>
you're reading...
Ajans, Ortadoğu Haber Ajansı

Erdoğan; “Kudüs’e sahip çıkmak” derken İsrael’e savaş mı açmak niyetinde?

erdoganin-kudus-aciklamasinda-gozden-kacan-ayrinti-0805171200_m21 Mayıs günü Katar’ın başkenti Daho’da İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkanı Halid Meşal, Hamas’ın yeni siyaset belgesini açıkladı. 1988’de açıklanan ilk siyasi belge ile geçen 1 Mayıs günü açıklanan belge arasında önemli farklılıklar var. Hamas artık İsrael ile mücadelesini bir dinler savaşı olarak görmüyor, “siyonistlere karşı olarak mücadele” olarak tarif ediyor. Silahlı mücadeleyi açıkça reddetmiyor ama nedense “terörist” bir örgüt olmadıkları özellikle vurgulanıyor. Daha önceki siyaset belgesindekinde erdokratorMüslüman Kardeşler örgütünün Filistin’in temsilcisi oldukları beyanının izine bile bu kez rastlanmıyor.
Erdoğan, “Hamas’ın geçtiğimiz günlerde ilan ettiği siyaset belgesini önemli adım olarak görüyorum” şeklinde ifadeler kullanmasına rağmen dinler savaşı zihniyeti ile konuyu körüklendirme eğiliminde:
Kudüs 3 semavi din içinde kutsal bir şehirdir. Kudüs aşktır, hasrettir. İnsanlığın gözünün nurudur. Kudüs yer yüzünden arş-ı alaya en yakın yerdir. Efendimiz “O zaman kandillerinde yakılmak üzere yağ gönderin” der. Kudüs, tüm Müslümanların harem-i izzeti ve namusudur. Kudüs’e sahip çıkmak her Müslümanın görevidir, Kudüs davası sadece Filistinli kardeşlerimizin davası değildir. İlk Haçlı seferlerinden beri oluk oluk kan döktüğümüz Kudüs, o günlerden beri huzuru görmedi. Filistinli kardeşlerimizin hak ve adalet mücadelesine destek vermeliyiz.(…)”
ABD, AB, Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri Hamas’ı “terörist örgüt” kabul ederken diplomasi dilinden uzak, OrtaÇağ dinler savaşı .izgisinde bu beyanın ne yeri var? “Kudüs’e sahip çıkmak” uluslar arası ilişkilerde ne demeye geliyor? Hamas / Müslüman Kardeşler radikal İslamcılık ideolojisi çemberinde yer alan Erdoğan Suriye sınırından öte İsrael’e de karşı bir “İkinci Cephe” açmak mı niyetinde? Nitekim İsrael’den sert bir tepki gelmekte gecikmedi.

İsrael Dışişleri Bakanlığı Erdoğan’ın bu sözlerine çok sert yanıt verdi. Dışişleri’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
Kendi ülkelerinde insan haklarını sistematik bir şekilde ihlal edenler bölgedeki tek gerçek demokrasiye vaaz vermemelidir. İsrail, Yahudilere, Müslümanlara ve Hıristiyanlara yönelik toplam ibadet özgürlüğünü sürekli olarak koruyor ve buna karşı başlatılan asılsız iftiralara rağmen bunu yapmaya devam edecektir.”
murtaca1Sputnik Türkiye geçtiğimiz Mart ayında, İsrael Güvenlik Servisi Şin-Bet’in gözaltına aldığı TİKA yöneticisi Muhammed Murteca’yı Gazze’de tutukladığını bildirmişti. Murteca, “askeri hedefler için kullanılmak üzere İzzettin el Kassam Tugayları üyelerine ve ailelerine dağıtmakla” suçlandı.
Şin-Bet, gözaltında tutulan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) Gazze Şeridi’ndeki çalışanı Filistin uyruklu Muhammed Murteca’yı “teröre destek” gerekçesiyle tutuklanmıştı. Şin-Bet’ten yapılan yazılı açıklamada, Murteca, “askeri hedefler için kullanılmak üzere İzzettin el-Kassam Tugayları üyelerine ve ailelerine dağıtmakla” suçlanıyor. Murteca’nın bunu Hamas’ın Siyasi Büro Başkan Yardımcısı İsmail Heniye ile “anlaşmalı olarak yaptığı” öne sürülen açıklamada, Murteca, İzzettin Kassam Tugayları üyeleri veya ailelerinin ismini yardıma muhtaç oldukları gerekçesi ile TİKA’ya vererek maddi destek ve para yardımı almalarını sağladıbelirtiliyor.

Tartışma

Erdoğan; “Kudüs’e sahip çıkmak” derken İsrael’e savaş mı açmak niyetinde?’ için 2 yanıt

  1. Neredeymiş bu Kudüs? Biz Yeruşalayim deriz. Gene Mislimanlar her işin en iyisini bildiklerini zannediyorlar. Kendi kitabını okusunlar bir bakalım. Okumasalar da farketmez. İsrail Yeruşalayimi silâhla korumaya hazırdır.

    Posted by Isaac Haskiya | 21 Ocak 2018, 11:15 am

Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Kudüs / Prof. M. Güler: “Kutsal mekanlardaki bu Yahudi işgallerinin önü [yakında] tamamen kesilmiş olacak”… | KeHaber Medya Tarama - 14 Mayıs 2017

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: