>
you're reading...
Avlaremoz, OHA, Ortadoğu Haber Ajansı

OrtaDoğu’yu Katar Tepince Yobaz Kesimde Antisemit Nefret Söylemi Şahlandı

04-1

Katar Krizi Üzerinden Antisemitizm

Katar ile Körfez’deki üç komşusu arasındaki gerilim 20 yıldır kısık ateşte kavruluyordu. Ama geçtiğimiz günlerde birden gerilim bir anda büyük bir kriz şeklinde taştı. Mutlak monarşilerin hüküm sürdüğü bölgede, Emirler başkaldırabilecek herkesin önünü keserek kendi rejimlerinin devamını sağlamak için ülkelerinde her şeyi kontrolleri altında tutmaya yıllardır çalışagelirken Suudi Arabistan, Katar’ı abluka altına aldırttı. Katar Emiri Temim bin Hamad es-Sani bölgedeki ülkelerin, özellikle de Sünni İslam’ın süper gücü olan Suudi Arabistan’dan farklı politikalar izlemekteydi. Emir bölgedeki rakip süper güç olan Şii İran’la diyalog ve iyi ilişkiler geliştirmeyi hedefleyen alışılmadık dış politikası, Sünni dayanışmasına bir tehdit olarak görüldü. Bu yaklaşımdan rahatsızlık duyan Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud, ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın kendisini desteklediğinin bilinciyle artık bu rahatsızlığını eyleme dönüştürmeye karar verdi. Katar’ın haber TV kanalı Al Jazeera, Müslüman Kardeşler’in propaganda aracı olarak tanımlandı. Kanalın yayınları nedeniyle zor zamanlar yaşayan diğer Arap liderleri de bu tanımlamaya destek verince Al Jazeera Katar’a karşı eylemlerin hedefi haline geldi. Birleşik Arap Emirlikleri Katar’ı radikal İslamcıları desteklemekle suçlamaya devam ediyor. Olayların akışı bu yöndeyken İhvan/Müslüman Kardeşler ideolojisi yörüngesindeki iktidar medyası Haber7 köşe yazarlarından Lütfü Oflaz “Şeytan ile işbirliği yapan Müslüman!” başlıklı makalede bölge sorununa bakışı Erdoğanizm açısından özümlüyor:
“[…] Şu anda Katar’ın başına gelenler bize neyi gösterdi? “Müslümanlar kardeştir” sözünün geçerliliğinin olmadığını gösterdi. Suudi Arabistan, Mısır gibi birçok Müslüman ülke, dindaşları Katar’ı boğmak için Hristiyan ABD’yle işbirliğine girişti. Katar’a sınırlarını, hava sahalarını kapattı. Katar’a gıda gibi en hayati ihtiyaçların girmesine engel olup Katarlı Müslümanları aç, susuz bırakmaya kalkıştı. Müslümanlar Müslümanlara bunu yapmaya kalkıştı. Müslümanlar Müslümanlara daha önce de bunu yaptılar.[…]Hristiyan ABD ve Yahudi İsrail ile işbirliği yapıp Filistin için hayati öneme sahip geçiş yollarını kapadılar. Hayati ihtiyaçlarının Filistinlilere ulaşmasına engel çıkarttılar. Filistin’e insani yardım götürmek isteyen Mavi Marmara gemisi gibi gemilere saldıran İsrail ordusunu değil, Filistinlilere insani yardım götürmek isteyenleri suçladılar.[…]”
Bu güdümlemelerle yıllardır körüklenen Nefret Söylemi Sosyal paylaşım platformlarındaki antisemit içerikli mesajlar kanalizasyonlarında tekrar dökülmeye başladı. Körfez’deki kriz ülkeler arasında yayılırken, sosyal paylaşım platformlarının gündeminde antisemit içerikli olanlar Avlaremoz.com da Serdar Korucu tarafından raptiyelendi:

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

 

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: