>
you're reading...
Ajans

Durmak Yok Nefret Söylemine Devam: Selina Doğan’a ‘Ermeni uşağı, kahpe’ diyen kişi cezalandırılmadı

chpli-selina-dogan-yahudi-bir-albay-gormeyi-diliyorum-2h1434576280Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesi, CHP milletvekili Selina Doğan’a sosyal medya üzerinden “Ermeni uşağı, kahpeler” diyen sanığa ceza vermedi. Doğan’ın söz konusu hakaretten 2 ay sonra attığı mesaj ‘haksız fiil’ sayılarak sanık lehine bahane olarak kullanıldı. Selina Doğan, “Hâkim bu kararla nefret söylemine açıkça vize vermiştir” dedi. Selina Doğan, milletvekili seçildikten bu yana yoğun bir nefret söylemi ve tehdide maruz kaldığını söyledi. Doğan, şunları kaydetti:
agos17082016Nefret söylemine ilişkin genellikle cezasızlık durumuyla karşılaşıldığı için ilk defa dava açılmasından dolayı sevindim. Ancak hem hakarete uğradım hem mahkûm edildim. Sayın Cumhurbaşkanı birkaç gün önce ‘Tek bir Ermeni vatandaşımızın dahi ötekileştirilmesine tahammülümüz yoktur’ açıklamasını yapmıştı. Oysa iktidara bağımlı hale getirilen yargı böylesine bir skandala imza atıp nefret söylemine açıkça vize veriyor. Aynı hâkimin benzer kararları da var.”
Haziran 2015’te CHP’den İstanbul milletvekili seçildikten sonra mazbatasını alarak Meclis’e gelen Selina Doğan, kaydını yaptırdıktan sonra gazetecilerin sorularına şu yanıtı vermişti:
selinadogan1“Sadece milletvekili değil, sadece Ermeni değil, farklı kamu görevlerinde de, örneğin Süryani bir hakim, Yahudi bir albay görmeyi de diliyorum. Bugüne kadar sergilediğimiz reaksiyonel tavırdan vazgeçip daha uzlaşmacı, Türkiye’deki Ermeni toplumu ve dünyanın dört biryanına dağılmış 7-8 milyon kalmış Ermenileri, Ermenistan’daki nüfusu da nazara alarak yeni bir pozitif dil oluşturulması icapeytiğini, bunu tartışabileceğimiz daha demokratik, pozitif bir ortamın sağlanması gerektiğini düşünüyorum. ‘Diaspora’ diye tanınan o insanlar düşman benzeri gösteriliyor, o insanlar Anadolu’dan kopmuş, Anadolu’yu özlemle anan insanlar. Düşmanlaştırmadan, onlarında taleplerini duygularını hesaba katarak daha barışçıl yöntemlerle bu konuya yaklaşılması icap.”
Ankara 23. Asliye Ceza Mahkemesi, CHP’nin Ermeni asıllı milletvekili Selina Doğan’a hakaret eden kişiye açılan davada, adaletin askıya alındığı bir karara imza attı.
Manisa’da ikamet eden İbrahim Kaplan adlı şahıs, Selina Doğan’ın Facebook hesabındaki bir videonun altına “Kahpesiniz, Ermeni’nin, Bizans’ın uşaklığını halen alenen yapmaktasınız. Bizans’ın torunları yaşıyor da Sultan Fatih’in torunları öldü mü sandınız, kahpeler” şeklinde hakaret içeren bir yorum yazdı.

Sanığa ‘ceza verilmesine yer olmadığına’ karar veren mahkeme, gerekçesinde Doğan’ın söz konusu hakaretten 2 ay sonra attığı bir Twitter mesajını ‘haksız fiil’ olarak saydı ve olayda karşılıklı hakaret olduğunu iddia etti. Yargıç, CHP’li Doğan’ı Güvenpark patlaması nedeniyle ‘devleti sorumlu gördüğü’ gerekçesiyle ‘suçladı.’
Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, Doğan’ın şikâyeti üzerine Kaplan hakkında ‘hakaret’ suçlamasıyla dava açıldı. Ankara 23. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki yargılama sonunda yargıç Necdet Şahin, sanığa ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi. Şahin, sanık Kaplan’ın sözlerinin kişinin onur ve haysiyetini küçük düşürücü nitelikte olduğunu ve hakaret niteliğinde bulunduğunu kaydettti. Yargıç Şahin, ceza vermeye yer olmadığının gerekçesini ise ‘karşılıklı hakaret’ olduğu iddiasına dayandırdı. Mahkeme kararının gerekçesinde, karşılıklı hakaret olarak Selina Doğan’ın 13 Mart 2016’ta Güvenpark’ta yaşanan patlamaya ilişkin “1992 doğumlu bir kadını, vücudunu patlatarak ölüm saçmaya iten sebepleri konuşmadıkça terörle mücadele yalandır” tweet’ini gerekçe gösterdi. Doğan’ın paylaştığı mesajın, hakaretten 2 ay sonra atıldığı öğrenildi.
Gerekçeli kararda, Doğan’ın canlı bomba olan kadın PKK üyesinin kendisini patlatıp birçok masum insanın ölümüne neden olduğu olaydan dolayı PKK’yi hiç suçlamayıp bu olaydan dolayı devleti sorumlu gördüğünü belirten ifadelerde bulunduğu öne sürülürken, katılanın bu sözlerinin haksız fiil niteliğinde olduğunu savundu.

Tartışma

Durmak Yok Nefret Söylemine Devam: Selina Doğan’a ‘Ermeni uşağı, kahpe’ diyen kişi cezalandırılmadı” için bir yanıt

  1. Maalesef Emperyalist devletler, 1. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı’yı parçalamak için ilkönce “Milleti Sadıka” ismi ile anılan ve vatanını seven bu Turan Milleti “Ermenileri bir Türk düşmanı haline getirmiştir. Bir çok tarihçiye göre çeşitli örgütler kurarak Osmanlıya karşı duran Ermeniler aslında kripto Ermenilerdi (Pakraduniler) .Şimdi Türkiye Türkleri ve Aklı selim Turan Milleti olan Ermeniler tekrar bir araya gelmeli, Emperyalistlerin ayırdığı Türk- Ermeni kardeşler birleşmelidir.

    Posted by CENGİZHAN KARTAL | 28 Temmuz 2017, 11:00 am

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: