>
you're reading...
OHA, Ortadoğu Haber Ajansı

Yahudi Toplumu Başkanı ve Azınlık ruhani liderlerini hedef alan sataşmalar neden başladı?

AHaber1Akşam, Yeni Şafak vs. yaydıkları, İsrael’deki “200 bin (gerçekte 130 bin) Kürt Yahudisinin Kuzey Irak’a ve Suriye’ye geri dönmesi” uydurmalarından sonra Azınlık ruhani ve sivil liderlerini hedef alan “Vatan Haini” art niyetli sataşmalar başladı. Rejimin propaganda filosu amiral TVsi A!Haber “FETÖ” kılıfı altında azınlıkları “şehadet getirme“ye davet edercesine kurcalamaya çabalıyor. Totaliter rejimlere özgü “düşman gösterme” gayreti, Politik İslamcılığın da marifetlerinden biri olarak Erdoğan Türkiye’sinde yıllardır, Mavi Marmara vakasından bu yana, belirmekte. Son AHaber çıkarması; “FETÖ konusunda azınlık liderleri neden sessiz?” şeklinde “Bayram Değil Seyran Değil Eniştemiz Neden Dürttü?” dedirtircesine sahneye çıktı.
Mahmut Övür’ün 16/09 tarihli yazısına dayandırılan bu ahaber düzme, bir dönem rejimin iktidar ortağı Fethullahçıların “azınlık cemaatlerini de kullanmaya çalıştığına” dikkat çekerek nedense “azınlık liderleri neden sessiz?” sorusunu sanki bir gerek varmışcasına ortaya atıyor ve özetle şunları sarmalıyor:
Şimdi aynı hassasiyet, başta Fener Rum Patriği Bartholomeos olmak üzere Süryani Ortodoks Ruhani Lideri Metropolit Yusuf Çetin, Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Aram Ateşyan ve Türk Musevi Cemaat Başkan Vekili İshak AHaber2İbrahimzadeh‘ten de bekleniyor. Bu çağrıma çok olumlu tepkiler geldi. Dini cemaatlerin de içinde yer aldığı Türkiye Demokrasi Platformu’nun dünyanın birçok merkezinde Türkiye’yi anlattığı ve anlatmayı sürdüreceği söylendi. Ben bunun daha üst bir noktaya taşınması gerektiğini düşünüyorum. Bu noktada Batı kamuoyu açısından başta Rum Patriği Bartholomeos olmak üzere tüm cemaat liderlerinin etkili olacağına şüphe yok.”
Niyeti belli bu hınzırlıkların ardında yatan, “Vatan Haini” değilseniz “azınlık liderleri sessiz kalamaz“, alicenaplık havaları üstelik eski Fethullahçılardan, yeni dönme Hayati Küçük’e, “Uluslararası Kafkas Vakfı Başkanı” olarak takdim edilerek yapılıyor. Ocak 2017’de Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen “FETÖ çatı davası”nda tanıklık yapan Fethullahçı Tarikatı eski Gürcistan sorumlusu Hayati Küçük; “Adım gibi eminin İstanbul’daki Reina saldırısının başında da sonunda da lojistik desteğini FETÖ yapmıştır“, sarmalamasını sunmuştu. Bilindiği gibi 2017’nin ilk saatlerinde İstanbul Ortaköy’deki gece kulübü Reina’ya düzenlenen ve 39 kişinin hayatını kaybettiği saldırı vahşetinin zanlısı 17 Ocak tarihinde İstanbul Esenyurt’ta düzenlenen operasyonda yakalanmış ve  “Irak Şam İslam Devleti” (IŞİD) örgütünün Özbek yapılanması ortaya çıkarılmıştı. Fethullahçıların eski Gürcistan sorumlusu Hayati Küçük’ün konuya Fransız kalması, rejime yağcılık yapması ve şu beyanı saptırması manidar:
Ülkemizi bu kadar seven ve devletimizin yanında olan Patrik Bartholomeos’un FETÖ mücadelesinde nedenini anlayamadığım şekilde düşüncelerine başvurulmamıştır. İstanbul Rum patrikhanesinin ve onun liderinin Cumhurbaşkanımızla yapacağı görüşmenin dünya kamuoyunda FETÖ’nün çöküşüne ciddi katkı sağlayacağını düşünüyorum.”
Bu saçmalıkların arkasında yatan tezgâhçılık, Mahmut Övür’ün 16/09 tarihli başlığında beliriyor: “Artık ‘darbe’ dışarıdan gelecek
New York’ta görülen Zarrab davasının savcıları tarafından hazırlanan ek iddianamede, Çağlayan’ın yanı sıra eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan da yer alıyor. Aynı iddianamede eski Halkbank Genel Müdür yardımcısı Levent Balkan ile Reza Zarrab’ın şirketinde çalışan Abdullah Happani de bulunuyor.
Tabi bu davaların sonunda Türkiye’deki mevcut rejimin uluslararası alanda geleceğini tehlikeye sokacak gelişmelere yol açılırken AHaber Azınlıklara yüklenerek, “Artık ‘darbe’ dışarıdan gelecek” havası yaratıp “Azınlıklar bu dış mihrakların Türkiye’deki ajanları” vurgulaması yapıyor. Gaye yeni 6/7 Eylüller kundaklamaksa rejim tutulduğu depremin ön dalgalarını kırmaya çalışıyor demektir…

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: