>
you're reading...
Ajans, Ortadoğu Haber Ajansı

Erdoğan; “Ey Netanyahu! İstanbul’a ‘Konstantinapol’ diyen, oğlunun kulağını çek!”…

Screenshot 2019-03-16_23-10-33-490Belediye Seçimleri kampanyasına seferber olan CumhurReisi Erdoğan, Gaziosmanpaşa mitinginde Netanyahu’nun oğlunun fadeleriyle ilgili, “Tüm dünyanın göz bebeği olan İstanbul’a ‘Konstantinapol’ ifadesini kullanan ey Netanyahu, oğlunun kulağını çek.” deyince, diplomatik konum Din Savaşlarına kaydı. Siyasal İslamiyetçilik, iktidarda 17 yıllık icraatının  iflasını belirleyen,  “Ekonomik ve Politik” krizi ört bas etmek için telaşta (Bkz. How Turkey’s local elections became ‘matter of national survival)). Yeni  Zelanda canisinin kendi çektiği, vahşet videosunu mitingde propaganda aracı olarak kullanmaya kadar varan telaş, çanların kimin için çaldığının habercisi.  Çöküşün Belediye seçimleri sonuçlarına yansımasını engellemek kaygısı son günlerde tırmandıkça tırmandı. Tüm ülkeyi kapsayan maratonla,  Cumhurbaşkanlığı Seçimi kapanyasıymışcasına  Erdoğan; “Yeniden bir Haçlı-Hilal mücadelesi istemiyoruz. Çok merak ediyorsanız gereği de olur, bunu da açıkça söylüyoruz” ifadelerini kullandı. Erdoğan; “Bize saldıran Haçlı bozuntularına, bizi hedef alan katillere, o katillerin sırtını sıvazlayan odaklara sesleniyorum: Başaramayacaksınız.(Kılıçdaroğlu) Terörün İslam’dan kaynaklandığını söyleyecek kadar seviyesiz bir adam, zelil bir adam. Siz istemeseniz de biz Kudüs’ün hakkını savunacağız“, diye ekliyerek “Din Savaşları” ile yoğrulu İmama/Hatipçi zihniyette saf tuttuğunu tekrar belirtti.
İsrael Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun oğlu Yair Netanyahu, sosyal medya hesabı Twitter’dan babasının sözlerini alıntılayarak (kaynak AA): “Ona, İstanbul’un adının Konstantinopol olduğunu ve Türk işgalinden önceki bin yıl boyunca Bizans İmparatorluğu’nun ve Ortodoksların başkenti olduğunu hatırlatırım. Türkler, Yunanlara, Süryanilere ve Ermenilere soykırım yapmış, Anadolu’daki tüm Hristiyanlara etnik temizlik uygulamıştır. Onlar etnik olarak bütün hristiyanları küçük Asya’dan temizlediler.
Bunu miting alanına malzeme yapan, Erdoğan, dinlemeye gelenlere kendine özgü dayılanma üslubu ile egosunu şahlandırdı:
Netanyahu oğlunun kulağını çek eğer bu noktada biraz daha ileri giderseniz terbiye metotlarımız farklıdır sizleri o tür de terbiye etmesini biliriz. Artık burası İstanbul’dur. Minareleri yıkacakmış bak şimdi sana Gaziosmanpaşa’dan sesleniyorum; minareler süngü, kubbeler miğfer, camiler kışlamız, müminler asker hiçbir şey bizi sindiremez. Biz oyuz ki imanı ile övündüğümüz ecdadımız hiçbir zaman diz çökmemiş. İmanın geçilmez kalesi Çanakkale’ye kadar ecdadımızı zaferden zafere koşturan bizim inanç birliğimizdir, […] “Bu ahlaksız İstanbul’a Konstantinapol diyor. Bu millet var ya bu can bu tende oldukça böyle bir şeye asla müsaade etmez. Çıkmış İsrail’in başında bir soyguncu var ya yargılanan var ya… Onun oğlu da tweet atıyor. İstanbul Bizans’ın başkenti Hristiyan şehridir diyor. Be ahlaksız siz Filistin’in tamamını işgal ettiniz. Siz 38’de 48’de neredeydiniz, o Filistinli kardeşlerim o zaman neredeydi, şimdi nerede… İşgal ettiniz. Netanyahu zalimdir. Dünyada zulmeden bir ülke aranıyorsa o da İsrail’dir. Terör devleti aranıyorsa o da İsrail’dir. Bunları söylüyorum diye rahatsız olan varsa onlar varsın rahatsız olsunlar.”.

d11pzfhxcaa1loq
Screenshot 2019-03-16_23-18-42-063

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: