>
you're reading...
OHA, Ortadoğu Haber Ajansı

Saltanat Rejiminin Son Durak Çıkmazı

osmanlidaBILIMMerkez Bankası Başkanı Murat Uysal 30 Nisan Perşembe ikinci Enflasyon Raporu’nu açıkladı. Saygın ekonomistler Bankanın içinde bulunduğumuz kriz döneminde kayda değer bir küçülme beklediğinin anlaşıldığını vurguluyor. Yeni Osmanlı rejimi, Devlet kurgusunda müesseseleştikten sonra, iflas çarkına veya çıkmazına girip çattı.
Dinbaz/Dindar/Muhafazakâr ortamın bağrında, Siyasal İslamiyetçilik ideolojiyle harmanlanıp pazarlanmaya çalışılan “İslamoLiberal İktisat” mucitliği düztaban bir mantıkla hamurlanmaya girişildi ama maya tutmadı.
Ekonominin önde gelen uzmanlarından Uğur Gürses, bu çıkmazı son makalesinde özetledi:
(…) Kredibilite yokluğu merkez bankalarının otoritesini yok eder. Beklentiler yönü belirler. Dolarizasyonu besler. Merkez bankalarının etkili bir otorite olarak hareket etmesini kısıtlar. Dalgalanma korkusu basar. Nasıl? Son birkaç yıldır tanıdık geliyor değil mi?
Para politikasının kontrolünü Ankara’da Külliye’ye teslim eden Merkez Bankası işte tam da bu durumda.(…) Sermaye hesabı serbest iken, “hem faizi düşük tutayım hem de kur belli bir seviyeyi geçmesin” olmuyor. Aşırılıklara müdahale bir tarafa, birilerinin kafasına göre belirlediği kur seviyesi savunması yapmak, sermaye çıkışı için ucuza döviz “tanzim satışı” yapmak demek.
Ayrıca sonsuz döviz rezervi olmadığına göre; hızla rezerv eritmek demek.
Son 2 ayda giderek belirginleşen tablo bu.
Ankara şimdi bu “deneyde” hızla rezerv eritirken, sermaye hesabı serbestisine de kilitler takarak hızla kapanmaya doğru koşuyor.
Açıyı genişletmek için Bkz. analiz videoları:

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: