>
you're reading...
Ortadoğu Haber Ajansı

Yahudi Düşmanlığını Körüklemek Yerine Devlet Katında “Dur!” Diyecek Kimse Yok Mu?

erdoganin-kudus-aciklamasinda-gozden-kacan-ayrinti-0805171200_m21 Haziran Perşembe günü yapılan oylama ile 28 Avrupa ülkesi antisemitizmi  resmî olarak tanımladı.  Uluslararası Holokost’u Hatırlama Birliğinin 2016 yılında kabul ettiği  antisemitizm tanımı şöyle: “Antisemitizm Yahudileri nefret edilecek bir ırk olarak algılamak için Yahudiler aleyhinde yapılan, yaratılan söylemdir.  Bu söylemin ya da akımın sonucu olarak Yahudilere, Yahudi binaları ve dini kurumlarına yapılan her tür saldırı antisemitizmdir.”  Avrupa Birliği Parlamentosu imzaladığı kanun metninde tüm Avrupa ülkelerini Yahudi burhan-kuzu-bu-ne-2405171200_m2vatandaşlarını korumak için her türlü tedbiri almaya davet ederken, antisemit hareketlerin devlet kurumları tarafından  anında protesto edilmesinin  önemine işaret ediyor.
AKP Milletvekili Burhan Kuzu’nun “15 Temmuz darbe girişimi” ile ilgili olarak CNN Türk’e, tam bir önce yıl Haziran 2016’da, verdiği röportajda Yahudilerin kutsal kitap Tevrat’ı değiştirdiklerini söylemesi haklı olarak Türk Musevi Toplumu’nun protestosuna yol açmıştı. 
Kuzu, Tevrat’ta “Fırat ve Dicle arasında kalan toprakların” Yahudilere burhan-kuzu1vaat edilmiş olarak belirtilmesinin bugünkü Ortadoğu siyasetini etkilediğini  belirtmişti. Kuzu’ya göre söz konusu ‘Vaat edilmiş topraklar’ konusu Ortadoğu toprakları üzerindeki emelleri de tetikleyen bir faktör. Türk Musevi Toplumu Başkanı İshak İbrahimzadeh attığı Tweetler ile Kuzu’ya tepkisini belirtmişti:  ” Kitaplarımızı, inançlarımızı, renklerimizi, karıştırmadan yaşayabilsek ve bir  olabilsek  … Saygılarımla”  &   “Hepimiz bir, Türkiye’miz & demokrasi mücadelesi verirken Tevrat’ımızı  alet etmenizi kınıyorum! Yazık”… Yahudi Düşmanlığını Körüklemek Yerine Devlet Katında “Dur!” Diyecek Kimse Yok Mu? Sorgulamasını yaparken, 14 yıllık AKePe saltanatından bu yana Yahudi Düşmanlığına” Yeter!” diyecek girişim yapılması bir kenara, beterden beter beyanlar atıldı. Geçtiğimiz 1 Mayıs günü Katar’ın başkenti Daho’da İslami Direniş Hareketi (Hamas)Siyasi Birimi Başkanı Halid Meşal, Hamas’ın yeni siyaset belgesini açıklaması ardından CumhurReisi CaptureErdoğan; “Kudüs, tüm Müslümanların harem-i izzeti ve namusudur. Kudüs’e sahip çıkmak her Müslümanın görevidir“, derken  dinler savaşı zihniyetini perçinlemek emelinde dolu dizgin gidiyordu. AKP Hatipi Burhan Kuzu aynı dönme dolap çektirme gayretinde 29 Mayıs tarihli bir Tweet “Gazze’deki ilaç sıkıntısının nedeni İsrail’in ambargosudur”… Rafael Sadi’nin de belirttiği gibi Gazze’deki ilaç burhan20kuzu4sıkıntısının kaynağını Haaretz‘te Jack Huri detaylı şekilde bilgilendiriyor:  Gazze Sağlık Bakanlığı’nın İlaç Departmanı Genel Müdürü Munir al-Bursh, “Son günlerde ciddi bir ilaç sıkıntısı yaşandı. Çünkü ilaçların son sevkiyatı üç ay önce Gazze Şeridi’ne geldi. Bu sevkiyatlar genellikle iki ayda bir yapılır” dedi. Hamas’ın Gazze’yi yönetmek için kendi idari birimini kurmasının ardından, Ramallah’ta hükümetle gerginlik ağırlaştı ve Başkan Mahmud Abbas tarafından onayı ile Filistin otoritesi ilaç sevkiyatını durdurdu Gazze’deki PA (memur) çalışanlarına ödenen maaşların yüzde 30 azalttı ve Gazze’ye sağladığı elektrik için ödenen ödemeleri durdurdu”.
Burhan Kuzu’nun Filistin dramlarını bahane ederek ortalığı kinlemesi aslında Faşizmin özünden kaynaklanıyor. Faşizm kaostan beslendiği için devamlı savaş hali OHAL yaratma peşinde. 31 Mayıs tarihli Tweet gönderiminde Kuzu Hitler’e gönderme yaparken AKP Türkiye’sinin 1933’lerde Almanya karanlıklar yılları gibi tehlikeli tırmanışlar içinde olduğunun belgeseli.

kuzubir
1979’da suikaste uğrayan Milliyet Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi, ölümünün 38’inci yılında Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki kabri başında bu sene anıldığında kızı Nükhet İpekçi; “Abdi ipekçi, bir anlamda, bu gün de aynı hedefte. Aynı ayrıştırıcı söyleme maruz bırakıyorlar. Kökeni işaret edip, düşman haline getirip, kolayca cinayetler işletenlerin ellerindeki ipler, hep sağlam kalıyor“, demişti…

Tartışma

Yahudi Düşmanlığını Körüklemek Yerine Devlet Katında “Dur!” Diyecek Kimse Yok Mu?” için bir yanıt

  1. Yahudi düşmanlığı rûhi hastalıktır. İlacı İsrail’de!

    Posted by Isaac Haskiya | 21 Ocak 2018, 11:11 am

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: