>
you're reading...
Ajans, Ortadoğu Haber Ajansı

Neve Şalom ile Balat Ahrida Sinagog saldırıları ardındaki niyet ve zihniyet girdapları

20140076_10212081932497725_1471040319720423156_nSon sinagog baskınları ardından, güvenlik kuvvetleri tarafından koruma altında olmalarına rağmen, “Alperen” ve “Osmanlı Ocakları” kabadayılarının girişimleri neden engellenmedi? Yetkili makamlardan yeterli cevap gelmeyince konuya eğilen gazetecilerin aktardıklarına bakınca gelişmelerin endişe verici yanı açıklık kazanıyor. Murat Yetkin’nin uyarısını yaptığı 6/7 Eylül pogromu barbarlıklarına kayma tehlikesi, “milis kuvvetleri” oluşumları da dikkate alındığında Türkiye’nin 1933 Almanya’sına hızla kaydığı belirginleşiyor. 
Burçak Cürül Öztürk, Sözcü gazetesi için kaleme aldığı yazısında, Osmanlı Ocakları Genel Başkanı Kadir Canpolat’ın, 30 Kasım 2006’da Türkiye’yi ziyaret eden Papa 16. Benedictus’a eylem yapacakları iddiasıyla yakalanarak haklarında yasal işlem yapılan 6 kişiden biri olarak adını duyurduğunu hatırlatıyor. Canpolat, Osmanlı Ocakları’nın AKP ile ilişkisini Tayyip Erdoğan’a teşekkür alperenler1ediyorum. Osmanlı Ocaklarını ona borçluyuz. O olmasaydı, şimdi bizler olmazdık sözleriyle anlatmıştı.
Fehim Işık Artı Gerçek’te 7 Ağustos tarihli yazısında; “Bir grup emekli askerin 2012 yılında kurduğu SADAT-Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., son günlerde kendisine yönelik suçlamalara ilişkin yayınladığı tekziplerle yeniden gündeme gelmeye başladı. Faaliyetlerine 15 Temmuz’dan önce başlayan, darbe girişiminden hemen sonra Erdoğan’ın emrinde hareket edecek paramiliter güç oluşturma konusunda çalışmaları hızlandırdığı belirtilen SADAT’la ilgili ilk haberler, çözüm sürecinin buzdolabına konduğu Erdoğan tarafından açıklandıktan sonra başlayan sokak çatışmaları döneminde basına yansımaya başlamıştı diyor ve ekliyor:
Tüm bu hesaplarla birlikte dile getirilen noktalardan biri de Osmanlı Ocakları’nın konumuna ilişkin. Birçok Avrupa ülkesinde çalışmaları yakından izlenen ve operasyonlara maruz kalan AKP yanlısı Osmanlı Ocakları’nın militer yapısının oluşturulduğu, bu yapının eğitim ve kontrolünün SADAT’a verildiği, daha da ötesi bu ocakların birçok üyesinin silahlandırıldığı artık açık açık tartışılıyor. Konuyla ilgili bir yazısında Erdoğan ile Putin’in uygulamaları arasında yakınlık kuran Yeni hdp-den-osmanli-ocaklari-hamlesi-72278-5Çağ gazetesi yazarı Arslan Bulut Erdoğan’ın ileriye dönük hesaplarını SADAT ve Osmanlı Ocakları üzerinden örneklendirerek şu sözlerle değerlendiriyor:
Erdoğan 2019’ çoktan başladı bile, 15 Temmuz üzerinden kurgulanan yeni devlet anlayışı ile birlikte, Erdoğan artık daha pervasız hareket ediyor, başörtüsü meselesinde simge isim olan Merve Kavakçı’ya büyükelçilik vererek, müftülükler üzerinden imamlara resmi nikâh kıyma yetkisi tanıyarak, halkın dini duyguları üzerinde sörf yapmaya devam ederken, bir taraftan da ‘Hollanda Milli Güvenlik ve Terörle Mücadele Koordinatörlüğü’nün resmen ‘hükümet yanlısı paramiliter örgüt’ diye tanımladığı ‘Osmanlı Ocakları’ veya SADAT gibi yapılanmalarla muhalifleri sindirerek Putin ile eş zamanlı olarak ‘tartışmasız liderlik’ yapabileceği bir alt yapı oluşturuyor.”
Can Ataklı 4 Ocak tarihli “İktidar milis güçleri kuruyor” başlıklı makalesinde Meclis İçişleri Komisyonu’nda da görev alan, bu nedenle güvenlik birimleri ile yıllarca omuz omuza çalışmış eski bir milletvekili dostu ile geçen konuşmasını yansıttı: 
“Ortaköy’de yaşanan korkunç katliamı konuştuk. Kuşkularını ile getirdi, ilginç analizler yaptı. Ama asıl söylediği konu başkaydı. “15 Temmuz (2016) akşamı bir nokta çok dikkatimi çekti.(…) O gece sabaha kadar üç ayrı tip vatandaş vardı sokaklarda” dedi
“Kimdi bunlar?” diye sordum merakla. Dikkatini çekti mi bilmiyorum, o gece tanklar Boğaz Köprüsü’ne geldikten kısa bir süre sonra bir grup toplandı orada. Genellikle birbirlerine benzeyen ve birbirlerini tanıyan tiplerdi bunlar. Polis bunların kimliğini biliyor. Çoğu bazı güvenlik şirketlerinin elemanları [SADAT ?] ile AKP’de yeni oluşturulan Osmanlı Ocakları ve benzeri derneklerin [Alperen Ocakları?] üyeleriydi.“[…] Milletvekili dostum “Şimdi geliyorum asıl konuya” dedikten sonra şunu anlattı; “Bana göre iktidar o gece aynı zamanda bir tür milis provası da yaptı. Oluşturduğu kimi gençlik örgütlerinin sahada nasıl olduklarını da test etti. O günden bu yana ortalıkta gezen her fırsatta küçük de olsa protesto gösterileri yapan, beğenmedikleri insanlara saldıran hatta linç girişimine kalkışan gruplar türedi. Milletvekili dostum “12 Eylül’den önce bu tür denemeler yapılmıştı. Sonu çok kötü bitti biliyorsun. Bu iktidar şimdi hem kendini korumak hem de istediği an bir kaos yaratabilmek için benzer yöntemler kullanmaya kalkıyor. Sonu inşallah aynı olmaz diye kapadı konuyu.[…]” Sabah gazetesi 20.10.2015 tarihli baskısında; “Alperen Ocakları 1 Kasım seçimleri için AKP’yi desteklediğini Bütün Türkiye’ye resmen ilan etti” haberini vermişti…
1445351665618
alperenler-turkmenlere-destek-icin-suriyeye-gidiyor_9009644-10440_640x360AlperenlerNeveSalom

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

RSS Medyada Göze Batan

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

RSS TEL Kaide

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.
%d blogcu bunu beğendi: