « Evet » çıkarsa üç grup cok ciddi soykırım tehditi altına girecek. Bunlar : Kürtler, Aleviler ve laikler.  « Hayır » çıkarsa kısa bir süre nefes alınacak, felaket önlenecek, ama akabinde faşizmle mücadele aynen devam edecek.”. Sadece – özellikle 24 Şubat’ta TRT 1’de başlatılan-,  “Payitaht Abdülhamid” dizisinin Antisemit içeriği ve sosyal medyada dalgalandırdığı kin ve nefret taşkınlıkları dikkate alınırsa tehdit altında bulunanan kitlelere Yahudillerde eklenebilir.
Bir önceki yazısında (Otoriter rejimin kurumsallaşması: Açık faşizm), Erol Özkoray önemli noktaları vurguladı:
“[…] Kısaca eğer plebisitte “Hayır” çıkarsa, Meclis çoğunluğu elinde olduğu için diktatörlüğüne ve faşist uygulamalarına aynen devam edecek.

payitaht

Payitah Propagandası

Zaten onun için erken genel seçim istemiyor. Çünkü değişen siyasi havada parlamento çoğunluğunu kaybedebileceği için, elindeki diktatörlükten de olabilir. Onun için bu riske girmiyor ve sanki rejim kendisi için değil, isimsiz biri için değişecekmis havasını yayıyor. Halbuki yeni Anayasa sadece kendisi için ısmarlanmıs bir elbise. Böyle davranınca “Hayır” durumunda istifa etmesi gerekmemiş oluyor. Kendince tabi. Halbuki demokratik rejimlerde ortaya çıkan bir “Hayır” söz konusu kişinin iktidardan defedilmesi anlamına geliyor.
Peki plebisitte “Evet” çıkarsa ne olur ? Şu an olağanüstü koşullarda işlemekte olan faşizm ve tek adam diktatörlüğü kurumsallaşır. Meclise ihtiyacı kalmadan ülkeyi tek başına, sorumsuz bir biçimde yönetir. Yani şu an fiilen gerçekleştirdiği diktatörlüğü 6 ayda bir uzatmak zorunda kalmaz. Dolayısı ile Meclis çoğunluğuna da ihtiyac duymaz. Bütçeyi bile yapamayan bir Meclis’te siyasi anlamda ortadan kalkmış olur. Güçler ayrılığı prensibi de, bu durumda güçler birliğine dönüşeceği için “Açık Faşizm” kurumsallaşır, şiddet diktatör tarafından keyfi olarak herkese karşı, hiçbir hukuki yaptırım olmadan kullanılır. Aynı Nazizm’de oldugu gibi. Nitekim, lider partisi ile, o da Devlet’le özdeşleşir. Bunun adına siyaset biliminde totalitarizm diyoruz. Ülke resmen totaliter bir rejime geçer. İdeolojisi de İslam olacağı için bunun adı siyaset biliminde “Teokratik Totalitarizm”. Anlayacaği dilden söylersek : “İslamcı Nazizm”. Bu tür rejimlerden tek kurtulma biçimi var : Dış savaş. Tarihte hemen hemen hep böyle oldu. 15 yılda içine düstüğümüz totaliter faşizm çıkmazının özeti bu.
Teknik olarak, sistem olarak, rejim olarak tek adam diktatörlüğünün tam 759570göbeğine giriyoruz. Bu hem “Evet”, hem de “Hayır” da geçerli. Ama herşeye rağmen “Hayır”ın yüklediği siyasi anlamlar da var. Bir kere toplumdaki direnme gücünü arttırır, moralleri tazeler, kendine güveni getirir, Gezi ruhu da zirve yapar. Mücadeleye devam etmek icin bunlar hayati önemde. İslamofaşizm için de çok büyük yenilgi tabii ki. Diğer taraftan “Hayır”, aslında demokrasi mücadelesi için, aynı zamanda yeni de bir mevzi. Ancak, islamcılığa karsı savaş bitmiş olmuyor. Hatta bu durumda, demokrasi savaşı daha yeni başlıyor.
Peki bunların “Evet”te bu kadar israr etmesinin nedeni ne ? Nasıl olsa iki durumda da diktatörlük ve faşizm sürüyor. Yeni olan ne ? Burada çok büyük bir takiye gizli. Otokrat, tek adam diktatörlüğünü kurumsallaştırdığı an, 1994’ten beri hayalini kurduğu “Şeriat Rejimi”ne geçmek için elinin artık tamamen serbest kalacağını düşünüyor. “Evet”in piyangodan çıkan totaliter hediyesi şeriat ! Plebisitin gerçek takiyesi bu ! Bunu hemen de ilan edebilir (eğer TSK’yı tam olarak pasifize ettiğine inanıyorsa), zamana da yayabilir. En son tarihi de 2023. “Yeni Türkiye” dediği de zaten İslamcı ve şeriatçı Türkiye. Laik Cumhuriyet’in 100. yılında resmen ölümünü ilan etmek icin seçilmiş olan şeytani bir tarih. Halkımız ve Türkiyeliler, ayaktakımına bu izni verir mi? Hep birlikte göreceğiz.”
Can Ataklı 9 Nisan tarihli makalesinde; şunları belirtti:
Türkiye’nin her yerinden gelen haberlere göre hayır oyları ciddi biçimde önde. Birçok araştırma şirketi bu gerçeği görüyor ve sonuçları yayınlıyor. Adı çok bilinen anket şirketleri ise temkinli gidiyor. Bu şirketler genellikle durumun başa baş olduğunu söylüyor.[…] Sorun hayır diyenlerin hayır çıkacağına bir türlü inanamamaları ve çok çabuk morallerini bozmaları.
Gözlediğim kadarıyla kamuoyunun önemli bir bölümü seçimle referandum arasındaki farkı görmüyor. Seçimde birinci çıkmak ve en çok milletvekilini kazanmak önemlidir. Seçimde yüzde 30’lu oranlarla tek başına iktidar olabilirsiniz. 2002’de bunu yaşadık.
Referandumda ise tek hedef yüzde 50’yi geçmektir.
Hayır’cı kesim yüzde 50’yi hiç hesaplamadan AKP’nin birinci çıkmasını esas alarak “referandumu da alırlar” endişesinde.
AKP’nin en çok oyu alması ile referandumu da kazanacağı inancının yanısıra asıl korku sandıklar açıldıktan sonra bu iktidarın “mutlaka bir numara çevireceğine” olan inancı dA eklemek gerek. Nitekim pek çok hayırcı “Bunlar mutlaka bir şey yapar” diyor ve durduk yerde kendi moralini bozuyor.
Şunu belirtmeliyim; referandumda yüzde 50’yi geçmek gerekiyor. AKP bugüne kadar hiç yüzde 50’yi bulmadı. 7 Haziran seçimlerindeki oy oranı yüzde 40.9’du.[…] En son Gezici araştırma şirketi daha önce hayır oylarını yüzde 54 gösterirken şimdi evet oylarını yüzde 52 olarak açıkladı önceki gün. Ama buna itibar etmeyin. Son günlere girildiğinde bu tür oyunların oynanması şaşırtıcı değil.
Hayır verecek olanların yapması gereken tek şey sakince sandığa gitmek oyunu kullanmak ve sayım saatinde sandığına sahip çıkmaktır. Bu kadar basit.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: