>
you're reading...
OHA, Ortadoğu Haber Ajansı

Siyasal İmamiyet, azınlıkların yaşam alanını daralttıkça daraltacak

hdp-den-osmanli-ocaklari-hamlesi-72278-5Cumhurbaşkanı Erdoğan 9 Temmuz, saat 16.43’te TBMM’de yemin etti ve “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” resmen başladı. 23 Temmuz 1908’de yeniden ilân edilmesiyle başlayan ve Mebuslar Meclisi’nin, Sultan Vahdettin tarafından 11 Nisan 1920’de tasfiyesi ile sona eren dönem İkinci Meşrutiyet, diye anılır. II. Meşrutiyet’in ilanı, Osmanlı Devleti topraklarında ve ülke dışında sürdürülen bir muhalefet hareketi sonucunda sağlandı. Sultan II. Abdülhamid yönetimine karşı geniş bir muhalefet cephesi mücadele halinde idi. İkinci Meşrutiyet ilan edildiğinde ise tarihte benzerine pek rastlanmayacak şekilde bütün muhalif gruplar (Ermeni, Rum, Musevi, Bulgar, Eflak, Müslüman) görünüşte büyük bir kardeşlik atmosferi içerisinde kutlamalara giriştiler. 221077(Bkz,Halil ŞİMŞEK, Çanakkale Araştırmaları Türk Yıllığı Yıl: 12, Bahar 2014, Sayı: 16, ss. 181-192)
Can Ataklı Tele1 TV’de Gün Başlıyor / 9 Temmuz 2018“Üçüncü Meşrutiyet”in başladığını vurguladı. “Üçüncü Meşrutiyet” ise bambaşka bir boyutta. “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” Meşrutiyeti, Politik İslam (Müslüman Kardeşler – Hamas) ideolojisine yaslanınca, Türkiye’yi son şekli ile “Siyasal İmamiyet Saltanatı” yörüngesine yerleştiriyor.
Azınlıklar arasında en çok hedef gösterilen gruplardan biri olan Yahudiler ve 500 yıldır bitmeyen “misafirlik”
Şalom gazetesinde (18 Temmuz) Mois Gabay 500 yıldır bitmeyen “misafirlik” başlıklı yazısında Türk Yahudi Toplumu twitter hesabından 15 Temmuz darbe girişiminin ikinci yılında “Bu sabah tefilasında 15 Temmuz şehitleri, memleketimizin huzur ve bekası için özel dua edilmiştir. 15 Temmuz şehitlerini saygı ile anıyor, demokrasi ve milli birliğimizin daim olmasını diliyoruz.” şeklinde yayınlanan mesaja atılan cevaplardan sadece birkaçını aktarıyor:
“- Yahudiler Yahudi olmayana dua etmez, yardım bile etmez. Hayırdır din mi değiştirdiniz?
Nedense hiç inanasım gelmiyor. Yine de umarım doğrudur.
Sizin koca adamın devrilmesi için can attığınızı herkes biliyor, merak etmeyin boşuna yağ çekmeyin.
Mois Gabay;
geniş toplumun ciddi bir kesiminde de bu 500 yıl evvel “zulümden kaçarken vatana kabul edilmiş” toplumun aradan geçen yüzyıllara rağmen her vesileyle misafir görülmesi, aidiyetlerinin sorgulanması halen devam etmektedir” diyor ve ekliyor:
“[…] kimi zaman politikacılarımız, medya Ortadoğu’da cereyan eden her sıkıntıda “Sizleri İspanya’dan kurtaran Osmanlı’nın torunları” söylemini gündeme getiriyorsa, artık bu “500 yıldır buradayız” tezini geride bırakıp, kendi neslimizin tarihini yazmanın zamanı gelmedi mi? 
Geniş toplumda bizlere yakın birçok dostumuz her ne kadar Türk Yahudilerini ‘korunması’ gereken, bir kültür, renk, mozaiğin değerli bir parçası olarak görse de siyasilerimiz dini bayramlarda benzer umut dolu mesajlar yayınlasa da görmezden gelemeyeceğimiz yepyeni bir ‘gerçeklik’ ile yaşamaya devam ediyoruz. Antisemitizm artık sokakta, gazetede, takside, mecliste, okul kitaplarında, kısaca hayatımızın her yerinde. Cumhuriyet’in ilk yıllarından günümüze Trakya Olayları, Varlık Vergisi, 20 Kura Askerlik, 6-7 Eylül 1955 ve sinagog saldırıları derken son kalan Yahudilerimizi de işte bu mahalle baskısı ile yaşamaya zorluyoruz.“[…]
Şalom gazetesinin ana sayfasının hemen manşet altında; “Boston Sizi Bekliyor. Yeni Bir Hayat, Yeni bir Ev!” reklamı, yaşam alanının darala darala, bazı  vatandaşlarına pek yer bırakmadığını gösteriyor.
salom18072018
Artık ülke vatandaşlarının %50’sinden fazlasının her türlü, yaşam tarzı baskısına maruz kaldığı, ve “Azınlık” konumuna itildiği bir dönemde, yeni gelişmeleri önceden sezinleyebilmek için ekonomi barometresine bakmak gerekiyor. Türkiye ekonomisinin gidişatını ve seçimler sonrasında açıklanan yeni ekonomi yönetimini değerlendiren ekonomist Atilla Yeşilada, ekonominin daralma yaşayacağını ve Ankara’nın Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) yardım istemek zorunda kalacağını belirtti.
DW Türkçe‘nin 17 Temmuz Salı akşamı yayınlanan Nevşin Mengü ile Bire Bir programına konuk olan Yeşilada, Çok zor bir durumdayız. Eğer bu şekilde gidersek, ciddi tedbirler alınmazsa… Türkiye’de bu noktadan sonra ekonominin daralması kaçınılmaz dedi. Kişi başı gelirin gelecek 18 ay içinde azalacağını belirten Yeşilada, Gerek reel, yani satın alma gücü bazında, gerekse dolar bazında hepimiz fakirleşeceğiz. Bu işin sonu budur. Şirketler batacak. Enflasyon yüzde 17-18’lere kadar çıkar diye konuştu.
Yolun sonuna geldik diyen Yeşilada, bunun sebebinin sürdürülemeyen ve makul gerekçelere dayandırılamayan bir ekonomi politikasının uygulamaya devam edilmesi olduğunu belirtti. Yeşilada Mart 2019’da yerel seçimler olacağını hatırlatarak bu döneme kadar hükümetin ekonomiyi düzeltmek için çok fazla karar alamayacağını ifade etti. “O tarihten sonra Türk toplumuna çok acı bir ilaç içirilecek” diyen Yeşilada,Ben yolun sonunu söylüyorum. Gelecek sene Nisan ayında inkar etseler de IMF heyeti gelecek, biz de Arjantin gibi paket imzalayacağız dedi. Türkiye’deki ekonomik durumu düzeltmek için ne yapılması gerektiği sorusunu da yanıtlayan ekonomist Yeşilada, Merkez Bankası faizinin yüzde 22’ye getirilmesi, bütçede milli gelirin yüzde 2’sine tekabül eden 16 milyar dolar fazlanın verilmesi, vergi affının kaldırılması, kıdem tazminatı sorununun çözülmesi ve vergi oranlarının düşürülmesi suretiyle vergi reformunun yapılması gerektiğini belirtti.

 

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: