>
you're reading...
OHA, Ortadoğu Haber Ajansı

İslamiyetçi motifli ‘Farukiye Vakfı’ ve ‘Sahabe Der’ tekkesi Kastorya Sinagogu alanını zimmetlerine mi geçirmek niyetinde?

HP7Balat Kastorya Sinagogu kalıntıntılarının yer aldığı arazide uzun yıllar faaliyet gösteren otopark işletmesi, uzun  süren girişimlerden sonra, nihayet 2018’de kanun dışı işgale son vermişti. Tarihi ibadet alanının otoporka dönüştürülmesine son verilmesi olumlu yönde bir gelişme olarak kayıta geçerken, tam tersine sinangog kalıntı alanı tümüyle kaderine terk edildi. Haliç Postası İnternet ağı, üzerinden, gerek blog ve gerek Tweeter’dan konuya hasasiyetle eğilen, sağduyulu bir girişim ve yaklaşımını şu sözlerle özetliyor:
HP4Allah sadece insanları değil, yapıları da yetim, öksüz, kimsesiz bırakmasın! Takipçi arkadaşlar Kasturya paylaşımlarımdan belki bıkmıştır ama insan görmeden edemiyor işte! Yıllar önce yıktırılan ve kalıntıları yağmalanan Kasturya Sinagogu’nun son bakiyeleri de elden gitmek üzere.”
Ah Kasturya, Vah Kastorya!”  başlığı altında özetlenebilinecek bir durum rapor etme gayretinde. Kastorya Sinagogu’nun etrafında yine ilginç şeyler oluyor. Son dönemde bazı gruplar Kastorya çevresine nedense büyük ilgi gösteriyor! Evvela, talihsiz Kastorya Sinagogu arazisinde son HP15durumu da yine ilgilenenlerin dikkatine sunmak isterimdiyerek son “haciz etme” manevralarına dikkatleri çekiyor:
Gözümüz aydın! Sinagog arsasında devletimiz son hamleyi yaptı! İçeriye yabancıların girişini engellemek için duvar açıklıklarını metal perdelerle kapattı!
Son aylarda, arsa içinde anıtsal nitelikteki batı kapısının iç tarafında, eski otopark yazıhanesinin bulunduğu yerde bu kez ‘kuş besleyen’ bazı kişiler birkaç baraka yapıp buraya yerleşmişti. Tabii, burada sadece kuş beslenmediğini söylemeye sanırım gerek yok! Özellikle geceleri son derece tekinsiz bir hal alan sinagog arsasında mahalleliyi tedirgin eden olaylar nedeniyle sürekli şikayetler olduğundan, ara sıra polis baskın yapıyor ve içeridekileri kontrol ediyordu. Ama bu durum mahalle halkını rahatlatmaya yetmedi. Sinagog arsasını elinde bulunduran Vakıflar İdaresi’nin girişimiyle olsa gerek, nihayet HP13önlem olarak birkaç gün önce dış duvarlardaki açıklıklar işte böylece kapatıldı. İçeride ‘kuşçulara’ ait barakalar da yıktırıldı. Bu bir önlem olur mu, göreceğiz! Bugün çevre duvarlarında harap vaziyetteki anıtsal kapıları dışında hiçbir izi kalmayan sinagogun ana binasının yeniden inşasının planlandığını daha önceki paylaşımlarda yazmıştım. İşte tam da bu dönemde Kastorya’nın çevresine tuhaf bir ilgi oluştu! Bir süre önce, sinagog arazisinin
doğuya bakan tarafında, yani Beşirgazi Sokağı’nda bulunan iki binaya, iki ‘sivil toplum kuruluşu’nun tabelası asıldı. Bunlardan biri Sahabe Der, diğeri ise Farukiye Vakfı. Her ikisi de ‘galiba’ dini nitelikli kurumlar…
Farukiye Vakfı, sokak üzerindeki 3 katlı bir binaya astı tabelasını. HP12Burası aslında bir konuttu. Sahabe Der ise sinagogun çevre duvarına bitişik olan tek katlı, küçük bir binaya yerleşmiş görünüyor! Burası ise daha önce Avcıbey Mahallesi Muhtarlığı idi. Bu iki kurumun da asıl merkezleri İstanbul değil. Farukiye Vakfı’nin iletişim adresi olarak, Ankara Altındağ gösterilmiş. Herhangi bir şubesi de görülmüyor. Sahabe Der ise daha çok Diyarbakır ve yakın çevresindeki illerde faaliyetleri olan bir dernek niteliğinde. Fakat her iki derneğin birbiriyle bağlantılı olduğu anlaşılıyor. Zira, SahabaDer’in internet adresine tıklandığında, Farukiye Vakfı ile ortak tasarlandığı anlaşılan, yapım aşamasındaki bir sayfa çıkıyor. Twitter sayfaları da faal değil ama eski paylaşımlarda etkinlikler görülüyor. Bu iki derneğin neden burada olduğunu sorgulayamayız tabii ama ‘tesadüfleri’ sorgulayabiliriz! Geçen sene henüz burada bir tabelası bile yok iken Sahabe Der, bu sokakta bir kermes düzenleyeceğini duyurmuş, fakat söz konusu etkinliği Kasturya Sinagogu arazisinde gerçekleştirmişti. Hatta bunun üzerine,Vakıflar İdaresinden bir paylaşım yapılarak,bu derneğin kendilerinden izin alıp alınmadığı sorulmuştu. Belli ki bir ‘karışıklık veya yanlışlık’ olmuştu! Kermes bittikten birkaç ay sonra ise her iki derneğin burada sözünü ettiğim binalara tabelaları asılmıştı. Manidar değil mi? Yahudi Cemaati’nin değil Vakıfların kullanımında olan arazide, Kasturya Sinagogu’nun yeniden inşa edilmesinin planlandığını biliyoruz. İstanbul’da asıl görünümüyle ihya edilen bazı eski yapıların bazı vakıf ve derneklere verildiğini de biliyoruz. Şimdi merakla sormak istediğim şu; bu projenin gerçekleşmesi ve yapının yeniden inşası sonrasında, ortaya çıkacak binanın kullanıcısı acaba şimdiden belli mi? Mesela, yine bir adrese teslim proje olur mu? Ya da birileri fazla mı hızlı davranıyor?“… Haliç Postası

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: