>
you're reading...
HaberTürk, OdaTV, OHA, Ortadoğu Haber Ajansı

Yazma Eserler Kurumu “Tevrat Tefsiri” Yayınlayınca Yobazlar Ayaklandı

akitProf. Dr. Nuh Arslantaş’ın iki ciltlik “Tevrat Tefsiri”ni Kültür Bakanlığı Yazma Eserler Kurumu yayınladı. “Tevrat Tefsiri” Yahudi âlimi Sa’adya Gaon’un yaptığı, Tevrat’ın Arapça’ya tercümesinin Türkçe çevirisi. Odatv’nin belirttiği gibi, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuh Arslantaş’ın çalışması, devlet tarafından bin 500 adet basılarak satışa sunuldu.
Çalışma, iki cilt halinde Kültür Bakanlığı Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı’nca yayınlandı. “Sen misin Yayınlayan!” dercesine AKP iktidarı yörüngesinde propaganda organı, eski Vakit, Yeni Akit gazetesi, 5 Mart baskısında; marmaraBir bu eksikti! Kültür ve Turizm Bakanlığı Tevrat tefsiri yayınladı” başlığıyla konuyu haberleştirdi. Akit, “Kültür ve Turizm Bakanlığı, tahrif edilmiş ve içinde sonradan eklenmiş İslam öğretisine aykırı son derece sakıncalı ifadelerin yer aldığı Tevrat’ın Türkçe tefsirini yayınladı kinlemelerini kullandı.

İstanbul Şehir Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara ise, sosyal medya hesabından Akit’e tepki gösterdi. Büyükkara, Akit’in haberi için, Bu bağnazlığın bir fotoğrafıdır” diye ifade etti. M.Ali Büyükkara;
“Şu haberin içeriğine ve altındaki yorumlara bir bakın. Onlarca tefsir, hadis vs eserini yayımlayan bir kuruma Tevrat Tefsiri yayınladı diye nasıl saldırıyorlar. Bu, bayağılığın bağnazlığın bir fotoğrafıdır aslında. Ve vardığımız seviyenin bir resmidir” derken, “Bir de bunlar, gayrimüslimler bizi biliyorlarlar, oryantalizm yapıyorlar, biz onların düşüncesini, tarihini bilmiyoruz diye yalandan ağlayan tayfadır. Bu hâl de işin ahmaklık tarafı oluyor
diye belirtti.
Akite’e göre; Tevrat tefsirinin devlet eliyle basılıp satılmasına sosyal medyada tepki gösteren bazı ilahiyatçılar,Kültür Bakanlığı tarihinde hiç halka yönelik bir Kur’an-ı Kerim Tefsiri bastı mı acaba?”, “İncil’in Tefsiri ve Vatikan’ın Keteismus’u (İlmihal kitabı) da ne zaman yayınlanacak acaba?” diye yazdılar. Konuyla ilgili görüşlerini almak istediğimiz anlı şanlı, tanınmış ilahiyatçılar ise açıklama yapmaktan kaçındılar. İsminin verilmesini istemeyen bir ilahiyatçı ise Akit’e şu görüşleri aktardı: “Devlet eliyle batılın propagandasını yapmak, kadim devlet geleneğimiz ve inancımızın hoşgörü limitlerine sığmaz. Umarız bundan kısa zamanda dönülür.
mehmet_ali
1551691541-1e96bf

Tartışma

Yazma Eserler Kurumu “Tevrat Tefsiri” Yayınlayınca Yobazlar Ayaklandı’ için 2 yanıt

  1. yobaz olan tevrat tefsirini yayınlayanlar,hangi ayet diyor batıl bir tefsiri yayınla diye müslümana beyinsiz yobazlar

    Posted by TÜRKİYEDEKİ MÜSLÜMANLARIN HALİFESİ | 14 Şubat 2020, 4:16 pm
  2. Bu adamlar işlerine geldiği gibi konuşuyorlar. Burada ne tahrifat, ne tadilat, ne de tahribat var! Tefrişat da yok, teşrifat da yok!
    Tarih kitabında Arapların monoteizmi Medine Yahudilerinden öğrendiği ve Türklerin İslam’ı kılıç zoruyla kabul ettiği açıkça yazılıdır. İsteyen arar bulur.

    Posted by Isaac Haskiya | 6 Mart 2019, 6:35 pm

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: