>
you're reading...
Ortadoğu Haber Ajansı

Afedersiniz Pontus: Çavuşoğlu’na göre, “Devlet, Museviler ve azınlıklar konusunda hoşgörülü (?)”…

ak-partili-isim-imamoglu-pontus-rum-cemiyeti-tarafindan-karsilandi_manset-q8DDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AA‘ya yaptığı açıklamalarda, “ İsrail vatandaşlarıyla veya Yahudilerle hiçbir problemleri olmadığı“nın altını çizerek, “Türkiye’de de toplumun ve devletin, Musevi toplumunun yanı sıra diğer azınlıklar konusunda hoşgörülü olduğunu“(?) ifade etti. Ancak, saygı yerine “hoşgörü” kelimesinin kullanılması bir kenara, gerçek durum bambaşka. Artı Gerçek’te, Melike Çapan, “Neve Şalom, Gökçeada, Samatya; Son iki yılın nefret bilançosu” başlıklı yazısında (14 Haziran) tam tersi bir tablo çiziyor:
“[…]
Son 2 yılı aşkın sürede 2 sinagog, 2 kilise, 1 cinayet 2 yaralama. İsrail ve Filistin arasında yaşanan gerginliğin faturası Türkiye Yahudilerine kesildi. İstanbul’da Neve Şalom Sinagogu’na saldırı davası henüz cezayla sonuçlanmazken, İzmir’deki Beth İsrail Sinagogu’na saldırı sonucunda bir kişi tutuklandı. Devam eden ırkçı saldırılarda Balat’taki kiliseye saldıranlar bulunmazken, Kadıköy’deki Surp Takavor Kilisesi’ne saldıran kişi yakalandı ancak meczup işi gibi gösterildi. Saldırgan adli kontrol şartıyla serbest bırakılarak Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne götürüldü.
Gökçeada’daki işkenceyle öldürülen Pinaris’in ailesinin şikâyetçi olmamasının tek nedeniyse hala başlarının ucunda hissettikleri tedirginlik. Olayın gasp olduğu söylenirken, soruşturmaya gizlilik kararı getirildi. Peki ‘gasp’ soruşturmasına neden gizlilik kararı getiriliyor? 1944’ün Varlık Vergisi’nin yarattığı algı, 1955’in yağmacı kültürünün getirdiği gayrimüslimler zengindir algısı yıllar içinde sessizce kaç cinayetin nedeni oldu. Samatya’da Ermenilerin maruz kaldığı saldırının failleri de henüz bulunamadı ya da bulunmadı. Mağdurların birisi ailesini de alıp Ermenistan’a geri dönmek istiyor. Bu korku dolu iklimde hava solumak istemiyorlar artık. Marista Küçük cinayetinden sonra Samatya’da ana caddelerde kameralar bulunurken ara sokaklardaki karanlık hala aydınlanamayacak olayları peşi sıra getirdi.
Tüm bu süreçleri takip eden İnsan Hakları avukatı Eren Keskin, devlet dilinin nefret eylemlerini arttırdığı kanaatinde. Keskin, süreci şöyle yorumluyor:
Bugünlerde İstanbul seçimleri gerçekleşecek ve CHP’nin adayı AKP tarafından Pontus Rum’u olarak ilan ediliyor. Sanki Rum olmak suçmuş gibi. Pontuslu Rumları katletmiş Topal Osman’a bağlılıklarını ilan ediyorlar. İktidar bunu söylerken muhalefette kendini savunmak adına ‘ben Topal Osman’a bağlıyım’ diyor. Biz böyle bir coğrafyada yaşıyoruz. Devlet Topal Osman’a bağlılığını ilan ederse, iki kişide kar maskesini takarak bir Ermeni’ye saldırmayı kendine hak olarak görüyor.
Cezasızlıklar, eylemleri arttırdı. Medya ve devletin dilinden düşürmediği ayrımcı söylemler (Pontus, Konstantinopol vb. son dönemde kullanılan terimler) toplumlar arasındaki ırkçılığın pekişmesine neden oldu.
Ve en nihayetinde Hrant’ın da hissettiği gibi bu memlekette Ermeni, Rum ve Yahudi toplumun ruh hali her zaman bir güvercin tedirginliğinde.

Tartışma

Afedersiniz Pontus: Çavuşoğlu’na göre, “Devlet, Museviler ve azınlıklar konusunda hoşgörülü (?)”…” için bir yanıt

  1. İslamcı saldırılarına tahammül edenler aslında azınlıklardır. Tabii ki bunun da sınırları var. Hoşgörü kelimesi kusuru olan için kullanılır. Burada en büyük kusur islamcı delilerde. Bunları da ‘hoşgöremeyiz’!!!

    Posted by Isaac Haskiya | 15 Haziran 2019, 1:43 pm

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: