>
you're reading...
OHA, Ortadoğu Haber Ajansı

Kudüs / Prof. M. Güler: “Kutsal mekanlardaki bu Yahudi işgallerinin önü [yakında] tamamen kesilmiş olacak”…

04052016-113226Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Güler, Afyonkarahisar, Taş Medrese’de gerçekleştirilen “Kudüs” konulu konferansta, OrtaDoğu sorunlarına Yahudileri odaklayarak “Dinler Savaşı” zihniyeti sergiledi. Radikal dinci kesimlerin ağzından duyulmaya alışılagelen bu ideolojinin Türkiye üniversiteleri öğretim üyelerinde belirmeye başlaması, gerici yobaz ideolojinin “normalleştirilme” propagandasının katettiği yolu belirliyor.
“Tarih Bölüm Başkanı Prof.” Mustafa Güler; “Kudüs’e barış gelmemesinin en önemli sebebi ne yazık ki fanatik siyonist bir anlayışın hakim olmasıdır” diye konuştuktan sonra  ; “Hz. Süleyman ve Hz. Davut dönemlerinde Kudüs altın çağını yaşıyor. 637 yılında Hz. Ömer efendimizin Kudüs ve çevresini ensarandcoHristiyanlardan fethetmesine kadar Yahudiler sürgün edildi” dedi ve şunları  ilave etti:
Selahattin Eyyubi döneminde Kudüs Müslüman hakimiyetine girdi. Hz. Osman’ın Mescid-i Aksa’nın batı duvarında dünyadaki Yahudiler için eski ibadet yerlerini hatırlamaları için bir duvar yaptı“. Tarihçi Güler’in, çarpıtarak bahsettiği, Ağlama Duvarı (İbranice: HaKotel HaMa’aravi). Kudüs’te bulunan ve Yahudilerce kutsal sayılan, Süleyman’ın Kudüs’te yaptırdığı Beyt-ül-murtaca1Makdis / Büyük Tapınağın ayakta kalan kalıntıları. Bir öğretim üyesinden beklemeyen bu çarpımanın ardından sıralanan Dinci İslamcı ideloji kurgusu daha da hayretler edici boyutlarda:
“[…] 1918 yılında Osmanlı Devleti, Filistin’den çekildi. Önce İngilizler buraya girdi. İngilizlerin girmesiyle beraber de daha önce zorladıkları ama muvaffak olamadıkları Kudüs ve çevresine Yahudi iskânı başlamış oldu. Burada elim bir hata yapıldı o günkü İslam dünyasının Osmanlı Devletinin çekilmesinden sonra başsız olmasıydı. Burada yapılan hata şu; İngilizler dediler ki ‘Şuan da Osmanlı Devleti yıkıldı, elinizde ne kadar tapu, nüfus belgesi varsa bunları getirin değiştirelim onları sizinle’ demiş. Belki onlar bilerek ya da bilmeden Osmanlı tapularının tamamını imha ederek yerlerine yeni o gün ve bugün olmayan bir devletin tapusunu verdiler. […] Kudüs, Halil-ür Rahman ve Filistin’de bulunan birçok eser vakıf mülkü. Tescilli, Halil-ür Rahman vakıflarının hukuk mücadelesini erdoganin-kudus-aciklamasinda-gozden-kacan-ayrinti-0805171200_m2yapabilsek Filistin’de en azından 80 civarında köy, Halil-ür Rahman şehir merkezini işgalden kurtarma imkanımız var. İkincisi hızlı bir şekilde Filistin’de bütün vakıfların taraf olarak belgeyi sunup mütevellilerin bu işi takip etmesi gerekiyor
Filistin’in son meşru devletinin Osmanlı Devleti olduğunu söyleyen Güler,“Bugün, Filistin özer yönetimi var ama kendi aralarında anlaşabilmiş değiller. Oradaki muhatapların bizim arşivlerimizdeki belgeleri kullanarak vakıf mülklerinin tek tek ölçümünü yapmaları. Filistinlilere diyeceğiz ki ; ‘Son meşru devletinizin tapulu mülkleri, tapulu vakıfları burada var. Hepsi burada fotoğrafları ile birlikte var. Bunları biz size vereceğiz, bununla ilgili çalışmaları hep beraber yapalım. En azından bu arazilerin üzerindeki işgallere ebediyen engel olacak.’ Daha önemlisi kutsal mekanlardaki bu Yahudi işgallerinin önü tamamen kesilmiş olacak.[…]”
1 Mayıs günü Katar’ın başkenti Daho’da İslami Direniş Hareketi (Hamas)Siyasi Birimi Başkanı Halid Meşal, Hamas’ın yeni siyaset belgesini açıkladıktan sonra CumhurReisi Erdoğan bir resmi açıklama yaptı.
Kudüs, tüm Müslümanların harem-i izzeti ve namusudur. Kudüs’e sahip çıkmak her Müslümanın görevidir, Kudüs davası sadece Filistinli kardeşlerimizin davası değildir. İlk Haçlı seferlerinden beri oluk oluk kan döktüğümüz Kudüs, o günlerden beri huzuru görmedi. Filistinli kardeşlerimizin hak ve adalet mücadelesine destek vermeliyiz.(…)”
ABD, AB, Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri Hamas’ı “terörist örgüt” kabul ederken diplomasi dilinden uzak, OrtaÇağ dinler savaşı .izgisinde bu beyanın ne yeri var? “Kudüs’e sahip çıkmak” uluslar arası ilişkilerde ne demeye geliyor?
Hamas / Müslüman Kardeşler radikal İslamcılık ideolojisi çemberinde yer alan Erdoğan Suriye sınırından öte İsrael’e de karşı bir “İkinci Cephe” açmak mı niyetinde? Nitekim İsrael’den sert bir tepki gelmekte gecikmedi.
İsrael Dışişleri Bakanlığı Erdoğan’ın bu sözlerine çok sert yanıt verdi. Dışişleri’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Kendi ülkelerinde insan haklarını sistematik bir şekilde ihlal edenler bölgedeki tek gerçek demokrasiye vaaz vermemelidir. İsrail, Yahudilere, Müslümanlara ve Hıristiyanlara yönelik toplam ibadet özgürlüğünü sürekli olarak koruyor ve buna karşı başlatılan asılsız iftiralara rağmen bunu yapmaya devam edecektir.”
ensarandco

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: