>
you're reading...
Ajans, OHA, Ortadoğu Haber Ajansı

Alperenler; “Musevi kişiler Ayasofya’yı bacak germe sanatı ile vurguladı” deyince…

ayasofya1Bir bale figürü olan “Spagat” fotoğrafı, Ayasofya konum olunca, Ocak ayı başında İnternette çalkalanma yaratmıştı. Ayasofya’da böyle bir görüntünün gerçekleştirilmesini eleştirenlere Düzce Alperen Ocakları da bizzat katıldı. Eski ad; “Nizam-ı Âlem Ocakları” olan ve milliyetçi/islamiyetçi Büyük Birlik Partisi’ne (BBP) yakınlığı ile tanınan yapılanmanın Düzce Başkan Yardımcısı Onur Çetin, basın açıklaması yaptı. “Ayasofya’da ibadet edilmesine müsaade edilmezken böyle bir hareketin yapılmasını” belirterek şu sözlerle eleştirdi:
Maalesef Musevi zihniyetini kendine benimsemiş, profesyonel fotoğraf sanatçıları ve magazin gazetecileri ile birlikte Musevi kişiler Ayasofya’nın önemini, bacak germe sanatı ile vurguladı. Bunun hesabı vebali ağır olur sayın yetkililer
Temmuz 2017’de
ibadet yeri Neve Şalom Sinagogu önünde yaptıkları saldırgan gösteri ile dikkati çeken Alperen Ocakları Türk Yahudilerini hedef göstermişti. Söz konusu fotoğrafı tam kadrajıyla zar zor bulan gazeteci Banu Güven ise, DW Türkçe‘de; “Fotoğrafta bacaklarını açmış bir kadından önce, böylesine güzel bir mekâna zarifçe karışmış bir insan gördüm” diyor.

“Ayasofya’da gezerken tarihte gezersiniz”, diyerek önemini vurgulayan Banu Güven, şunları ekliyor:
“[…] Tam 916 yılı Ortodoks ibadethanesi olarak geçiren Ayasofya, 482 yıl boyunca da Müslümanlar’a hizmet etti. İki büyük imparatorluğa başkentlik yapan, Haçlı Seferleri’ne sahne olan İstanbul’un tarihi içinde adım adım gezerken zihinlerde canlandırılabilir. Ayasofya 1935’te bu düşünceyle Atatürk’ün talimatıyla müzeye çevrilmiştir. Ayasofya o zamandan bu yana dünyanın en çok ziyaretçi ağırlayan anıtları arasında yer almaktadır. Bununla birlikte bazı Müslüman dindar çevrelerin yeniden camiye çevrilmesi için sık sık başlattıkları kampanyalar mevcuttur.
Bu kampanyalardan biri Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) tarafından 1967’de yapıldı. MTTB’nin o zamanki başkanı geçen dönemin TBMM Başkanı olan AKP’li İsmail Kahraman’dı. Sultanahmet’te Ayasofya’nın önünde “Bu minareler ezansızken Fetih kutlayamayız. Konuşma da yapmayacağız” der ve oturma eylemi yapılır. İsmail Kahraman bu eylemde Ayasofya için “öksüz” ifadesini kullanır. Aynı yıl Papa’nın Ayasofya’yı ziyaretinde diz çöküp dua etmesi üzerine MTTB’liler de burada namaz kılar.
O günden bugüne zaman zaman bazı gruplar müzenin bir köşesine koşup namaz kılarlar. Arada Ayasofya’nın tekrar camiye çevrilmesi içn imza kampanyaları da yapılır.[…]”

Reklamlar

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

RSS Hertür Kültür

  • Firari eski Patnos Belediye Başkanı Yılmaz Ankara'da yakalandı 24 Ekim 2019
  • Emekli polis, tartıştığı kardeşlere ateş açtı: 1 ölü, 1 yaralı 24 Ekim 2019
  • Rusya'da korkunç kaza! Yayaları ezip geçti 23 Ekim 2019
  • Kanadalı şirket 'Kuantum Görünmezlik' adını verdiği pelerin yaptı 23 Ekim 2019
  • Rusya, Suriye'nin kuzeyinde ilk devriyesini yaptı 23 Ekim 2019
  • Beyaz Saray'dan 'etnik temizlik' iddialarına yalanlama 23 Ekim 2019
  • Google'dan "Kuantum bilgisayarı ürettik" açıklaması 23 Ekim 2019

Stats

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: