>
you're reading...
Ajans

Kanal MHP ? / Nesim Malki cinayetinin tetikçisi Şükrü Elverdi’nin yakalanma haberi videosuna 10 yıl sonra şaşırtıcı yasaklama


“Nesim Malki cinayetinin katil sanığı Şükrü Elverdi’nin” NTV’de “yakalanma haberi ” videosuna geçtiğimiz hafta mahkeme kararıyla yasaklama getirildi. YouTube kendisine verilen tebligat sonucu Pressinfos kanalındaki videonun Türkiye yayımını bloke etti. Nesim Malki cinayeti kuşkusuz, yakın tarihin en önemli “Derin Mafya” cinayetlerinden birisi. Sıradan bir borç-alacak çatışmasının ötesinde, Türkiye’nin içine savrulduğu “Derin Devlet”in önemli yansımaları olan bir eylemdi.

Nesim Malki’nin öldürülmesiyle ilgili o yillarda ortaya çıkan Alaattin Çakıcı’nın, Türk Ticaret Bankası’nın satışıyla ilgili olan kasetleri, dikkatleri Erol Evcil’e çevirmişti. Cavit Çağlar, tekstil dünyasının devlerinden birisi olarak yükseliyor, 1992’den itibarende kabinede bakan olarak da görev yapiyordu. Türkiye’nin o günlerdeki en gözde sektörlerinde de yatırımları vardı. İnşaat ve turizm bunlar arasındaydı. Bu yükselişi herkes dikkatle izliyordu, ve Cavit Çağlar gerçek anlamda bir ideal ve hedef haline gelmişti. Sigorta ve zeytin işleriyle uğraşan Erol Evcil, oğlu Mustafa Çağlar kanalıyla onunla dostluk ve iş bağlantıları kurdu. Bu iç içe ve karmaşık ilişkilerde Çağlar’la Malki, kısa sürede Evcil’in taraflarca karşılıklı kullanılan bir tetikçi durumuna geldiklerini fark edemediler. Karanlık dünyanın babalarından Alaattin Çakıcı’nın tehditleri ile karşıya kalan Malki, Çakıcı’ya yakın olan Mustafa Kefeli ile irtibata geçmek ve bu soğukluğu gidermek için Cavit Çağlar’ı devreye soktu. Mustafa Kefeli kanalından Alaattin Çakıcı’nın tehdidinden kurtulmayı amaçlıyordu. Alaattin Çakıcı tarafından tehdit edilince ona yakın olan Mustafa Kefeli ile irtibata geçmek ve bu soğukluğu gidermek için Cavit Çağlar’ı devreye soktu. Ancak işleri ters gitmeye başlayan Erol Evcil, Alaattin Çakıcı’yla temas kurup gelişmeden haberdar etti. Erol Evcil, sigorta işleriyle birlikte yükselmeye başladığında etrafında siyaset ve emniyet çevrelerinden olduğu kadar, küçük çaplı yasadışı işlerle uğraşan isimler de boy göstermeye başlamıştı. Bu isimlerden en önemlisi Burhanettin Türkeş’ti. Türkeş, Bursa’da bir süre bazı İslâmî çevrelerle irtibat halinde bulunduktan sonra, yasa dışı işlerin dünyasına karıştı.
12 Mart döneminin kudretli paşası Ali Elverdi’nin yeğeni olan Şükrü Elverdi 1995 Eylül’ünde Evcil’in bürosuna davet edildi. “Seninle çok işimiz olacak Şükrü. Adam ve silah ayarla.”, Durumu anlayan Elverdi fazla soru sormadı zaten. Bir hafta sonra tekrar büroda biraraya geldiklerinde Evcil açık şekilde. ” Yahudi beni iyice sıkıştırdı. Bankaları üzerime saldı. Eğer o ölmezse ben biteceğim” dediğinde cinayet planı devreye girdi. Evcil; “Adam ve silah ayarlayıp bu işi halledebilir misin? Sana bunun için 1 milyon Dolar veririm” dedikten sonra ok yaydan çıktı.
28 Kasım 1995’te Malki öldürüldü.
Malki’nin Yahudi olması ve tefecilikle uğraşması, cinayetle ilgili birbirinden farklı kurgulara sarmalandı. Nesim Malki cinayetinde önemli ipuçları ele geçirildi. İslamî Cihad’ın üstüne yıkılarak siyasi bir cinayet süsü verilmek istenen Malki cinayetinin ayrıntıları, bir polisin ihbarı üzerine yavaş yavaş şekillendi. İtiraflar sonucu ortaya çıkan isim Erol Evcil oldu. (Ipin Ucundakiler / Nasuhi Güngör Anka Yayınları 2001)
Nesim Malki cinayetinin tetikçilerinden Şükrü Elverdi’nin yakalanma haberi videosuna 10 yıl sonra gelen şaşırtıcı yasaklama, son zamanlarda Erdoğan / Bahçeli koalisyon iktidarında yer altı dünyası babalarının MHP liderince himayesi altına alınmasına denk geliyor. Katillerin izinin devşirilme için silinmesini andıran mahkeme kararları, Derin Devlet/ Mafya teşkilatlanmasının ağlarının örülmesi, Kanal MHP örgütlenmesi mi?

           

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Stats

%d blogcu bunu beğendi: