>
you're reading...
OHA, Ortadoğu Haber Ajansı

Konu TRT’nin Antisemit dizisi “Payitaht Abdülhamid” olunca Dinci/Cihadçı Medya Hazmedemedi

221077Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü, Hollandalı parlamenter Kati Piri tarafından hazırlanan rapor taslağına 397 değişiklik önergesi verildi. Önergeler arasında en dikkat çekenlerden birini, TRT’deki ‘Payitaht Abdülhamid’ dizisinin Yahudi Düşmanlığı  içermesi ile ilgili olan oluşturdu. Hürriyet’te Güven Özalp’in haberine göre değişiklik önergesinde, dizide Yahudi karşıtı söylemler kullanıldığı belirtilerek bu durum güçlü şekilde kınanıyor. Türk yetkililere de ‘toplumdaki antisemitizmin her türüyle ciddi mücadele’ çağrısı yapılıyor. Önergenin metne dahil edilip edilmeyeceği 20 Haziran’da AP Dışişleri Komisyonu’nda yapılması öngörülen oylamada belli olacak.
Dinci/Cihadçı RisaleHaber  TRT’deki ‘Payitaht Abdülhamid’ dizisinde Antisemit içerik bulunmasını normal bulan yönde başlık attı: “Konu Yahudiler olunca Payitaht Abdülhamid’den rahatsız oldular. Ara başlıkta da; “Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörünün başka işi yokmuş gibi diziyle ilgili önerge vermesi dikkat çekti” şeklinde tuhaf bir çelme atan 1-132RisaleHaber bunu Antisemit komplo teorileri ile desteklemeye çalışıyor:
Sinema ve sanat dünyasında Yahudi etkisi biliniyor. Film ve dizilerde Yahudiler her zaman masum ve haklı. Müslümanlar ise çoğu zaman terörist. İslam dünyası dışındaki yaygın kanaat böyle maalesef. Müslümanlar aleyhindeki yapımlara ses çıkarmayanlar, konu Yahudiler olunca çok hassas ve şefkatli oluyor. Payitaht Abdülhamid dizisinde Osmanlı’nın yıkılması için Yahudi ve İngilizlerin oynadıkları oyunlara dikkat çekiliyor. Sürekli fitne peşinde olan iki taifeye karşı Abdülhamid’in karşı duruşu sahneleniyor.
Bkz: Konu Yahudiler olunca Payitaht Abdülhamid’den rahatsız
Aşağıda 24 Şubat’ta TRT 1’de başlatılan-,  “Payitaht Abdülhamid” dizisinin Antisemit içeriğini kanıtlayan sosyal medyada dalgalandırdığı kin ve nefret taşkınlıkları

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.


221077

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: