>
you're reading...
Haaretz, Ortadoğu Haber Ajansı

Terör Krizi: Hamas Örgütünün Yeni Koruyucu Meleği AKP mi?

Screen-Shot-2017-06-05-at-2.50.36-PMKatar’ı, ülkenin isteği üzerine, Pazartesi günü bazı önde gelen Hamas yetkililerinin terk ettikleri Filistinli kaynaklarca bildirildi. Haaretz’in bildirdiğine göre, Batı Şeria’daki terör hücrelerini denetleyen ordu komutanı Saleh al-Arouri ve tutuklu mübadele anlaşmasının bir parçası olarak serbest bırakılan ve Batı Şeria’daki terör saldırılarını planlamaktan sorumlu bir hücrenin kurucusu olan Musa Dudin de Katar’ı terk edenler arasında. Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, Pazartesi günü Katar ile olan bağlarını kopararak Katar’ı, terörizmi desteklemekle suçladı.
Hafta sonu, Lübnan’da yayın yapan haber kanalı Al Mayadeen, Katar hükümetinin PT9l9wOapMD1qZ4XuZq8zFm6z2rtWHGkkUxdMXisHamas liderliğine ülkenin başkenti Doha’yı terk etmesi istenen Hamas yetkililerinin bir listesini sağladığını bildirdi ancak grup iddiayı reddetti. Liste, Hizbullah ve İran’a yakın olarak kabul edilen Al Mayadeen’e göre, Batı Şeria’daki Hamas aktivistleriyle ilişkilerini sürdüren yetkilileri içeriyor. Hamas sözcüsü Hüsam Badran, Pazar sabahı bu raporu yalanladı ve “Hamas’ın imajını zedelemek ve dış ilişkilerini etkilemek için yanlış bilgi veren bazı medya organları var” dedi… Al Mayadeen’e göre, Katar’ı terk etmek isteyen insanların isimleri, İsrail güvenlik servisleri tarafından Hamas ve diğer aktivistlerin sorgulanması sırasında gündeme geldi.
Katar’ın dünyada 335, Türkiye’de ise 18 milyar dolar kadar yatırımı 5862ebeac3618875348b463cbulunuyor.
Ankara’nın yarısı kadar bir yüz ölçümüne sahip olan ve 7 ülkenin bir anda tüm diplomatik ilişkilerini kesmesiyle gündeme gelen Katar, yatırımlarında ise dünyanın en büyükleri arasında
Hürriyet gazetesinden Neşe Karanfil’in haberine göre, Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen, Libya ve Maldivler’in Katar’la diplomatik ilişkileri kesmesi Türkiye-Katar ilişkilerini gündeme getirdi. Türkiye’de son yıllarda çoğu yatırımın arkasından Katarlılar çıkıyor. Son olarak Varlık Fonu’na devredilen Çay Kur’un önce Katarlılara satıldığı daha sonra hisselerinin rehin gösterildiği iddiaları gündemi gelmişti. 2015 yılından itibaren Katarlıların Türkiye’de aldıkları kritik şirketlerTurkey's President Tayyip Erdogan walks down the stairs in between soldiers as he arrives for a welcoming ceremony for Palestinian President Mahmoud Abbas at the Presidential Palace in Ankara içinde ONB Finansbank, Abank, Digitürk, BMC ile Boyner’deki ortaklıklar geliyor. Katar’ın Dünya Kupası evsahipliği için yaklaşık 170 milyar dolarlık alt ve üst yapı yatırımı yapması bekleniyor. Dünya kupası için 8 stadyum kullanılacak, bunlardan 5 tanesi yeni yapılacak, 3 tanesi de yenilecek. Türk müteahhitler de bu projelerden pay alabilmek için son aylarda Katar’da fuarlara katılıyor. Hedef 2022’ye kadar 15-20 milyar dolarlık iş alabilmek. Türk şirketlerinin 170 milyar dolarlık yatırım portföyünden şimdiye kadar yaklaşık 7.5 milyar dolarlık iş aldığı belirtiliyor. Tek kalemde en büyük alınan iş ise Tekfen’in aldığı 2.3 milyar dolar yol inşaatı.
Dünyada 335 milyar dolarlık yatırıma ulaşan Katarlıların Türkiye’deki yatırımlarının büyüklüğü yaklaşık 18 milyar doları buldu. 2016 yılında Türkiye’e Katar’a 421 milyon dolarlık ihracat yaparken, ithalat 271 milyon dolar oldu. Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nin (YASED) raporuna göre Türkiye’de en çok yatırım yapan ülkeler arasında Katar 7. sırada yer alıyor.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Katar Emiri ile sık sık bir araya geldi. Son olarak 2016 yılı sonunda Trabzon’da yapılan görüşmeler sırasında mali denetleme işbirliği, bilgi ve iletişim teknolojisi işbirliği, gümrük alanında işbirliği gibi pek çok alanda mutabakat zaptı imzalandı. 700 milyon dolar seviyesinde olan Katar’la ticaret hacminin iki katına çıkarılarak 1.5 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor.
katardogan

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: