>
you're reading...
Ortadoğu Haber Ajansı

Neve Şalom’dan sonra Balat  Ahrida Sinagogu’na da Yabanilerce yapılan saldırıdan sonra ne denebilir?

ahrida1Neve Şalom’dan sonra Türk Yahudi Toplumunun en eski ibadethanelerinden Balat  Ahrida Sinagogu’na  yapılan adi, şuursuz saldırıdan sonra ne denebilir?
Neden engellenmiyor? Karanlık hesaplardan.
Kendini “Osmanlı torunu“olarak niteleyen şuursuz yığını, saldırdığı Ahrida Sinagogu’nda Osmanlı’ya dua edildiği bilir mi?
Bilmez
Nefret Söylemi bir gün gelir bu iktidarın iradesi ile biter mi?
Bitmez
Yirmi yaşlarında bir genç kızın dile getirdiklerine bu yabaniler kulak verir mi?
Vermez…
Günlerdir susmaya çalışıyorum, uyku uyumuyorum, yemek yemiyorum. Kanımı donduran küfürleri, yahudi karşıtı olan yazıları okuyup altlarında eziliyorum. Capture d'écran 2017-07-24 00.19.20Çünkü ben Türkiye’ de doğup büyümüş; dostlarının, tanıdıklarının yüzde 99’u Müslüman, sevdikleri Müslüman olan bir “Yahudi Dölüyüm”.
Yeri geldi Hamas’ın kaçırıp işkence ede ede öldürdüğü 3 israilli genç için ağladım, yeri geldi tek suçları terörün baş gösterdiği bir ülke olan Filistin ‘de doğan küçücük çocuklar için ağladım. Ama kaçırılan İsrailli çocukları öldüren Hamas müslüman olduğu için bütün Müslümanlardan nefret etmedim, edemem de… Çünkü herşeyden evvel ben bir “İNSANIM” .
Yurtdışında kalıp hayatımı devam ettirebilme şansım olmasına rağmen Türkiye’ye dönmeyi tercih ettim. Çünkü ben bir türküm. Belki inanmayacaksınız ama en az sizin kadar! Gezi olaylarında yanlı medyanın tutsağı olmadığım gibi bugün de yanlı medyanın tutsağı değilim. Yaşanan savaşı türk, yabancı her televizyon kanalından izliyorum. Hitler’i dahil savunan yazılara rastlıyorum, Ramazan ayında tek duaları bütün yahudilerin ölümü olan yorumları da okuyorum. Size soruyorum siz Yahudi olarak dünyaya gelseydiniz ne hissederdiniz, düşünürdünüz ? Yapacağınız şey çok küçük, yalnızca bir empati kurmak! Buna emin olun insanların hiç biri dinini, ırkını, soyunu seçmeden dünyaya geliyor. İsrail’de de doğabilirdiniz, Filistin’de de.. Ya da Türkiye’de doğup her defasında yahudi olduğunuz için küfürlere beddualara maruz kalabilirdiniz. Sizden tek ricam ellerinizi “eğer var ise” o vicdanınıza koymanız ve ölen her can için üzülmeniz. Ve bunu hiç bir toplumu, devleti, dini, halkı kınamadan yapabilecek olgunlukta olmanız, araştırarak yapmanız. Önceden seçme şansım olmadı fakat bir daha dünyaya gelsem ve sorulsa yine Yahudi olarak ve İstanbul’da doğmayı dilerdim. Yalnızca Yahudi olduğum için benden nefret eden ve içinde insanlıktan eser kalmamış canlıları daha kolay görebilmek için…

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Neve Şalom Sinagogu önünde gerçekleşen saldırıyı, Meclis gündemine taşıdı. Paylan, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması için Meclis Başkanlığı’na “Kolluk kuvvetleri tarafından 24 saat esasına göre korunan bir ibadethanenin önünde gerçekleşen bu saldırı nasıl ve neden engellenmemiştir?” diye sordu:

İstanbul Alperen Ocakları, 20 Temmuz 2017 akşam saatlerinde, Neve Şalom Sinagogu önünde gösteri yapmış, tekmeler ve taşlarla Sinagog’a saldırmıştır.
Basın açıklamasında, Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanı Kürşat Mican “Biz burada eylem gerçekleştiriyoruz. Siyonistler aklını başına alsınlar. Bizim kardeşlerimizin ibadet özgürlüğünü engellemesinler. Nasıl orada bizim ibadet özgürlüğümüzü engelliyorsanız, biz de sizin burada ibadet özgürlüğünüzü engelleriz. Nasıl bugün burada durduysak, yarın da geliriz. Buradan içeriye giremezsiniz” ifadelerini kullanmıştır.
Bu olaydan bir gün önce, 19 Temmuz tarihinde Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez “Tarihte Peygamber katledenler, El-Halil’de oynadıkları oyunu Mescid-i Aksa’da da oynamak istiyor” açıklamasında bulunarak Yahudileri hedef almıştır.
Neve Şalom Sinagogu’na yönelik antisemit saldırının ardından 21 Temmuz günü, Anadolu Ajansı ve TRT, söz konusu saldırının görsellerini kullanarak,
Mescid-i Aksa’nın ibadete kapatılması yurt genelinde protesto edilecek” haberini geçmiştir. Dolayısıyla, bu kurumlar bir ibadethaneye yapılan açık bir şiddet ve taciz olayını bir protesto olarak servis etmiştir.
Daha önce Neve Şalom Sinagogu 1986, 1992 ve 2003 yıllarında terör saldırısına uğramış, 2014 yılında kapısına “
Yıkılacak Mekan” pankartı asılmış, Alperen Ocakları’nın Sinagog’a yürüme girişimi yine olmuş fakat bu girişim polis tarafından engellenmiştir.
Bu bağlamda;
Neve Şalom Sinagogu’na saldıranlarla ilgili soruşturma açılacak mıdır?
Kolluk kuvvetleri tarafından 24 saat esasına göre korunan bir ibadethanenin önünde gerçekleşen bu saldırı nasıl ve neden engellenmemiştir?
Saldırılarda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Yahudileri hedef alan açıklamalarının tetikleyici rol oynadığını düşünüyor musunuz?

Devlete ait medya organlarının, saldırının hemen ardından benzeri eylemleri “protesto” olarak haberleştirmesinin bu gibi antisemit saldırılara teşvik edici olduğunu düşünüyor musunuz?
Yahudilere karşı işlenen bu ve benzeri antisemit nefret suçlarına, azınlıkların uğradıkları ve cezasız kalan her türlü nefret söylemi ve eylemine karşı önlem alınmakta mıdır? Bunları engellemek için Hükümetinizce nasıl bir çalışma yürütülmektedir?
Azınlıklar, cumhuriyet tarihi boyunca Trakya Pogromu, 6-7 Eylül Pogromu gibi, daha sonra devlet içindeki yapıların organize ettiği ortaya çıkan provokasyonlara maruz kalmıştır. Birkaç gündür süregiden antisemit eylemleri, devlet içinde yönlendirenlerin olup olmadığı soruşturulmakta mıdır?
Azınlıkların kültürel ve dini mekanlarına yapılan bu gibi saldırılar karşısında caydırıcı adımlar atılacak mıdır?


93 Harbi olarak bilinen 1877 Osmanlı-Rus savaşında savaşan askerler için Balat’taki Ahrida Sinagogu’nda dua ediliyor. Osmanlı Ordusu’nun zaferi için 18 Mayıs 1877’de Balat Ahrida Sinagogu’ndaki tören

ahrida1

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: