>
you're reading...
Ortadoğu Haber Ajansı

TİKA’nın OrtaDoğu uydusu « Mirasımız » vakfı « Kudüs İşgali » Operasyonu Başlattı

miras5Hamas/Müslüman Kardeşler ideolojisi ile istim tutan Erdoğan rejiminin OrtaDoğu dengelerini kurcalama gayretleri bir kez daha gündeme geldi. Yeni Osmanlı İmparatorluğunu yerleştirme emelleri ile hareket eden “Türkiye’nin Mutlak Hakimi” Erdoğan, derinleşmekte olan savaş hali ile sınırları nereye vardıracak? İsrael Hayom gazetesinin ingilizce ve ibranice baskılarında yer alan sütunlarında Nadav Shragai son ” Otobüslerle Kudüs İşgali”  operasyonu haberinde konuya yeni gelişmeler getiriyor. Kısmen Türk hükümeti tarafından finanse edilen bir Türk örgütünün “Kudüs’te El Aksa camiine yarım milyon Arap İsraillinin ulaştırılması” çabalarına değinen Nadav Shragai miras4olayın detaylarını aktarıyor.
Başbakanlık makamına bağlı TİKA (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı) yörüngesinde seyreden vakıf sıfatında faaliyetlerde bulunan “Mirasımız” örgütü aylarca sürmesi planlanan “Otobüslerle Kudüs İşgali”  operasyonu için bu güne kadar 3 milyon doları aşan harcama yaptı. Satın alınan 11 turizm otobüsü yanında bir o kadar da kiralanan harekâtta taşınanlar arasında binleri aşan `Murabitun & Morabitat` eylemcisi bulunuyor. İslami Hareket örgüt uydusu Murabituncular Ağlama Duvarı önünde dua etmeye gelen turistlere saldırgan sataşmaları ve olay çıkarmalarıyla tanınıyor.
“Mirasımız” örgütü 2 milyon doları aşan harcamalarıyla bu harekâta İsrael’deki arap okulları öğrencilerini de dahil etmiş durumda. Bir kaç yıl önce terör saldırıları nedeni ile tutuklanan Hamas lideri Mahmoud Mohammad Issa Tuama’nın soruşturması sırasında İslami Hareket’le miras1birlikte “Otobüslerle Kudüs İşgali”  operasyonunu hazırlıklarını itiraf etmiş ve Murabituncu eylemcilere 1270$ aylık bağlandığını ifade etmişti.  

Nadav Shragai’ya göre; Türkiye Kudüs ve Tapınak Dağı’nda köşe satın almak, yer edinmek hevesinde. Bunun içinde elinden gelen her türlü yatırımı yapmakta, on milyonlarca doları bu uğurda harcamakta. Kudüs arapları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Müslüman Kardeşler’in hamisi olarak görmekte ve “Yeni Osmanlıların başı olarak günü birinde Hilafeti ve Kudüs’ü geri getireceğini” düşünmekte.
Erdoğan ve ortakları yasadışı ilan edilen Kuzey Kesimi İslami Hareket lideri Şeyh Raad Salah’ın yanı sıra, eski Kudüs Müftüsü Akrame Sabri ile de işbirliği içinde. Politik İslamcılar aleminde intihar eylemcilerine caiz fetvası veren bir kişi olarak tanınan bu zat aynı zamanda  “ABD ve İngiltere’nin imhası” için de fetva vermiş bir isim.
Türkiye Kudüs’e bir kaç değişik dernek tarafından para aktarmakta.  Türk Hükümetinin bu yoğun finanse ‘ aktarma sistemi “TİKA” tarafından koordine edilmekte. Dünya çapında etkinlik içinde olan bu devlet kuruluşu büyük meblağları miras3yaklaşık 140 ülkeye dağıtmakta. Aynı zamanda TİKA’nın başında ise 2011 yılından bu yana (daha önceden Erdoğan’ın TBMM ofisi Özel Kalem Müdürlüğü’nü yapmış olan) Serdar Çam bulunmakta.
İsrael İstihbarat ve Terör Merkezi’nin yaptığı bir araştırmaya göre TİKA’nin 2004’te Ramallah’ta şube açmasından 2014 yılına kadar bu bölgeye milyonlarca dolar aktardığı ve en az 63 değişik proje gerçekleştirdiği tespit edildi.
Kudüs’e para aktaran bir başka Türk derneği ise ”Sıkıntıda Olan Çocuklara Sevgi Derneği“. Bu dernek Doğu Kudüs’ün Ras El Amud mahallesinde Şeyh Akrama Sabri liderliğinde faaliyet göstermekte. Söz konusu kurumun Facebook sayfası incelendiğinde bu derneğin sadece “Sıkıntılı çocuklar” ile uğraşmadığı, aynı zamanda Kudüs’ün İslami karakterini korumak emelinde olduğu görülmekte. Benzer bir başka dernek ise ”Kandil“. Bu dernek tarafından  Taawun derneğine 140 bin dolar hibe verildiği belirlendi. Kandil derneği Twitter hesabına göre Kudüs ve özellikle El-Aksa alanı ilgi odaklarının başında gelmekte.
Erdoğan Türkiye’sinin Kudüs’teki en göze çarpan yatırımı Kubbet-Ül Sahra’nın kubbesindeki hilâlin altın kaplama parlak bir hilâl ile değiştirilmesi konusudur. TİKA aynı zamanda başka bir dernek ile birlikte Kuzey İsrael’den Hameşulaş ve Galil bölgesindeki Müslüman Araplar için otobüsler kiralayarak bu bölgelerdeki Murabitun ve Murabitat üyelerini Tapınak dağına taşımışlar. Bu kuruluşun üyeleri yıllardır El-Aksa’da çıkan karışıklığın provokatörleri olduklarından dayandıklları Rabıta örgütü yasa dışı ilan edilmiş.
Türkiye uzmanı Dr. Hay Eytan Kohen, konuyla ilgili “Türklerin El-Aksa ve Tapınak dağındaki ilerlemesi planlı bir usul içinde ve devamlılık arz etmektedir.” diyor ve “Uzun yıllar boyunca Türkler İsrail’e bir çok heyetler göndermiş ve Mugrabi Köprüsü ile Ağlama Duvarı çevresindeki tünellerde yapılan arkeolojik kazıları kendilerince kontrol etmek için gelmişlerdir.” ifadelerini kullanıyor. Dr. Kohen’in ifadesine göre TRT Diyanet TV kanalına hac mekânı olan Mekke ve Medine’nin yanı sıra Kutsal mekânlar olarak El-Aksa resimlerinin de eklenmiş olduğu dikkat çekici. Türkiye’deki okul kitaplarında da El-Aksa eskisinden daha da fazla yer almakta. Dr.Kohen Erdoğan’ın kendisini “Sünni Dünyası lideri” olarak gördüğünü söylemekte. Ve şahsının Kudüs’e yüzyıllarca hükmetmiş olan Osmanlı soyundan geldiğini ve Selahaddin ile “Muhteşem Süleyman”ın devamı olduğuna inandığını belirtmekte. Erdoğan Türklerin bu iki şahsiyetin torunları olduğunu söylerken, Osmanlı’nın yönetimini İslam’a ve Kudüs’e geri vermeye niyetli olduğunu anlatmakta… (İbraniceden çeviri Rafael Sadi)

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

IsraelHayom

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: